Miechów, 32-200
ul. Ks. Skorupki 4
41 383 12 32
Godziny otwarcia:
poniedziałek, środa: 9.00–17.00
wtorek, czwartek, piątek: 9.00–16.00
sobota: I i III sobota miesiąca: 9.00–14.00
(od października 2024 do czerwca 2025)
Kierownik: mgr Monika Bałazy
Biblioteka Pedagogiczna w Miechowie rozpoczęła działalność w 1953 r. jako Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa. Kierownikiem została mgr Janina Siniarska. Zaczątek zbiorów stanowiły dary Wydziału Oświaty w Miechowie i ZNP. Nadzór merytoryczny sprawowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie.
W ciągu swojego istnienia Biblioteka kilkakrotnie zmieniała siedzibę. Wkrótce po rozpoczęciu działalności przeniesiona ją z budynku ZNP do SP Nr 1, w 1978 r. do LO przy ul. Konopnickiej, w 1996 r. Bibliotekę umieszczono w dawnym budynku komitetu PZPR przy ul. Racławickiej 12, a w 1999 r. w budynku przy ul. Ks. Skorupki 4, gdzie znajduje się do dziś.
W 1973 r. kierowniczka mgr Janina Siniarska przeszła na emeryturę. Przez rok Biblioteką kierowała nauczycielka języka polskiego mgr Zofia Banach. W latach 1974- 2006 r. funkcję tę pełniła mgr Halina Burda. W 2007 r. kierownikiem Biblioteki została, pracująca w niej od 1993 r. mgr Zofia Gawąd, od 2010 r. funkcję tę sprawuje Monika Bałazy.
W połowie lat 70-ych, w wyniku reformy administracji państwowej likwidującej powiaty, pedagogiczne biblioteki powiatowe zostały przekształcone w filie Pedagogicznych Bibliotek Wojewódzkich. Miechów znalazł się w województwie kieleckim i Biblioteka Pedagogiczna stała się filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.
W 1999 r. Miechów wrócił do Małopolski, a Biblioteka została filią PBW w Krakowie.
W ciągu 67 lat istnienia Biblioteka zgromadziła blisko 38 tysiące woluminów. Księgozbiór podlega selekcji, ubytkowane są pozycje zniszczone, czy zdezaktualizowane. W związku z tym dzisiejszy stan księgozbioru to 24000 woluminów książek i czasopism.
Przez wszystkie te lata Biblioteka uczestniczyła w życiu kulturalno- oświatowym, wspierając nauczycieli w procesie wychowawczym i dydaktycznym. Organizujemy konkursy plastyczne i literackie, spotkania autorskie, wystawy malarstwa lokalnych twórców, warsztaty dla nauczycieli prowadzimy zajęcia z edukacji czytelniczej dla uczniów i przedszkolaków, urządzamy wystawki okolicznościowe i pokonkursowe, udzielamy nauczycielom bibliotekarzom indywidualnych instruktaży.
Czytelnikami Biblioteki Pedagogicznej są nauczyciele, studenci, pracownicy oświaty, uczniowie szkół średnich, a także wszyscy inni dokształcający się. Czytelnicy poszukują literatury aktualnej, staramy się zaspokoić ich potrzeby, pozyskując poczytne nowości. Dbają o to 2 bibliotekarki, posiadające wyższe wykształcenie magisterskie z bibliotekoznawstwa i informacji naukowej.
Biblioteka jest otwarta na nowe potrzeby i inicjatywy Czytelników, chce jak najlepiej im służyć.