Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Sześć różnych tomików poezji na stoliku

„Poeci świata: Jehuda Amichaj w dialogu z Romanem Brandstaetterem” - relacja

18 maja 2023 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie literackie z cyklu „Poeci świata”. Tematem wydarzenia była tym razem twórczość izraelskiego poety Jehudy Amichaja w dialogu z dziełem Romana Brandstaettera.

Spotkanie prowadził Jacek Kowalski, poeta, germanista, nauczyciel bibliotekarz. Grono uczestników zaszczycili w tym roku p. Maja Miduch, dr judaistyki i hermeneutyki biblijnej, wykładowca akademicki oraz p. Ryszard Wojnakowski, znakomity tłumacz literatury niemieckojęzycznej. Na początku spotkania przypomniano sylwetki twórców oraz zaprezentowano materiały wideo oraz zdjęcia dotyczące życia i twórczości Jehudy Amichaja i Romana Brandstaettera.

Prowadzący oraz uczestnicy odczytali wybrane wiersze obu autorów, które łączyły wspólne motywy: psalmy biblijne oraz miasto Jerozolima w ujęciu historycznym i współczesnym. Zaakcentowano odmienne spojrzenie poetów na wybrane wątki. Podczas ciekawej dyskusji cennymi uwagami nt. biblistyki i historii kultury Izraela podzieliła się z nami p. dr M. Miduch. Pod koniec spotkania J. Kowalski przeczytał swój przekład z hebrajskiego jednego z niepublikowanych dotychczas w Polsce wierszy Jehudy Amichaja „Pieśń nocy szabatowej”. Spotkanie zwieńczyło odtworzenie materiału wideo z pieśnią wykonaną na podstawie ww. wiersza przez współczesną artystkę z Izraela.

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina   
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.