Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Różnokolorowe rączki na puzzlach

Literatura na temat osób ze spektrum autyzmu

 

Okładka książki pt. "Rozwój dziecka z autyzmem : 90 ćwiczeń, które pomogą twojemu dziecku rozwinąć potrzebne umiejętności i w pełni wykorzystać własny potencjał"

„Rozwój dziecka z autyzmem : 90 ćwiczeń, które pomogą twojemu dziecku rozwinąć potrzebne umiejętności i w pełni wykorzystać własny potencjał”, Katie Cook, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2022

 

Katie Cook w opracowaniu ćwiczeń znajdujących się w książce „Rozwój dziecka z autyzmem. 90 ćwiczeń, które pomogą twojemu dziecku rozwinąć potrzebne umiejętności i w pełni wykorzystać własny potencjał” wykorzystała stosowaną analizę zachowania.

Stosowana analiza zachowania jest to terapia, która - działając na wielu poziomach - pomaga dzieciom w spektrum autyzmu rozwijać ważne umiejętności społeczne i ograniczać zachowania mogące negatywnie wpływać na ich życie. Prowadzone od ponad czterdziestu lat badania naukowe potwierdzają skuteczność stosowanych w niej procedur wzmacniania pożądanych zachowań.1

Książka podzielona jest na dwie części:

  1. Wprowadzenie.
    W tej części dowiemy się więcej o stosowanej analizie zachowania (czym jest, z czego wynika skuteczność tej metody oraz dlaczego warto ją wybrać)
  2. Do dzieła! Ćwiczenia, zabawy i gry.
    Ta część książki (rozdziały 3-11) zawiera omówienie różnorodnych ćwiczeń, zabaw i gier, które pomagają dziecku opanować pożądane zachowania. Ćwiczenia zostały tak dobrane, aby praca z dzieckiem była przede wszystkim dobrą zabawą.

Wypożycz książkę

 

 

Okładka książki pt. "Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej"

„Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej”, Elżbieta Jodko-Kula, Wydawnictwo Skrzat, 2019

 

Wyjątkowa pozycja, opisująca świat z perspektywy dziecka z zespołem Aspergera. Książka składa się z 7 rozdziałów, a w każdym z nich znalazły się co najmniej dwa opowiadania.

To historie autentyczne jak dziecięce problemy. Powstałe dzięki wieloletniej współpracy autorki z dziećmi, inspirowane przez nie i recenzowane przez ich mamy.2

Autorka czytelnie obrazuje lęk przed obcymi i przed wszystkim “nowym” w otoczeniu Chłopca. Zwraca uwagę na specyficzne postrzeganie świata, na przywiązanie do przedmiotów oraz silne poczucie własności, skrajne reakcje na nieplanowane wydarzenia, kontakt z innymi ludźmi oraz współpracę z nimi, czy choćby dotyk, a także emocje z jakimi mierzy się bohater.

Dzięki tej książce lepiej możemy poznać „świat” dzieci ze spektrum autyzmu, wprowadzająca w świat odmiennego postrzegania. Młody czytelnik wchodząc w świat Chłopca odkryje, że nie jest sam ze swoją odmiennością, że ma do niej prawo i musi nauczyć się z nią żyć. Dorosłym oraz rówieśnikom natomiast pozwala na rozwinięcie większej empatii, wczucie się w wyzwania osób nieco inaczej postrzegających i doświadczających świat.

Do książki dołączona jest broszurka zawierająca ćwiczenia nawiązujące do każdego z rozdziałów. Jest to bardzo ciekawe uzupełnienie lektury, które pomaga w zrozumieniu tekstu.

Szczerze i bardzo polecam!

Wypożycz książkę

 


1 Źródło: opis na okładce

2 Źródło: opis na okładce

 

Okładka książki pt. "Niegrzeczne : historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera"

„Niegrzeczne : historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”, Jacek Hołub, Wydawnictwo Czarne, 2022

 

Książka „Niegrzeczne” to zbiór reportaży napisanych z dwóch perspektyw - z jednej strony to historie rodzin. Z drugiej - rzetelne opinie ekspertów, które wyjaśniają czym jest autyzm, zespół Aspergera i ADHD.

Historie przedstawiane są głównie z punktu widzenia rodzica dziecka, ale także w niektórych przypadkach także jego otoczenia: nauczyciela wspomagającego, pedagoga, pracownika socjalnego lub nawet samego dziecka. Autor postawił na różnorodność: poznajemy rodziny o wysokim statusie finansowym, wyższym wykształceniu, jak i ubogich opiekunów, żyjących w niewielkim mieszkaniu i z trudem zdobywających środki na prywatnych specjalistów. To realne historie, bez lukru, jakim czasem media przykrywają spektrum autyzmu. Mamy tu ukazaną przemoc rówieśniczą, niechętne do pomocy instytucje oraz nauczycieli, ale także osoby chętnych do pomocy i empatycznych edukatorów. Książka przybliża problemy na jakie narażeni są rodzice, a także stosunek otoczenia oraz przedstawia różnorodność samych dzieci - od spokojnych "dziwaków" po dzieci z napadami agresji.

Książka Jacka Hołuba to mocne świadectwo naszej polskiej rzeczywistości, w której rodziny dzieci nieneurotypowych są zwykle pozostawione same sobie i pozbawione pomocy. Zaburzeń psychicznych nie widać od razu, więc takie dzieci często są odbierane jako niegrzeczne, rozpuszczone i źle wychowane.

Ten reportaż pozwala więcej zrozumieć, otwiera oczy na wiele aspektów związanych z problemami z jakimi zmaga się znaczny procent dzieci i młodzieży w naszym kraju.

Jest teraz we mnie jeszcze więcej zrozumienia i mam taką wewnętrzną potrzebę, by polecać tę książkę innym. Im więcej osób zrozumie na czym polega Autyzm, Asperger czy ADHD, tym lepiej.

Wypożycz książkę

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.