Wykład profesora Andrzeja Kaliszewskiego dla młodzieży licealnej

29 listopada 2018 z okazji Roku Zbigniewa Herberta mieliśmy zaszczyt gościć dr. hab. prof. UJ Andrzeja Kaliszewskiego - znawcę twórczości i autora publikacji o jednym z najwybitniejszych polskich poetów.

Profesor Kaliszewski wygłosił wykład dla młodzieży z X Liceum Ogólnokształcącego oraz z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. Było to wystąpienie mistrzowskie – analizując poezję Herberta, w sposób przystępny, a zarazem skłaniający do refleksji, zachęcał do podejmowania starań, aby zrozumieć siebie i otaczający nas świat. Jakże ważne jest to dla młodego pokolenia!

Poezja Herberta to swoista „poetyka wartości” - o uniwersalnym i ponadczasowym znaczeniu. Reinterpretując „wieczne opowieści” - antyczne i biblijne - można niezależnie od miejsca i czasu, stawiać ważne pytania. Szczególnie o to najistotniejsze – jak zachować się „gdy nadejdzie chwila”. Wzorem może być postawa starożytnego Tukidydesa. Żyjemy w czasach braku autorytetów i deprecjonowania wszelkich wartości. Czy w poezji szukać będziemy odpowiedzi i nauki? Czy godność, odpowiedzialność i poczucie honoru będą drogowskazami kolejnych pokoleń?

Mamy nadzieję, że wysłuchany wykład stanowił dla młodzieży okazję do pogłębienia refleksji nad wyborami, przed jakimi staną w życiu. A postawa i poezja Zbigniewa Herberta, którą przybliżył nam profesor Andrzej Kaliszewski ułatwi to zadanie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.