13 marca 2023 roku odbył się trzeci z sześciu zaplanowanych wykładów online w ramach II edycji AKADEMII WARTOŚCI.
Celem przedsięwzięcia podjętego w ramach współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie jest uwrażliwienie współczesnego człowieka na kwestie wartości humanistycznych, przybliżenie poglądów wybranych myślicieli z historii filozofii oraz dyskusja nad znaczeniem wartości w życiu człowieka. Tegoroczne wykłady online prowadzone przez Wykładowców AIK są odpowiedzią na propozycje Słuchaczy zawarte w ankietach ewaluacyjnych po pierwszej edycji.
Marcowy wykład Rola autorytetów w relacji rodzic-dziecko w perspektywie filozoficznej przygotowany przez dr Ewę Odoj był podzielony na 2 części. Na początku wystąpienia Pani Doktor omówiła podstawowe pojęcia epistemologii na konkretnych przykładach oraz przybliżyła pojęcie autorytetu z punktu widzenia epistemologii.
Istotnym przesłaniem Prelegentki było stwierdzenie, że jeżeli chcemy przekazać dziecku odpowiednie wartości - to musimy zbudować z nim mocną więź, opartą na zaufaniu. Warunek zaufania jest niezmiernie istotny, jego rozszerzeniem/dopełnieniem jest autentyczność. My dorośli swoją postawą życiową, wiedzą i doświadczeniem musimy dawać dobry przykład. Zadaniem autorytetu powinna być pomoc dziecku osiągnąć jego własne zrozumienie, a to wymaga od dorosłych pokory i poważnego traktowania podopiecznych. Pani Doktor poruszyła kwestię autorytetu epistemicznego, który nakreśla dwa warunki. Pierwszy to wiedza ekspercka, a drugi bycie godnym zaufania.
Wiedza pochodząca z autorytetu jest nieuniknionym i naturalnym sposobem poznawania świata przez młode pokolenie. Rozwój dziecka powinien iść w kierunku „odrzucenia autorytetu”, co oznacza nie neguję, ale go nie potrzebuję - nie potrzebuję, bo już rozumiem. Zdaniem Pani Doktor autorytet to „przewodnik” na początku drogi. Dziecko jest racjonalnym podmiotem, a my mamy pomóc mu rozwijać jego kompetencje.
Uczestnicy podczas sesji pytań podjęli wiele istotnych tematów - jaka jest różnica między idolem a autorytetem, jak przeciwdziałać erozji autorytetu współczesnych rodziców, kwestia autorytetu z nadania i z wyboru.
Pani Doktor na zakończenie spotkania zarekomendowała Słuchaczom lektury autorstwa Józefa Bocheńskiego oraz Tadeusza Kotarbińskiego, którzy w swoich pracach zajmowali się wątkiem autorytetu.
W spotkaniu online wzięło udział 90 nauczycieli, bibliotekarzy, studentów z całej Polski.
Relacja z pierwszego wykładu 23.01.2023 - dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK: Czy możemy zaplanować dobre społeczeństwo przyszłości i osiągnąć je biotechnologią?
Relacja z drugiego wykładu 6.02.2023 - dr hab. Anna Zhyrkova, prof. AIK: Mądrość - w ujęciu starożytnych myślicieli, czyli imperatyw poznania samego siebie
Prezentacje z ubiegłorocznych wykładów znaleźć można TUTAJ
Zapraszamy na kolejne wykłady:
17.04.2023, godz. 15:00
prof. Piotr Mazur
Wychowanie intelektualne młodego człowieka - współczesne wyzwania, szanse, zagrożenia
8.05.2023, godz. 15:00
dr Szczepan Urbaniak SJ
Prawda? Czym jest, jak ją rozpoznać i jak ją zrozumieć.
5.06.2023 , godz. 15:00
dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK
Patriotyzm wczoraj i dziś