Gry planszowe o tematyce historycznej to atrakcyjna propozycja naszej Biblioteki na spędzenie wakacyjnego czasu przez młodszych i starszych czytelników. Grając w planszówki możemy wcielać się w wybitnych strategów, odkrywców czy budowniczych różnych słynnych budowli z minionych epok. Niektóre z gier są również bardzo pomocne podczas nauczania historii.
Czytaj więcej...
Wakacje to doskonały czas na czytanie książek historycznych. Historia wcale nie musi być nudna! Jeśli chcecie się przekonać zapraszamy do naszej Biblioteki.
Czytaj więcej...
Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem bibliograficznym książek i artykułów z czasopism na temat Wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921) i Bitwy Warszawskiej 1920 roku ze zbiorów Biblioteki oraz zamieszczonymi poniżej propozycjami dostępnymi w Internecie.
Czytaj więcej...
Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było jednym z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski i całej Europy. Było heroiczną próbą wyzwolenia stolicy Polski spod niemieckiej okupacji, jednak równocześnie skutkowało ogromnymi stratami i cierpieniem dla mieszkańców miasta.
Czytaj więcej...
W związku ze zbliżająca się 232. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja zachęcamy do zapoznania się z propozycją publikacji ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie wraz zestawieniem bibliograficznym oraz zamieszczonymi poniżej materiałami edukacyjnymi dostępnymi w Internecie. Przygotowaliśmy także prezentację multimedialną na temat tego wydarzenia historycznego.
Czytaj więcej...
Światowy Dzień Poezji obchodzony jest 21 marca. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji, a nawet tworzenia własnych wierszy.
W ten dzień organizowane są na całym świecie festiwale, konferencje, konkursy poświęcone upowszechnianiu i popoularyzacji poezji.
Czytaj więcej...
Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Dla upamiętnienia wydarzeń rocznicowych przygotowaliśmy dla nauczycieli prezentację poświęconą wybitnemu astronomowi oraz propozycje naszych zbiorów i materiałów pomocniczych dostępnych w Internecie.
Czytaj więcej...
14 lutego obchodzimy święto zakochanych, czyli Walentynki. W Polsce świętujemy je od lat 90. XX wieku. Dzień Świętego Walentego to najlepszy moment, aby przekazać naszym bliskim bądź przyjaciołom ile dla nas znaczą i za co ich cenimy. Przy okazji tego święta mamy doskonałą okazję, aby przypomnieć dzieciom co oznacza bycie dobrym przyjacielem, jak dzielić się dobrem i wzajemnie się wspierać.
Czytaj więcej...
15 kwietnia przypada Światowy Dzień Sztuki. Święto zostało ustanowione w 2011 r. z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych (International Association of Art) w dzień urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci. Celem obchodów jest promowanie sztuki i zwiększanie świadomości społeczeństwa międzynarodowego wobec dziedzin kultury.
Czytaj więcej...
Co roku w styczniu obchodzimy bardzo wyjątkowe święta - Dzień Babci i Dzień Dziadka.
Z tej okazji wyszukaliśmy w Internecie bezpłatne materiały dydaktyczne do wykorzystania, takie jak scenariusze zajęć oraz uroczystości, pomysły na prace plastyczne, karty pracy czy inspiracje.
Zachęcamy do skorzystania!
Czytaj więcej...
Przygotowaliśmy zbiór świątecznych materiałów edukacyjnych do wykorzystania podczas zajęć z uczniami i przedszkolakami w tym szczególnym grudniowym czasie.
Specjalnie dla Was wyszukaliśmy w Internecie bezpłatne materiały dydaktyczne do wykorzystania, takie jak świąteczne prace plastyczne oraz karty pracy do wydruku, quizy, prezentacje.
Czytaj więcej...
W Polsce Dzień Ojca celebrowany jest od 1965 roku, ale jego geneza sięga już roku 1910, kiedy to Sonora Smart Dodd, pochodząca z miasta Spokane w stanie Waszyngton (Stany Zjednoczone Ameryki Północnej), zainicjowała upamiętnienie Dnia Ojca. Początkowo dzień ten obchodzony był regionalnie, a dopiero w 1972 roku prezydent Richard Milhous Nixon, uznał Dzień Ojca za oficjalne święto w Ameryce.
Czytaj więcej...