Tegoroczna edycja została odwołana.

V Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych

Szanowni Państwo,

w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną z przykrością informujemy, iż po konsultacjach z Radą Naukową konferencji, podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych. Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas priorytetem, dlatego mamy nadzieję, że decyzja ta spotka się z Państwa zrozumieniem.

Kolejną konferencję planujemy w czerwcu 2021 r. Chcielibyśmy wówczas powrócić do tematu Biblioteki pedagogiczne lokalnie - małe ojczyzny, duże perspektywy. Ufamy, że już dziś przyjmiecie Państwo zaproszenie do udziału w przesuniętym w czasie Forum. Liczymy, że referaty, które zostały zgłoszone i nad którymi Państwo pracujecie, będą zaprezentowane podczas kolejnej edycji Forum. Spotkajmy się za rok, jak zawsze w Krakowie, z nowymi doświadczeniami wzbogaconymi o pomysły na pracę zdalną z naszymi Czytelnikami.

W imieniu Organizatorów
Anna Piotrowska

ma zaszczyt zaprosić na

V Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych,

które odbędzie się

w dniach 8-9 czerwca 2020 r.

Temat konferencji brzmi:

Biblioteki pedagogiczne lokalnie - małe ojczyzny, duże perspektywy

Podczas V jubileuszowego Forum zajmiemy się tematem małych ojczyzn i rolą bibliotek w rozwijaniu i budowaniu lokalnych więzi, oraz kształtowaniu przywiązania do tradycji i życia we wspólnocie.

Wartość i unikalny charakter małej ojczyzny ma ogromny wpływ na poczucie tożsamości i świadomości społeczeństwa lokalnego, wzmacnia potencjał więzi rodzinnych i sąsiedzkich, kształtuje społeczną odpowiedzialność, zrozumienie i wzajemny szacunek. Małe ojczyzny uczą jak żyć w ojczyźnie wielkiej, uczą współpracy i współdziałania, kształtują poczucie wspólnoty.

Głównym zadaniem bibliotek jest dbałość o dziedzictwo kulturowe, o przechowywanie i upowszechnianie myśli ludzkiej. Bibliotekarze są naturalnymi ambasadorami kultury i historii, a w szczególny sposób dbają o promocję regionu na którym działają. Konferencja będzie okazją do podzielenia się pomysłami i doświadczeniami w zakresie edukacji regionalnej, w budowaniu i jednoczeniu lokalnego środowiska poprzez rozpoznawanie jej potrzeb, aktywizowanie, przekazywanie i kształtowanie wartości. Zapraszając do udziału w konferencji proponujemy wymianę doświadczeń w następujących obszarach:

• dziedzictwo kulturowe w dobie globalizacji – lokalność vs globalność
  • budowanie wspólnoty i tożsamości lokalnej i kulturowej
  • współpraca instytucji oświatowych i kulturalnych w regionie
  • współdziałanie z władzami lokalnymi i aktywizowanie regionalnych wspólnot samorządowych
  • diagnozowanie potrzeb społeczności lokalnej – metody i techniki działań
  • zajęcia edukacyjne z zakresu wiedzy o regionie realizowane przez biblioteki
  • wpływ biblioteki na społeczność lokalną – metody ewaluacji i przykłady dobrych praktyk
  • projekty z zakresu edukacji regionalnej
  • współpraca z lokalnymi twórcami, promowanie kultury regionalnej
  • promocja publikacji i popularyzacja wiedzy o regionie
  • wpływ edukacji regionalnej na upowszechnianie czytelnictwa
  • regionalia w zbiorach bibliotek
  • bazy bibliograficzne, kartoteki z zakresu wiedzy o regionie
  • promowanie biblioteki jako placówki popularyzującej dziedzictwo regionu
  • podtrzymywanie tradycji i mowy lokalnej formą nauki o regionie
  • przykłady dobrych praktyk w kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich

Do udziału w konferencji zachęcamy nauczycieli, bibliotekarzy, bibliologów, informatologów, pedagogów, psychologów, doktorantów oraz wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianą edukacją regionalną.

W imieniu Organizatorów
Anna Piotrowska