Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Na kremowym tle po lewej stronie kształt głowy z trybikami. Nad nią elementy nawiązujące do nauki. Po prawej stronie napis: Akademia Wartości - relacja.

„Rola autorytetów w relacji rodzic-dziecko w perspektywie filozoficznej” - relacja z trzeciego wykładu w ramach AKADEMII WARTOŚCI

13 marca 2023 roku odbył się trzeci z sześciu zaplanowanych wykładów online w ramach II edycji AKADEMII WARTOŚCI.

Celem przedsięwzięcia podjętego w ramach współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie jest uwrażliwienie współczesnego człowieka na kwestie wartości humanistycznych, przybliżenie poglądów wybranych myślicieli z historii filozofii oraz dyskusja nad znaczeniem wartości w życiu człowieka. Tegoroczne wykłady online prowadzone przez Wykładowców AIK są odpowiedzią na propozycje Słuchaczy zawarte w ankietach ewaluacyjnych po pierwszej edycji.

Marcowy wykład Rola autorytetów w relacji rodzic-dziecko w perspektywie filozoficznej przygotowany przez dr Ewę Odoj był podzielony na 2 części. Na początku wystąpienia Pani Doktor omówiła podstawowe pojęcia epistemologii na konkretnych przykładach oraz przybliżyła pojęcie autorytetu z punktu widzenia epistemologii.

Istotnym przesłaniem Prelegentki było stwierdzenie, że jeżeli chcemy przekazać dziecku odpowiednie wartości - to musimy zbudować z nim mocną więź, opartą na zaufaniu. Warunek zaufania jest niezmiernie istotny, jego rozszerzeniem/dopełnieniem jest autentyczność. My dorośli swoją postawą życiową, wiedzą i doświadczeniem musimy dawać dobry przykład. Zadaniem autorytetu powinna być pomoc dziecku osiągnąć jego własne zrozumienie, a to wymaga od dorosłych pokory i poważnego traktowania podopiecznych. Pani Doktor poruszyła kwestię autorytetu epistemicznego, który nakreśla dwa warunki. Pierwszy to wiedza ekspercka, a drugi bycie godnym zaufania.

Wiedza pochodząca z autorytetu jest nieuniknionym i naturalnym sposobem poznawania świata przez młode pokolenie. Rozwój dziecka powinien iść w kierunku „odrzucenia autorytetu”, co oznacza nie neguję, ale go nie potrzebuję - nie potrzebuję, bo już rozumiem. Zdaniem Pani Doktor autorytet to „przewodnik” na początku drogi. Dziecko jest racjonalnym podmiotem, a my mamy pomóc mu rozwijać jego kompetencje.

Uczestnicy podczas sesji pytań podjęli wiele istotnych tematów - jaka jest różnica między idolem a autorytetem, jak przeciwdziałać erozji autorytetu współczesnych rodziców, kwestia autorytetu z nadania i z wyboru.

Pani Doktor na zakończenie spotkania zarekomendowała Słuchaczom lektury autorstwa Józefa Bocheńskiego oraz Tadeusza Kotarbińskiego, którzy w swoich pracach zajmowali się wątkiem autorytetu.

 

W spotkaniu online wzięło udział 90 nauczycieli, bibliotekarzy, studentów z całej Polski.

 

Relacja z pierwszego wykładu 23.01.2023 - dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK: Czy możemy zaplanować dobre społeczeństwo przyszłości i osiągnąć je biotechnologią?

Relacja z drugiego wykładu 6.02.2023 - dr hab. Anna Zhyrkova, prof. AIK: Mądrość - w ujęciu starożytnych myślicieli, czyli imperatyw poznania samego siebie

Prezentacje z ubiegłorocznych wykładów znaleźć można TUTAJ

 

17.04.2023, godz. 15:00

prof. Piotr Mazur
Wychowanie intelektualne młodego człowieka - współczesne wyzwania, szanse, zagrożenia

 

8.05.2023, godz. 15:00

dr Szczepan Urbaniak SJ
Prawda? Czym jest, jak ją rozpoznać i jak ją zrozumieć.

 

5.06.2023 , godz. 15:00

dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK
Patriotyzm wczoraj i dziś

 

Logotyp Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2023 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.