Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA

Przedwojenne czasopisma pedagogiczne w zbiorach PBW

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie gromadziła czasopisma pedagogiczne od początku swego istnienia, tzn. od 1922 r. Jej najwcześniejsze zasoby pochodziły z działów nauczycielskich bibliotek szkolnych. Wraz z przejętymi książkami do naszej książnicy trafiły liczne czasopisma. Zachowały się w nich pieczątki poprzednich właścicieli. Wśród nich odnajdziemy znaki własnościowe takich przedwojennych placówek, jak:

  • Biblioteka Nauczycielska C.K. Gimnazjum św. Anny w Krakowie (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie),
  • Biblioteka Nauczycielska C.K. Gimnazjum III w Krakowie (obecnie II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie),
  • Biblioteka Nauczycieli Państwowego Gimnazjum VIII w Krakowie (obecnie V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego),
  • Biblioteka Stowarzyszenia Nauczycielek w Krakowie,
  • Książnica Uczniów Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Krakowie,
  • Biblioteka Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego w Krakowie,
  • Biblioteka Nauczycielska Państwowego Gimnazjum II św. Jacka w Krakowie,
  • Biblioteka Nauczycielska Żydowskiego Gimnazjum Koedukacyjnego w Krakowie.

Po II wojnie światowej nasza Biblioteka wzbogacała zbiór przedwojennej prasy pedagogicznej o kolejne tytuły. Odbywało się to na różne sposoby: poprzez darowizny, wymianę z innymi bibliotekami, a przede wszystkim zakup czasopism w antykwariatach.

W naszej kolekcji obecnie znajduje się 239 tytułów przedwojennych czasopism pedagogicznych.

Spośród nich 34 tytuły zostały wydane w XIX wieku. Są to min. Szkolnictwo Ludowe, Rodzina i Szkoła, Dzwonek, Wiek Młody.

Wśród dawnych czasopism pedagogicznych zgromadzonych przez naszą Bibliotekę ¼ tytułów jest kompletnych. Sukcesywnie uzupełniamy brakujące roczniki, przede wszystkim na drodze wymiany.

Przedwojenna prasa pedagogiczna znajdująca się w naszych zbiorach w przeważającej mierze była wydana w języku polskim, choć posiadamy również czasopisma francusko- niemiecko- i włoskojęzyczne.

W zasobach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej można odnaleźć przedwojenne czasopisma pedagogiczne z następujących działów:

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Akademia Wartości
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2023 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.