Po prawej stronie w odcieniach pomarańczu krasnoludek czytający książkę, po lewej napis: Magiczny świat opowieści. Lektury - quizy i ciekawostki

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym cyklem "Lektury - quizy i ciekawostki”, w którym będziemy publikować różnorodne materiały edukacyjne dotyczące wybranej lektury.

Tym razem pod lupę wzięliśmy mity greckie: mit o powstaniu świata oraz o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie oraz o Orfeuszu i Eurydyce.

 

ZACHĘCAMY DO ZABAWY!

👇

Na tle drzew po prawej stronie kamienny posag, po lewej stronie napis Mitologia grecka

Mitologia grecka to zbiór opowieści o bogach i herosach, które wyjaśniają powstanie świata oraz człowieka, a także ich wzajemne oddziaływanie. Z mitologii czerpano wiedzę na temat praw rządzących światem oraz granic, których człowiekowi nie wolno było przekraczać. Wierzenia Greków tworzą fundament współczesnej kultury i sztuki. Ciekawostkę stanowi fakt, że przekazywane opowieści często różniły się od siebie, a nawet były sprzeczne, dlatego ciężko mówić o jednej wersji mitu, która byłaby jedyną ostateczną.

Poniżej prezentujemy materiały dydaktyczne dostępne w Internecie dotyczące mitologii greckiej jak i przykładowych mitów.

 

Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy także zestawienie książek oraz artykułów z czasopism na temat mitologii.

 

MITOLOGIA GRECKA


Scenariusze:

Quizy i testy:

 

MIT O POWSTANIU ŚWIATA (Narodziny Świata)


Scenariusze:

Karty pracy:

 Quizy i testy:

 

MIT O PROMETEUSZU

 

Scenariusze:

 Quizy i testy:

 Warto zobaczyć:

 

MIT O SYZYFIE


Scenariusze:

Quizy i testy:

Materiały audiowizualne:

 

MIT O DEMETER I KORZE


Scenariusze: 

 Quizy i testy:

 Materiały audiowizualne:

 

MIT O DEDALU I IKARZE


Scenariusze: 

 Quizy i testy:

 Materiały audiowizualne:

 

MIT O TEZEUSZU I ARIADNIE


Scenariusze: 

 Karty pracy:

 Quizy i testy:

 Materiały audiowizualne:

 

MIT O HERAKLESIE


Scenariusze:

Quizy i testy:

 Materiały audiowizualne:

 

MIT O ORFEUSZU I EURYDYCE

 

Scenariusze:

 Quizy i testy:

 Materiały audiowizualne:

Okładka książki "Asiunia" Joanny Papuzińskiej, w tle szare schody w słońcu

Wydawnictwo Literatura we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego wydało książki z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Książki są skierowane do młodszych czytelników 7+ i mają za zadanie przybliżyć im temat wojny.

Na niebieskim tle leżą dwa egzemplarze książki "Chłopcy z Placu Broni". Powyżej znajdują się czerwono-zielone flagi.

Ojczyzna jest ważna dla każdego człowieka. Dla grupy chłopców pod przywództwem Janosza Boki ojczyzną stał się plac, w obronie którego byli w stanie poświęcić zdrowie, a nawet życie. Opowieść o niezwykłej przyjaźni, oddaniu, honorze, poszanowaniu zasad oraz odwadze bawi i uczy niezmiennie od prawie 120 lat.

 Czerwona okładki książki "Opowieść Wigilijna" na tle 3 zielonych choinek z kart katalogowych

Najbardziej magiczna i klimatyczna lektura szkolna, lubiana i chętnie czytana przez niemal każdego ucznia. Książka jest idealną propozycją na zimowe wieczory, szczególnie w tym świątecznym czasie, kiedy wszyscy na chwilę stajemy się dziećmi.

Front kolorowej okładki książki Dzieci z Bullerbyn na półce z książkami

Opowieść o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników. Książka opisuje codzienne życie małych bohaterów i ich rodziców w małej szwedzkiej wiosce Bullerbyn. Powieść zaliczana do klasyków literatury dziecięcej jest pełna uroku, ciepła i humoru. Idealna pozycja dla młodych czytelników wkraczających w świat lektur szkolnych.

Front okładki książki "Dziadek i Niedźwiadek" na półce z różnokolorowymi książkami stojącymi grzbietem

Miś za służbie w armii. Brzmi niezwykle, ale zdarzyło się naprawdę. Niedźwiedź stał się swoistą maskotką oraz oddanym przyjacielem żołnierzy z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii Wojska Polskiego. O jego losach możecie poczytać w książce Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Pozycja ta została wpisana na listę lektur szkolnych, dlatego zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy w interaktywnym quizie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.