Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Po prawej stronie w odcieniach pomarańczu krasnoludek czytający książkę, po lewej napis: Magiczny świat opowieści. Lektury - quizy i ciekawostki

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z cyklem "Lektury - quizy i ciekawostki”, w którym publikujemy różnorodne materiały edukacyjne dotyczące wybranej lektury.

 

ZACHĘCAMY DO ZABAWY!

👇

Rzeka o poranku, nad którą unosi się mgła. Po lewej stronie ciemne drzewa i przycumowane łódki. Na pierwszym planie biały napis: Nad Niemnem. Eliza Orzeszkowa oraz logo Biblioteki.

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna z 1888 roku. Powieść publikowano początkowo w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” od stycznia do grudnia 1887 i od razu zdobyła dużą popularność, przez co wzbudziła zainteresowanie cenzorów.

„Nad Niemnem” zostało wpisane to kanonu polskiej literatury klasycznej. W tym roku powieść została wybrana do Narodowego Czytania - corocznego wydarzenia, podczas którego wspólnie czytamy fragmenty klasyki polskiej.

Zachęcamy do skorzystania z wybranych książek i materiałów dydaktycznych dotyczących lektury, dostępnych w zbiorach Biblioteki i Internecie.

Publikacje ze zbiorów PBW

 • Nad Niemnem. T. 1 / Eliza Orzeszkowa ; wstępem opatrzył Julian Krzyżanowski. - Warszawa : "Wiedza", 1947
 • Nad Niemnem. T. 2 / Eliza Orzeszkowa ; wstępem opatrzył Julian Krzyżanowski. - Warszawa : "Wiedza", 1947
 • Nad Niemnem. T. 3 / Eliza Orzeszkowa ; wstępem opatrzył Julian Krzyżanowski. - Warszawa : "Wiedza", 1947
 • Nad Niemnem. T. 1 / Eliza Orzeszkowa. - Wyd. 3.  - Warszawa : "Książka i Wiedza", 1952
 • Nad Niemnem. T. 2 / Eliza Orzeszkowa. - Wyd. 3.  - Warszawa : "Książka i Wiedza", 1952
 • Nad Niemnem. T. 3 / Eliza Orzeszkowa. - Wyd. 3.  - Warszawa : "Książka i Wiedza", 1952
 • Nad Niemnem. T. 1 / Eliza Orzeszkowa ; oprac. Józef Bachórz. - Wrocław ; Warszawa ; Kraków : Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, cop. 1996
 • Nad Niemnem. T. 2-3 / Eliza Orzeszkowa ; oprac. Józef Bachórz. - Wrocław ; Warszawa ; Kraków : Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, cop.1996
 • Nad Niemnem / Eliza Orzeszkowa. - [Wyd. 1 w tej edycji].  - Wrocław : "Siedmiogród", 1997
 • Nad Niemnem. T. 1 / Eliza Orzeszkowa ; oprac. Józef Bachórz. - Wyd. 1, dodr.  - Wrocław : Zakł. Nar. im. Ossol. - Wydaw, 2009
 • Nad Niemnem. T. 2 i 3 / Eliza Orzeszkowa ; oprac. Józef Bachórz. - Wyd. 1, dodr.  - Wrocław : Zakł. Nar. im. Ossol. - Wydaw, 2009

Opracowania ze zbiorów PBW

Zbiory i materiały audiowiualne

Scenariusze lekcji

Interaktywne zadania

Prezentacje multimedialne

Sprawdziany, testy

Quizy

Ciekawostki, inspiracje

Nbłękitnym tle na środku okładka książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", po bokach różnokolorowe skarpetki. W lewym dolnym rogu na kremowym tle logo PBW w Krakowie. Nad okładką w owalnej kremowej ramce napis: Justyna Bednarek. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek.

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” to pierwsza książka dla dzieci z cyklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Napisana przez Justynę Bednarek, zilustrowana przez Daniela de Latour. Opowiada o 10 skarpetkach, które uciekają z domu mamy i jej córki Basi, aby przeżyć różne przygody.

Na tle z drewnianych desek maska Doktora Plagi i bordowy szal. W lewym dolnym rogu na malinowym tle napis: Albert Camus Dżuma oraz logotyp PBW w Krakowie.

„Dżuma” to paraboliczna powieść Alberta Camusa wydana w 1947 r. w Paryżu. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1957 r.

Powieść zaliczana jest do literatury egzystencjalistycznej. Książka opowiada o wydarzeniach w Oranie. Wybucha tam niezwykła, przez nikogo nieprzewidziana, epidemia dżumy. Podobnie jak w obliczu każdego innego zła, społeczność miasta zostaje wystawiona na swoistą próbę. Jest to próba przede wszystkim ich charakterów, tego, na ile są tak naprawdę ludźmi, ich odwagi i odpowiedzialności za siebie i za innych.

W 2020 r. z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 „Dżuma” wróciła na listy najlepiej sprzedających się książek.

Napis Henryk Sienkiewicz "Quo vadis" w tle Koloseum w Rzymie, w lewym górnym rogu logo Biblioteki

W Quo vadis Sienkiewicz sięgnął do wspólnych korzeni kultury europejskiej: dorobku cywilizacji starożytnych i rodzącego się chrześcijaństwa.

Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanych również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.

Na malinach bladoróżowa ramka z napisem Juliusz Słowacki Balladyna. W lewym rogu ramki czarne logo Biblioteki.

Balladyna to dramat romantyczny w pięciu aktach, napisany przez Juliusza Słowackiego w Genewie w 1834 roku, wydany w Paryżu w roku 1839.

Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

Na zielonym tle, cztery żółtozielone błyskawice stykające się końcami na środku. Na środku okładka komiksu "Kajko i Kokosz. Szkoła latania"

Przygody Kajko i Kokosza - dwóch słowiańskich wojów - to najpopularniejsza seria komiksów autorstwa Janusza Christy. Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 i zawierał części historii Złote prosię, wydanej później pod zmienionym tytułem Złoty puchar. Pierwsze wydanie albumowe komiksów opublikowano w 1981 roku, a ostatni komiks Christa narysował w 1992 roku. W latach dwutysięcznych wydawnictwo Egmont rozpoczęło reedycję albumów.

Na tle kosmicznego nieba zdjęcie ucznia trzymającego tablet, na którym ogląda wyłaniającą się z książki postać 3D Małego Księcia. Po prawej stronie napis Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę.

„Mały Książę” to trzecia najpoczytniejsza powieść na świecie. Przetłumaczono go na 270 języków i dialektów. Ciekawostką jest, że na światowy rynek wypuszczono ponad 400 licencjonowanych produktów związanych z tą książką, włącznie z damskimi butami. Autor zainspirowany był wypadkiem lotniczym na Saharze, z którego cudem uszedł z życiem.

„Mały książę” to jedna z najważniejszych pozycji w kanonie literatury dziecięcej i młodzieżowej, dlatego zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych dostępnych w Internecie.

Okładka książki "Afryka Kazika", po bokach kolorowe ilustracje zwierząt afrykańskich.

Kazimierz Nowak - polski podróżnik, korespondent i fotograf, który samotnie przemierzył kontynent Afrykański z północy na południe i z powrotem, głównie na rowerze. Od dziecka marzył aby odwiedzić Afrykę i w 1931 roku jego marzenie się spełniło. Dzięki swojej podróży odkrył bogactwo kulturowe, niezwykłą faunę i florę, a także zwyczaje mieszkańców, które szczegółowo opisał w felietonach na łamach prasy podróżniczej.

Po lewej stronie grupa aktorów zwrócona przodem, w strojach teatralnych. Po prawej napis Aleksander Fredro "Zemsta". W tle czerwone cegły

Dwa zwaśnione rody walczą o włości i pozycję. Zakochani Klara i Wacław przez nienawiść rodzin ne mogą się pobrać.Sprzymierzeńcem w miłości okazuje się seria zabawnych i niespodziewanych wydarzeń, które doprowadzają do szczęśliwego zakończenia. 

Komedia Aleksandra Fredry powstała na początku lat. 30 XIX w., a jej pierwsza premiera na deskach teatru odbyła się w 1834 roku. Historia opisana została na podstawie prawdziwego konfliktu na zamku w Odrzykoniu.

Na tle drzew po prawej stronie kamienny posag, po lewej stronie napis Mitologia grecka

Mitologia grecka to zbiór opowieści o bogach i herosach, które wyjaśniają powstanie świata oraz człowieka, a także ich wzajemne oddziaływanie. Z mitologii czerpano wiedzę na temat praw rządzących światem oraz granic, których człowiekowi nie wolno było przekraczać. Wierzenia Greków tworzą fundament współczesnej kultury i sztuki. Ciekawostkę stanowi fakt, że przekazywane opowieści często różniły się od siebie, a nawet były sprzeczne, dlatego ciężko mówić o jednej wersji mitu, która byłaby jedyną ostateczną.

Okładka książki "Asiunia" Joanny Papuzińskiej, w tle szare schody w słońcu

Wydawnictwo Literatura we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego wydało książki z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Książki są skierowane do młodszych czytelników 7+ i mają za zadanie przybliżyć im temat wojny.

Na niebieskim tle leżą dwa egzemplarze książki "Chłopcy z Placu Broni". Powyżej znajdują się czerwono-zielone flagi.

Ojczyzna jest ważna dla każdego człowieka. Dla grupy chłopców pod przywództwem Janosza Boki ojczyzną stał się plac, w obronie którego byli w stanie poświęcić zdrowie, a nawet życie. Opowieść o niezwykłej przyjaźni, oddaniu, honorze, poszanowaniu zasad oraz odwadze bawi i uczy niezmiennie od prawie 120 lat.

 Czerwona okładki książki "Opowieść Wigilijna" na tle 3 zielonych choinek z kart katalogowych

Najbardziej magiczna i klimatyczna lektura szkolna, lubiana i chętnie czytana przez niemal każdego ucznia. Książka jest idealną propozycją na zimowe wieczory, szczególnie w tym świątecznym czasie, kiedy wszyscy na chwilę stajemy się dziećmi.

Front kolorowej okładki książki Dzieci z Bullerbyn na półce z książkami

Opowieść o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników. Książka opisuje codzienne życie małych bohaterów i ich rodziców w małej szwedzkiej wiosce Bullerbyn. Powieść zaliczana do klasyków literatury dziecięcej jest pełna uroku, ciepła i humoru. Idealna pozycja dla młodych czytelników wkraczających w świat lektur szkolnych.

Front okładki książki "Dziadek i Niedźwiadek" na półce z różnokolorowymi książkami stojącymi grzbietem

Miś za służbie w armii. Brzmi niezwykle, ale zdarzyło się naprawdę. Niedźwiedź stał się swoistą maskotką oraz oddanym przyjacielem żołnierzy z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii Wojska Polskiego. O jego losach możecie poczytać w książce Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Pozycja ta została wpisana na listę lektur szkolnych, dlatego zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy w interaktywnym quizie.

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2023 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.