„Dżuma” to paraboliczna powieść Alberta Camusa wydana w 1947 r. w Paryżu. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1957 r.
Powieść zaliczana jest do literatury egzystencjalistycznej. Książka opowiada o wydarzeniach w Oranie. Wybucha tam niezwykła, przez nikogo nieprzewidziana, epidemia dżumy. Podobnie jak w obliczu każdego innego zła, społeczność miasta zostaje wystawiona na swoistą próbę. Jest to próba przede wszystkim ich charakterów, tego, na ile są tak naprawdę ludźmi, ich odwagi i odpowiedzialności za siebie i za innych.
W 2020 r. z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 „Dżuma” wróciła na listy najlepiej sprzedających się książek.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych dostępnych w Internecie.
Publikacje ze zbiorów PBW
Scenariusze
Karty pracy
Quizy
Materiały audiowiualne
Inspiracje
W Quo vadis Sienkiewicz sięgnął do wspólnych korzeni kultury europejskiej: dorobku cywilizacji starożytnych i rodzącego się chrześcijaństwa.
Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanych również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.
Czytaj więcej...
Balladyna to dramat romantyczny w pięciu aktach, napisany przez Juliusza Słowackiego w Genewie w 1834 roku, wydany w Paryżu w roku 1839.
Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.
Czytaj więcej...
Przygody Kajko i Kokosza - dwóch słowiańskich wojów - to najpopularniejsza seria komiksów autorstwa Janusza Christy. Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 i zawierał części historii Złote prosię, wydanej później pod zmienionym tytułem Złoty puchar. Pierwsze wydanie albumowe komiksów opublikowano w 1981 roku, a ostatni komiks Christa narysował w 1992 roku. W latach dwutysięcznych wydawnictwo Egmont rozpoczęło reedycję albumów.
Czytaj więcej...
„Mały Książę” to trzecia najpoczytniejsza powieść na świecie. Przetłumaczono go na 270 języków i dialektów. Ciekawostką jest, że na światowy rynek wypuszczono ponad 400 licencjonowanych produktów związanych z tą książką, włącznie z damskimi butami. Autor zainspirowany był wypadkiem lotniczym na Saharze, z którego cudem uszedł z życiem.
„Mały książę” to jedna z najważniejszych pozycji w kanonie literatury dziecięcej i młodzieżowej, dlatego zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych dostępnych w Internecie.
Czytaj więcej...
Kazimierz Nowak - polski podróżnik, korespondent i fotograf, który samotnie przemierzył kontynent Afrykański z północy na południe i z powrotem, głównie na rowerze. Od dziecka marzył aby odwiedzić Afrykę i w 1931 roku jego marzenie się spełniło. Dzięki swojej podróży odkrył bogactwo kulturowe, niezwykłą faunę i florę, a także zwyczaje mieszkańców, które szczegółowo opisał w felietonach na łamach prasy podróżniczej.
Czytaj więcej...
Dwa zwaśnione rody walczą o włości i pozycję. Zakochani Klara i Wacław przez nienawiść rodzin ne mogą się pobrać.Sprzymierzeńcem w miłości okazuje się seria zabawnych i niespodziewanych wydarzeń, które doprowadzają do szczęśliwego zakończenia.
Komedia Aleksandra Fredry powstała na początku lat. 30 XIX w., a jej pierwsza premiera na deskach teatru odbyła się w 1834 roku. Historia opisana została na podstawie prawdziwego konfliktu na zamku w Odrzykoniu.
Czytaj więcej...
Mitologia grecka to zbiór opowieści o bogach i herosach, które wyjaśniają powstanie świata oraz człowieka, a także ich wzajemne oddziaływanie. Z mitologii czerpano wiedzę na temat praw rządzących światem oraz granic, których człowiekowi nie wolno było przekraczać. Wierzenia Greków tworzą fundament współczesnej kultury i sztuki. Ciekawostkę stanowi fakt, że przekazywane opowieści często różniły się od siebie, a nawet były sprzeczne, dlatego ciężko mówić o jednej wersji mitu, która byłaby jedyną ostateczną.
Czytaj więcej...
Wydawnictwo Literatura we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego wydało książki z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Książki są skierowane do młodszych czytelników 7+ i mają za zadanie przybliżyć im temat wojny.
Czytaj więcej...
Ojczyzna jest ważna dla każdego człowieka. Dla grupy chłopców pod przywództwem Janosza Boki ojczyzną stał się plac, w obronie którego byli w stanie poświęcić zdrowie, a nawet życie. Opowieść o niezwykłej przyjaźni, oddaniu, honorze, poszanowaniu zasad oraz odwadze bawi i uczy niezmiennie od prawie 120 lat.
Czytaj więcej...
Najbardziej magiczna i klimatyczna lektura szkolna, lubiana i chętnie czytana przez niemal każdego ucznia. Książka jest idealną propozycją na zimowe wieczory, szczególnie w tym świątecznym czasie, kiedy wszyscy na chwilę stajemy się dziećmi.
Czytaj więcej...
Opowieść o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników. Książka opisuje codzienne życie małych bohaterów i ich rodziców w małej szwedzkiej wiosce Bullerbyn. Powieść zaliczana do klasyków literatury dziecięcej jest pełna uroku, ciepła i humoru. Idealna pozycja dla młodych czytelników wkraczających w świat lektur szkolnych.
Czytaj więcej...