Na niebieskim tle w jasnoniebieskiej bańce kolorowe książki. Na nich napis: Ferie w Bibliotece. Warsztaty dla dzieci. Po prawej stronie logotyp PBW w Krakowie. Dookoła śnieżynki i śnieg.

FERIE w Bibliotece - ostatnie terminy!

Zapraszamy zorganizowane grupy przedszkolne oraz szkolne do 25 uczestników. Spędźcie ten niezwykły czas ferii z nami!

Bezpłatne
zajęcia
w naszej Bibliotece
przez całe
FERIE
!
Zapraszamy zorganizowane grupy przedszkolne oraz szkolne do 25 uczestników.
Spędźcie ten niezwykły czas ferii z nami!
Zapisy na warsztaty możliwe
tylko
poprzez wiadomość e-mail na adres:
Wyprawa Ozobotów do ZOO
Dla uczniów klas 1-3 SP
Na białej kartce narysowane kolorowe trasy, zwierzęta oraz staw. Po trasach poruszają się roboty Ozoboty.

Zajęcia z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Ozobotów. Dzieci podczas warsztatów, pracując w grupach, wykonują makietę ZOO i programują roboty za pomocą kolorowych kodów oraz dedykowanych drewnianych puzzli.

20.02.2024 (wtorek)

90 min.

Złapmy lwa - japońskie szachy dla dzieci
„Złapmy lwa” - japońskie szachy dla dzieci
Dla dzieci w wieku 6 lat oraz uczniów klas 1-3 SP

Podczas zajęć uczniowie przy pomocy gry Złapmy lwa poznają japońskie szachy dla dzieci.

Na kolorowej macie 3x4 pola rozłożone kolorowe poduszki z wizerunkami zwierzątek.

21.02.2024 (środa)

Zajęcia w Akademii Pana Kleksa
Dla uczniów klas 1-6 SP
Na białym tle po lewej stronie kolorowy wizerunek Ambrożego Kleksa. Na środku czarny napis Zajęcia w Akademii Pana Kleksa. W około kolorowe kleksy.

Zapraszamy na niezwykłą podróż przez świat kultury i fantazji! W trakcie spotkania uczniowie będą mieli okazję zgłębić tajniki twórczości Jana Brzechwy - autora niezapomnianych wierszy i opowiadań dla dzieci, a także odkryją magię zawartą w lekturze Akademia Pana Kleksa.

Podczas warsztatów uczniowie zostaną zaproszeni do magicznego świata tytułowej Akademii i dzięki interaktywnej grze bibliotecznej będą mogli zgłębić przygody głównego bohatera powieści oraz jego przyjaciół. Nie zabraknie również kreatywności! Zajęcia zakończymy lekcją "kleksografii", podczas której uczniowie samodzielnie stworzą swoje własne prace plastyczne inspirowane światem Pana Kleksa.

Bezpieczne zabawy na śniegu
Dla dzieci w wieku 4-6 lat oraz uczniów klas 1-3 SP

Spotkanie z pracownikiem Straży Miejskiej Miasta Krakowa podczas, którego dzieci poznają zasady bezpiecznych zabaw na śniegu.

Na białym tle 5 rysunków przedstawiających dzieci podczas aktywności zimowych

Detektyw Pozytywka
Różowe okulary w bibliotece - bądź jak detektyw Pozytywka
Dla uczniów klas 1-5 SP
Na tle detektywistycznych przyborów dłoń w białej rękawiczce trzyma lupę powiększającą

Warsztaty przybliżają postać autora lektury G. Kasdepke oraz bohaterów cyklu książek o detektywie Pozytywce. Dzieci oglądają prezentacje o autorze, rozwiązują interaktywne quizy na platformie moodle. Słuchają opowiadania, na jego postawie rozwiązują zagadki. Grają w grę planszową Detektyw Pozytywka oraz kolorują i wymyślają swoją zagadkę. Na koniec jest krótka wycieczka po bibliotece.

Czy słowa mogą ranić? Plotka
Dla uczniów klas 1-4 SP

Kształtowanie odpowiedzialności za swoje słowa. Zajęcia z wykorzystaniem tekstu książki Jabłka Pana Peabodego. Uczniowie na podstawie opowiadania dowiedzą się jaką krzywdę można wyrządzić słowami i jak ciężko to potem naprawić, poznają też mechanizm powstawania plotki oraz jej konsekwencje. Na koniec wspólnie rozszyfrujemy słowa poety J.Sztaudyngera dotyczące mocy wypowiadanych słów. Uczestnicy zastanowią się nad sposobami zapobiegania plotkom oraz stworzą księgę magicznych słów.

Na kremowym tle zdjęcie dwóch chłopców stojących na płocie i oglądających wiejski krajobraz. W okół latające piórka.

60 min.

Dawno, dawno temu, gdy książki pisano ręcznie
Dla starszych grup przedszkolnych oraz uczniów klas 1-3 SP
Na stole umieszczone wykonane przez dzieci inicjały w postaci zakładek do książek.

Warsztaty przybliżają historię książki, a zwłaszcza okres ręcznego kopiowania tekstu, stopniowego wprowadzania ozdobników i ilustracji. Dzieci poznają terminy skryba, rękopis, inicjał. W trakcie zajęć dzieci ozdabiają inicjały swoich imion, które są następnie wykorzystane do wykonania własnych zakładek.