Książki historyczne dla dzieci na czerwonym tle. Obok korona, miecz i berło.

Opowieści z przeszłości. Książki historyczne dla dzieci

Wakacje to doskonały czas na czytanie książek historycznych. Historia wcale nie musi być nudna! Jeśli chcecie się przekonać zapraszamy do naszej Biblioteki.

Znajdziecie tu wiele bogato ilustrowanych książek dla dzieci z humorem przekazujących fakty i ciekawostki z przeszłości. Najważniejsze wydarzenia historii świata i Polski przedstawione w zabawny, czasami bardzo dosłowny sposób, najstraszniejsze fakty stają się bardziej oswojone, a ciekawostki łatwiejsze do zapamiętania dla młodych czytelników. Dzięki komiksowym ilustracjom i sporej dawce humoru każdy może polubić historię. Bohaterowie z dawnych czasów zabiorą małych czytelników w fascynującą podróż do przeszłości. Świat królów, rycerzy, wojowników, superbohaterów i wynalazców jest bardzo blisko, wystarczy tylko przekroczyć próg Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i pożyczyć książki.

Historia jest… dobra na Focha ! Przyjdź, pożycz, przeczytaj !

Zapraszamy 😊

Wybrane propozycje książek historycznych dla dzieci z naszych zbiorów:

Mała podróżniczka w Grecji / Flávia Lins e Silva ; ilustracje Joana Penna ; tłumaczenie z języka niemieckiego Monika Wac. - Kraków : Księgarnia Wydawnictwo Skrzat Stanisław Porębski, cop. 2016.

Jak w Gnieźnie królów koronowano? / napisał i zilustrował Jarosław Gryguć ; Urząd Miejski w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Muzeum Początków Państwa Polskiego. - Gniezno : Plinta, 2015.

Od znaku do litery : czyli krótka historia pisma / zespół redakcyjny: Katarzyna Mojska, Karol Baranowski, Anna Piotrowska, Wiktor Wiater ; ilustracje i opracowanie graficzne: Wiktor Wiater ; przygotowanie aplikacji rozszerzonej rzeczywistości: Anna Hosumbek, Michał Biernat. - Kraków: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, 2022.

Seria „Strrraszna Historia”:

Ci okrutni Rzymianie / Terry Deary ; ilustracje Martin Brown ; przetłumaczył Marek Wrześniewski. - Warszawa : Egmont Polska, 2019.

Ci rewelacyjni Grecy / Terry Deary ; ilustracje Martin Brown ; przetłumaczył Jarosław Kilian. - Wydanie dziesiąte. - Warszawa : Egmont Polska, 2018.

Ci wredni Rzymianie / Terry Deary ; ilustracje Martin Brown ; przetłumaczył Jarosław Kilian. - Wydanie piąte. - Warszawa : Egmont Polska, 2018.

Ci okrutni wikingowie / Terry Deary ; ilustracje Martin Brown ; przetłumaczyli Małgorzata Fabianowska oraz Jarosław Komorowski. - Wydanie czwarte. - Warszawa : Egmont Polska, 2018.

Seria „Polscy Superbohaterowie”:

Rotmistrz Witold Pilecki / Małgorzata Strękowska-Zaremba ; ilustracje Tomasz Łaz. - Warszawa : RM, copyright 2017.

Jan III Sobieski : afera w Wilanowie / Małgorzata Strękowska-Zaremba ; ilustracje Elżbieta Moyski. - Warszawa : RM, copyright 2018.

Marszałek Józef Piłsudski / Małgorzata Strękowska-Zaremba ; ilustracje Kasia Kołodziej. - Warszawa : RM, copyright 2017.

Seria „Ale historia…” :

Jadwiga kontra Jagiełło / Grażyna Bąkiewicz ; ilustrował Artur Nowicki. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2017.

Mieszko, ty wikingu! / Grażyna Bąkiewicz ; ilustrował Artur Nowicki. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2015.

Zygmuncie, i kto tu rządzi? / Grażyna Bąkiewicz ; ilustrował Artur Nowicki. - Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2017.

Seria „Interaktywna przygoda z historią”:

Średniowiecze : interaktywna przygoda z historią / Allison Lassieur ; konsultanci: Philip C. Adamo ; tłumaczenie Marta Mital. - Wydanie pierwsze. - Gdańsk : Meandry, 2017.

Złote czasy piratów : interaktywna przygoda z historią / Bob Temple ; konsultanci: Sarah Knott ; tłumaczenie Marta Mital. - Wydanie pierwsze. - Gdańsk : Meandry, 2017.

Seria „Najwybitniejsi naukowcy” :

Einstein : przeskok kwantowy / scenariusz i rysunki: Jordi Bayarri, kolory: Dani Seijas ; przekład z języka hiszpańskiego: Agata Ostrowska. - Warszawa : Egmont Polska, © 2021.

Maria Skłodowska-Curie : pierwiastki promieniotwórcze / scenariusz i rysunki Jordi Bayarri ; kolory Dani Seijas ; przekład z języka hiszpańskiego Agata Ostrowska. - Warszawa : Story House Egmont, © 2022.

Galileusz : posłaniec gwiazd / scenariusz i rysunki: Jordi Bayarri ; kolory: Dani Seijas, Mr. Jav! Doodles ; przekład z języka hiszpańskiego: Agata Ostrowska. - Warszawa : Story House Egmont Sp. z o.o., © 2022.

Seria „Nieprzeciętni” :

Moja babcia kocha Chopina / Anna Czerwińska-Rydel ; ilustracje Magdalena Pilch. - Wydanie II w Wydawnictwie Literatura. - Łódź : Literatura, 2022.

Czarodziejka osobliwa : opowieść o Marii Konopnickiej / Beata Ostrowicka ; ilustracje Magdalena Pilch. - Wydanie I. - Łódź : Literatura, 2022.

Wszystko jasne! : Ignacy Łukasiewicz wielki polski wynalazca / Zuzanna Orlińska ; okładka i ilustracje Marcin Minor. - Wydanie I. - Łódź : Literatura, 2022.