Filia w Proszowicach

Zapytaj bibliotekarza

Required *

  Refresh Captcha  
  
Zapytaj bibliotekarza

pbw iwm logo 101px

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Filia w ProszowicachProszowice, 32-100

ul. 3 Maja 91

Telefon: (12) 386 12 28

 

Godziny otwarcia:

poniedziałek, czwartek: 10.00–17.00

wtorek, środa, piątek: 9.00–15.00

sobota nieczynne

 

Kierownik: mgr Renata Królikowska

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biblioteka w Proszowicach jest Filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, to instytucja z pięćdziesięcioletnią historią. Powstała w styczniu 1957 roku. Została ona powołana na potrzeby lokalnej kadry pedagogicznej. Głównym organizatorem Biblioteki była Stanisława Rekowa, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr.1 w Proszowicach.
Przez cały okres działalności Filia borykała się z różnymi trudnościami. Do największych należy sytuacja lokalowa. Wciągu pięćdziesięciu lat istnienia Biblioteka kilkakrotnie zmieniała lokal. Obecnie Fili mieści się przy ulicy 3 Maja 91 w Proszowicach. Mimo wielu trudności, przez cały czas służyła potrzebom lokalnej społeczności.
Proszowicka Filia gromadzi zbiory w oparciu o zadania, jakie ma do spełnienia wobec swoich użytkowników i środowiska, w którym działa. Księgozbiór jest zatem kształtowany głównie dla potrzeb środowiska nauczycielskiego i studenckiego. Gromadzone zbiory to przede wszystkim w 70 % pedagogika i psychologia, pozostałe 30 % stanowi literatura popularnonaukowa oraz literatura piękna.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom czytelników Biblioteka gromadzi również regionalia tworząc przez to centrum wiedzy o regionie. W chwili obecnej znajduje się kilkanaście pozycji poświęconych zagadnieniom regionalnym. Są to : monografie, wycinki prasowe, przewodniki turystyczne.