Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Na kremowym tle po lewej stronie kształt głowy z trybikami. Nad nią elementy nawiązujące do nauki. Po prawej stronie napis: Akademia Wartości - relacja.

„Mądrość - w ujęciu starożytnych myślicieli, czyli imperatyw poznania samego siebie” - relacja z drugiego wykładu w ramach AKADEMII WARTOŚCI

6 lutego 2023 roku odbył się drugi z sześciu zaplanowanych wykładów online w ramach II edycji AKADEMII WARTOŚCI.

Celem przedsięwzięcia podjętego w ramach współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowiejest uwrażliwienie współczesnego człowieka na kwestie wartości humanistycznych, przybliżenie poglądów wybranych myślicieli z historii filozofii oraz dyskusja nad znaczeniem wartości w życiu człowieka. Tegoroczne wykłady online prowadzone przez Wykładowców AIK są odpowiedzią na propozycje Słuchaczy zawarte w ankietach ewaluacyjnych po pierwszej edycji.

Tym razem wykład został przygotowany przez dr hab. Annę Zhyrkovą, prof. AIK. W wystąpieniu Mądrość - w ujęciu starożytnych myślicieli, czyli imperatyw poznania samego siebie Pani Profesor omówiła kwestie mądrości, bezrefleksyjnego przyjmowania opinii innych ludzi oraz nieumiejętności zdefiniowania, dlaczego przejmujemy „opinię wielu”. Na przykładzie poglądów starożytnych filozofów - Sokratesa i Heraklita podkreśliła, że aby zrozumieć świat przede wszystkim należy poszukiwać i zrozumieć samego siebie oraz zadawać pytania o siebie. Pani Prof. Anna Zhyrkova przybliżyła również pojęcia głupoty zawinionej i niezawinionej Jana Damasceńskiego. Zachęciła uczestników do... myślenia, poznania samego siebie, zadania sobie pytania co mnie sprawia przyjemność?, choć podkreśliła, że jest to czynność niekomfortowa, uwierająca. W kontekście edukacji, jako Wykładowca wyraziła opinię, że pseudo wiedza jest gorsza niż niewiedza.

Odbiór wykładu przez Słuchaczy był bardzo entuzjatystyczny: Wykład intrygujący, zwraca uwagę na istotne kwestie myślenia i wyrażania opinii. Pani Profesor odpowiedziała na liczne pytania uczestników, m.in. jak zachęcać młodych ludzi do stawiania pytań i szukania samego siebie w dzisiejszym świecie.

 

W spotkaniu online wzięło udział ponad 100 osób z całej Polski (nauczycieli, bibliotekarzy, studentów).

 

Relacja z pierwszego wykładu 23.01.2023 - dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK: Czy możemy zaplanować dobre społeczeństwo przyszłości i osiągnąć je biotechnologią?

Prezentacje z ubiegłorocznych wykładów znaleźć można TUTAJ

 

13.03.2023, godz. 15:00

dr Ewa Odoj
Rola autorytetów w relacji rodzic-dziecko w perspektywie filozoficznej

 

17.04.2023, godz. 15:00

prof. Piotr Mazur
Wychowanie intelektualne młodego człowieka - współczesne wyzwania, szanse, zagrożenia

 

8.05.2023, godz. 15:00

dr Szczepan Urbaniak SJ
Prawda? Czym jest, jak ją rozpoznać i jak ją zrozumieć.

 

5.06.2023 , godz. 15:00

dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK
Patriotyzm wczoraj i dziś

 

Logotyp Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina   
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.