Waldemar Cichoń napisał książkę „Cukierku, ty łobuzie” w 2009 roku. Do tego czasu książę tę wydano już 27 razy i włączono ją do kanonu lektur szkolnych w roku 2017/2018. Dziś seria dotycząca kotka Cukierka liczy już dziesięć części. Kot Cukierek istnieje naprawdę i jest pupilem autora.
Scenariusze lekcji
Karty pracy
Quizy
Publikacje ze zbiorów PBW
Interaktywne zadania
Sprawdziany, testy
Ciekawostki, inspiracje
„Hobbit” J.R.R. Tolkiena to klasyka literatury fantasy, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Książka opowiada historię Bilba Bagginsa, który, wciągnięty w przygodę przez grupę krasnoludów, staje przed niezwykłymi wyzwaniami. Ta lektura to nie tylko fascynująca podróż po fantastycznych krainach, ale również doskonała okazja do rozważań na temat odwagi, przyjaźni i przemiany bohatera.
Czytaj więcej...
„Psie troski czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca” to książka o wspaniałej relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. 10-letni Adaś i suczka imieniem Betty, która przed adopcją spędziła większość czasu w schronisku, stają się najlepszymi przyjaciółmi. Nieoczekiwany splot wydarzeń pokazuje czytelnikom jak ważne są zwierzęta w naszym życiu i że należy traktować je z szacunkiem oraz miłością. Opowieść o losach Betty uczy odpowiedzialności oraz empatii wobec zwierząt.
Czytaj więcej...
Opowieści z Narnii to cykl siedmiu powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa. „Lew, Czarownica i stara szafa” to pierwsza opublikowana i zarazem najbardziej znana część cyklu, pomimo że pojawiła się jako pierwsza, jest drugą powieścią według chronologicznego porządku serii. Magazyn Time umieścił ją na liście stu najlepszych powieści anglojęzycznych w latach 1923-2005.
Czytaj więcej...
„Baśnie” Andersena to niezaprzeczalne arcydzieło literatury dziecięcej, które przetrwało próbę czasu, pozostając niezmiennie magiczne i inspirujące przez wieki. Hans Christian Andersen, duński baśniopisarz i poeta, w XIX wieku stworzył niezliczoną ilość fascynujących opowieści, które nie tylko rozbudziły wyobraźnię dzieci, ale także wniosły głębokie przemyślenia dotyczące życiowych wartości i ludzkiego charakteru. Jego baśnie, takie jak "Calineczka", "Królowa Śniegu" czy "Brzydkie Kaczątko", stały się klasykami literatury dziecięcej, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Czytaj więcej...
Pierwsze wydanie książki autorstwa Jana Brzechwy zostało opublikowane w 1946 roku. Zostało ono zilustrowane przez Jana Marcina Szancera. Kontynuacją „Akademii Pana Kleksa” są „Podróże pana Kleksa” z 1961 roku oraz „Tryumf pana Kleksa” z 1965 roku. Fantastyczne opowieści o niezwykłej Akademii wciąż bawią dużych i małych czytelników.
Zachęcamy do wykorzystania poniższych bezpłatnych materiałów.
Czytaj więcej...
„Kamienie na szaniec” to jedna z najważniejszych polskich powieści dla młodzieży, napisana przez Aleksandra Kamińskiego. Została opublikowana po raz pierwszy w 1943 roku i od tamtej pory zdobyła sobie stałe miejsce w kanonie lektur szkolnych oraz w sercach czytelników na całym świecie. Ta poruszająca historia oparta na autentycznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej nie tylko wciąga czytelnika w świat młodych bohaterów, ale także ukazuje ogromną odwagę, poświęcenie i ducha walki młodych ludzi w obliczu brutalnej rzeczywistości wojny.
Czytaj więcej...
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna z 1888 roku. Powieść publikowano początkowo w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” od stycznia do grudnia 1887 i od razu zdobyła dużą popularność, przez co wzbudziła zainteresowanie cenzorów.
„Nad Niemnem” zostało wpisane to kanonu polskiej literatury klasycznej. W tym roku powieść została wybrana do Narodowego Czytania - corocznego wydarzenia, podczas którego wspólnie czytamy fragmenty klasyki polskiej.
Czytaj więcej...
„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” to pierwsza książka dla dzieci z cyklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Napisana przez Justynę Bednarek, zilustrowana przez Daniela de Latour. Opowiada o 10 skarpetkach, które uciekają z domu mamy i jej córki Basi, aby przeżyć różne przygody.
Czytaj więcej...
„Dżuma” to paraboliczna powieść Alberta Camusa wydana w 1947 r. w Paryżu. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1957 r.
Powieść zaliczana jest do literatury egzystencjalistycznej. Książka opowiada o wydarzeniach w Oranie. Wybucha tam niezwykła, przez nikogo nieprzewidziana, epidemia dżumy. Podobnie jak w obliczu każdego innego zła, społeczność miasta zostaje wystawiona na swoistą próbę. Jest to próba przede wszystkim ich charakterów, tego, na ile są tak naprawdę ludźmi, ich odwagi i odpowiedzialności za siebie i za innych.
W 2020 r. z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 „Dżuma” wróciła na listy najlepiej sprzedających się książek.
Czytaj więcej...
W Quo vadis Sienkiewicz sięgnął do wspólnych korzeni kultury europejskiej: dorobku cywilizacji starożytnych i rodzącego się chrześcijaństwa.
Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanych również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.
Czytaj więcej...
Balladyna to dramat romantyczny w pięciu aktach, napisany przez Juliusza Słowackiego w Genewie w 1834 roku, wydany w Paryżu w roku 1839.
Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.
Czytaj więcej...