Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Na niebieskim tle po lewej stronie serce utworzone z wielu napisów Autyzm, po prawej stronie napis 2 kwietnia Dzień Autyzmu

2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat spektrum zaburzeń autystycznych oraz wzmocnienie akceptacji dla osób w spektrum i zwrócenie uwagi na historie, z jakimi mierzą się każdego dnia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 000 osób z autyzmem. Są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że autyzm dotyczy nawet 3 mln osób w Polsce.

„Polska na Niebiesko” - to coroczna kampania społeczna o zasięgu ogólnopolskim organizowana przez Fundację JiM. 2 kwietnia ma miejsce finał wydarzenia - akcja „Zaświeć się na niebiesko” polegająca na niebieskiej iluminacji budynków i obiektów architektonicznych na znak solidarności i jedności z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami.

 

Co roku, nasza Biblioteka wraz z Fundacją Atypowa, Ośrodkiem dla Osób z Autyzmem "Effatha" organizują Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera w kinie Mikro w Krakowie. (Relacja z 2021 r.)

 

Przygotowaliśmy zestawienie nowości oraz scenariusze zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży na temat spektrum zaburzeń autystycznych:

  1.  Lekcja Autyzm - dwa scenariusze lekcji skierowane do uczniów w różnym wieku.
  2. „Zakodowany autyzm” - scenariusze 8 zajęć z programowania dla dzieci ze spektrum autyzmu.
  3. „Poznaj Marię - dziewczynkę, która lubi mieć plan” - scenariusze zajęć, materiały edukacyjne i ćwiczenia przeznaczone dla dzieci w wieku 7-16 lat.
  4. Scenariusze zajęć integracyjnych - spektrum autyzmu
 • Czy wiecie że: 
  • Coraz popularniejsza jest akcja "Ciche Godziny"?

   Wiele instytucji i sklepów w określonych dniach o określonych godzinach, w trosce o tych, którzy są wrażliwi na bodźce zewnętrzne wyciszają muzykę i komunikaty sklepowe, wyłączają multimedia oraz przygaszają światła.

   W Krakowie „Ciche Godziny” wprowadziły m.in.: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Fotografii MuFo na ul. Rakowickiej 22a.

  • 2 kwietnia 2022 (sobota) o godz. 15.00 możecie obejrzeć w Kinie Mikro retransmisję spektaklu z National Theatre Live: Dziwny przypadek psa nocną porą - wyświetlany w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

   Sztuka oparta jest na powieści Marka Haddona i w niezwykle udany sposób przenosi historię opowiedzianą w książce na deski teatru.

 

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.