Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Po prawej stronie w odcieniach pomarańczu krasnoludek czytający książkę, po lewej napis: Magiczny świat opowieści. Lektury - quizy i ciekawostki

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z cyklem "Lektury - quizy i ciekawostki”, w którym publikujemy różnorodne materiały edukacyjne dotyczące wybranej lektury.

 

ZACHĘCAMY DO ZABAWY!

👇

Na tle z drewnianych desek maska Doktora Plagi i bordowy szal. W lewym dolnym rogu na malinowym tle napis: Albert Camus Dżuma oraz logotyp PBW w Krakowie.

„Dżuma” to paraboliczna powieść Alberta Camusa wydana w 1947 r. w Paryżu. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1957 r.

Powieść zaliczana jest do literatury egzystencjalistycznej. Książka opowiada o wydarzeniach w Oranie. Wybucha tam niezwykła, przez nikogo nieprzewidziana, epidemia dżumy. Podobnie jak w obliczu każdego innego zła, społeczność miasta zostaje wystawiona na swoistą próbę. Jest to próba przede wszystkim ich charakterów, tego, na ile są tak naprawdę ludźmi, ich odwagi i odpowiedzialności za siebie i za innych.

W 2020 r. z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 „Dżuma” wróciła na listy najlepiej sprzedających się książek.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych dostępnych w Internecie.

 

Publikacje ze zbiorów PBW

Scenariusze

Karty pracy

Quizy

Materiały audiowiualne

Inspiracje

Napis Henryk Sienkiewicz "Quo vadis" w tle Koloseum w Rzymie, w lewym górnym rogu logo Biblioteki

W Quo vadis Sienkiewicz sięgnął do wspólnych korzeni kultury europejskiej: dorobku cywilizacji starożytnych i rodzącego się chrześcijaństwa.

Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanych również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.

Na malinach bladoróżowa ramka z napisem Juliusz Słowacki Balladyna. W lewym rogu ramki czarne logo Biblioteki.

Balladyna to dramat romantyczny w pięciu aktach, napisany przez Juliusza Słowackiego w Genewie w 1834 roku, wydany w Paryżu w roku 1839.

Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

Na zielonym tle, cztery żółtozielone błyskawice stykające się końcami na środku. Na środku okładka komiksu "Kajko i Kokosz. Szkoła latania"

Przygody Kajko i Kokosza - dwóch słowiańskich wojów - to najpopularniejsza seria komiksów autorstwa Janusza Christy. Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 i zawierał części historii Złote prosię, wydanej później pod zmienionym tytułem Złoty puchar. Pierwsze wydanie albumowe komiksów opublikowano w 1981 roku, a ostatni komiks Christa narysował w 1992 roku. W latach dwutysięcznych wydawnictwo Egmont rozpoczęło reedycję albumów.

Na tle kosmicznego nieba zdjęcie ucznia trzymającego tablet, na którym ogląda wyłaniającą się z książki postać 3D Małego Księcia. Po prawej stronie napis Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę.

„Mały Książę” to trzecia najpoczytniejsza powieść na świecie. Przetłumaczono go na 270 języków i dialektów. Ciekawostką jest, że na światowy rynek wypuszczono ponad 400 licencjonowanych produktów związanych z tą książką, włącznie z damskimi butami. Autor zainspirowany był wypadkiem lotniczym na Saharze, z którego cudem uszedł z życiem.

„Mały książę” to jedna z najważniejszych pozycji w kanonie literatury dziecięcej i młodzieżowej, dlatego zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych dostępnych w Internecie.

Okładka książki "Afryka Kazika", po bokach kolorowe ilustracje zwierząt afrykańskich.

Kazimierz Nowak - polski podróżnik, korespondent i fotograf, który samotnie przemierzył kontynent Afrykański z północy na południe i z powrotem, głównie na rowerze. Od dziecka marzył aby odwiedzić Afrykę i w 1931 roku jego marzenie się spełniło. Dzięki swojej podróży odkrył bogactwo kulturowe, niezwykłą faunę i florę, a także zwyczaje mieszkańców, które szczegółowo opisał w felietonach na łamach prasy podróżniczej.

Po lewej stronie grupa aktorów zwrócona przodem, w strojach teatralnych. Po prawej napis Aleksander Fredro "Zemsta". W tle czerwone cegły

Dwa zwaśnione rody walczą o włości i pozycję. Zakochani Klara i Wacław przez nienawiść rodzin ne mogą się pobrać.Sprzymierzeńcem w miłości okazuje się seria zabawnych i niespodziewanych wydarzeń, które doprowadzają do szczęśliwego zakończenia. 

Komedia Aleksandra Fredry powstała na początku lat. 30 XIX w., a jej pierwsza premiera na deskach teatru odbyła się w 1834 roku. Historia opisana została na podstawie prawdziwego konfliktu na zamku w Odrzykoniu.

Na tle drzew po prawej stronie kamienny posag, po lewej stronie napis Mitologia grecka

Mitologia grecka to zbiór opowieści o bogach i herosach, które wyjaśniają powstanie świata oraz człowieka, a także ich wzajemne oddziaływanie. Z mitologii czerpano wiedzę na temat praw rządzących światem oraz granic, których człowiekowi nie wolno było przekraczać. Wierzenia Greków tworzą fundament współczesnej kultury i sztuki. Ciekawostkę stanowi fakt, że przekazywane opowieści często różniły się od siebie, a nawet były sprzeczne, dlatego ciężko mówić o jednej wersji mitu, która byłaby jedyną ostateczną.

Okładka książki "Asiunia" Joanny Papuzińskiej, w tle szare schody w słońcu

Wydawnictwo Literatura we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego wydało książki z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Książki są skierowane do młodszych czytelników 7+ i mają za zadanie przybliżyć im temat wojny.

Na niebieskim tle leżą dwa egzemplarze książki "Chłopcy z Placu Broni". Powyżej znajdują się czerwono-zielone flagi.

Ojczyzna jest ważna dla każdego człowieka. Dla grupy chłopców pod przywództwem Janosza Boki ojczyzną stał się plac, w obronie którego byli w stanie poświęcić zdrowie, a nawet życie. Opowieść o niezwykłej przyjaźni, oddaniu, honorze, poszanowaniu zasad oraz odwadze bawi i uczy niezmiennie od prawie 120 lat.

 Czerwona okładki książki "Opowieść Wigilijna" na tle 3 zielonych choinek z kart katalogowych

Najbardziej magiczna i klimatyczna lektura szkolna, lubiana i chętnie czytana przez niemal każdego ucznia. Książka jest idealną propozycją na zimowe wieczory, szczególnie w tym świątecznym czasie, kiedy wszyscy na chwilę stajemy się dziećmi.

Front kolorowej okładki książki Dzieci z Bullerbyn na półce z książkami

Opowieść o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników. Książka opisuje codzienne życie małych bohaterów i ich rodziców w małej szwedzkiej wiosce Bullerbyn. Powieść zaliczana do klasyków literatury dziecięcej jest pełna uroku, ciepła i humoru. Idealna pozycja dla młodych czytelników wkraczających w świat lektur szkolnych.

Front okładki książki "Dziadek i Niedźwiadek" na półce z różnokolorowymi książkami stojącymi grzbietem

Miś za służbie w armii. Brzmi niezwykle, ale zdarzyło się naprawdę. Niedźwiedź stał się swoistą maskotką oraz oddanym przyjacielem żołnierzy z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii Wojska Polskiego. O jego losach możecie poczytać w książce Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Pozycja ta została wpisana na listę lektur szkolnych, dlatego zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy w interaktywnym quizie.

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Akademia Wartości
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2023 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.