Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Na kremowym tle po lewej stronie kształt głowy z trybikami. Nad nią elementy nawiązujące do nauki. Po prawej stronie napis: Akademia Wartości - relacja.

„Wychowanie intelektualne młodego człowieka - współczesne wyzwania, szanse, zagrożenia” - relacja z czwartego wykładu w ramach AKADEMII WARTOŚCI

17 kwietnia 2023 roku odbył się czwarty z sześciu zaplanowanych wykładów online w ramach II edycji AKADEMII WARTOŚCI.

Celem przedsięwzięcia podjętego w ramach współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie jest uwrażliwienie współczesnego człowieka na kwestie wartości humanistycznych, przybliżenie poglądów wybranych myślicieli z historii filozofii oraz dyskusja nad znaczeniem wartości w życiu człowieka. Tegoroczne wykłady online prowadzone przez Wykładowców AIK są odpowiedzią na propozycje Słuchaczy zawarte w ankietach ewaluacyjnych po pierwszej edycji.

Kwietniowy wykład Wychowanie intelektualne młodego człowieka - współczesne wyzwania, szanse, zagrożenia przeprowadzony został przez profesora Piotra Mazura.

Na początku wykładu Profesor wspólnie z uczestnikami zastanawiał się, czy problem kształtowania człowieka w warstwie intelektualnej przy współczesnym rozwoju wiedzy i techniki należy również do filozofów. Zaznaczył również, że istnieje potrzeba związania poznania człowieka z nim samym i tym jakim jest.

Następnie Profesor przechodząc według planu wykładu, pokrótce zaznajomił słuchaczy z wieloma zagadnieniami.

Pierwszym był człowiek i poznanie, w którym omówił poznanie jako fundament naszego życia w świecie i w jaki sposób wpływa ono na całość ludzkiego istnienia. W kolejnej części znaczenie poznania, profesor przedstawił jakie znaczenie posiada poznanie i w jaki sposób człowiek poznaniem może się posługiwać. Następnie zasygnalizował konieczność kształcenia i wychowania intelektu, a także współczesne możliwości, wyzwania, zagrożenia z społeczne konsekwencje z tego płynące.

Na koniec Pan Profesor podzielił się sposobami udoskonalania poznania, a także nakreślił zależności pomiędzy poznaniem a sztuczną inteligencją. Uczestnicy zastanawiali się nad pytaniem, czy sztuczna inteligencja napisze za nas pracę naukową oraz czy posiada ona swego rodzaju etykę.

Słuchacze podczas sesji pytań podjęli wiele istotnych tematów, które skłoniły do myślenia i spojrzenia w głąb własnego poznania.

Profesor Piotr Mazur zarekomendował również literaturę, która pomoże w lepszym zrozumieniu omawianego tematu: „Ulepszanie poznawcze człowieka. Perspektywa filozoficzna” autorstwa Piotra Duchlińskiego oraz Grzegorza Hołuba.

 

W spotkaniu online wzięło udział 70 nauczycieli, bibliotekarzy, studentów z całej Polski.

 

Relacja z pierwszego wykładu 23.01.2023 - dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK: Czy możemy zaplanować dobre społeczeństwo przyszłości i osiągnąć je biotechnologią?

Relacja z drugiego wykładu 6.02.2023 - dr hab. Anna Zhyrkova, prof. AIK: Mądrość - w ujęciu starożytnych myślicieli, czyli imperatyw poznania samego siebie

Relacja z trzeciego wykładu 13.03.2023 - dr Ewa Odoj: Rola autorytetów w relacji rodzic-dziecko w perspektywie filozoficznej

Prezentacje z ubiegłorocznych wykładów znaleźć można TUTAJ

 

8.05.2023, godz. 15:00

dr Szczepan Urbaniak SJ
Prawda? Czym jest, jak ją rozpoznać i jak ją zrozumieć.

 

5.06.2023 , godz. 15:00

dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK
Patriotyzm wczoraj i dziś

 

Logotyp Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.