Odwieczne pytanie, jak zrecenzować książkę, by za wiele nie zdradzić z fabuły a jednocześnie zachęcić do czytania? Spróbuję od symbolicznego obrazu, który nieustannie towarzyszy mi po lekturze powieści Juliana Barnes’a. Człowiek z papierosem czekający z małą walizką przed windą w środku nocy. Za ścianą korytarza, w mieszkaniu, śpi jego żona i mała córeczka.
Czytaj więcej...
Twoje życie wydaje się być całkiem normalne, lecz pewnego dnia znikasz w czeluściach własnego umysłu, nie wiedząc jak się wydostać. Przemierzasz zakamarki swojej psychiki próbując zrozumieć samego siebie…
Owen Suskind do trzeciego roku życia rozwijał się jak zwyczajny chłopiec. Po przeprowadzce w nowe miejsce nagle przestał mówić. Diagnoza - autyzm. Rodzice chłopca podjęli wieloletnią, heroiczną walkę o każdy nowy dzień, o każde nowe słowo. Ogromną rolę w życiu Owena i jego bliskich odegrały bajki i filmy wytwórni The Walt Disney Company, które chłopiec oglądał wielokrotnie. Filmowi bohaterowie byli dla Owena najlepszymi przyjaciółmi, dzięki nim mógł się rozwijać, dawali mu wsparcie, dialogi stanowiły swego rodzaju przestrzeń komunikacyjną.
Czytaj więcej...
Przyznam się od razu, że kocham miłością wielką książkową serię o Puciu nie mniej niż moja 20-miesięczna córka, która zaczyna i kończy dzień przeglądając obrazki z życia sympatycznego bohatera i jego rodzinki. Powodów jest mnóstwo, ale napiszę o najważniejszych.
Czytaj więcej...
Zastanawialiście się kiedyś, czy potraficie pobyć w samotności dłużej niż 24 godziny?
Wraz z rozwojem technicznym lawinowo narasta ciągła wymiana informacji pomiędzy ludźmi. Sięgamy po swoje telefony średnio co 15 minut, sprawdzając, czy świat zewnętrzny o nas nie zapomniał, a on niestrudzenie dopomina się o naszą uwagę wysyłając nowe powiadomienia, wyskakujące komunikaty i nowe posty na portalach społecznościowych. Internet Wszechrzeczy zabiera nam cenny czas, który moglibyśmy poświęcić kształtowaniu samych siebie. Z drugiej strony, jako osoby społeczne potrzebujemy atencji, dzielenia się naszym życiem z innymi ludźmi, potrzebujemy iskania.
Czytaj więcej...
Opowiadania, opowieści, historie. Krótkie, dłuższe, ale wszystkie intrygujące, ciekawe, zapadające w pamięć. Idealne, by uciec od codziennej rzeczywistości i zatopić się w niepojętym literackim świecie.
Bizarre oznacza dziwny, śmieszny, niezwykły. I rzeczywiście, każde z 10 opowiadań Olgi Tokarczuk zaskakuje innością, odmiennością, objawiającą się nie tylko treścią, ale i stylem pisania, snucia opowieści.
Czytaj więcej...
Żyjemy w epoce uzależnień. Obsesyjnie sprawdzamy, czy pojawiła się nowa wiadomość w naszej skrzynce mailowej, wpis na Facebooku albo polubienie na Instagramie. Godzinami oglądamy kolejne odcinki seriali i filmiki na YouTubie.1
Czytaj więcej...