Wydarzenia

Zapytaj bibliotekarza

Required *

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (30-119), al. F. Focha 39.
 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych właściwym dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie możliwy jest pod numerem tel. (12) 427 31 98 w. 16 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zadań szkoleniowo edukacyjnych na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą firmy wspierające obsługę informatyczną.
 5. Pana/Pani dane osobowe przechowywane będą przez okres 3 miesięcy.
 6. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych oraz prawo do ich sprostowania.
 7. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania (pod warunkiem, że dane nie są już niezbędne do realizacji celów, w których zostały zebrane i nie występują nadrzędne prawnie uzasadnione podstawy przetwarzania).
 8. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Refresh Captcha  
  
Zapytaj bibliotekarza

pbw iwm logo 101px

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej
2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Minister Edukacji Narodowej ogłosiła rok szkolny 2017/2018 – Rokiem dla Niepodległej.

 

 • Oficjalna strona obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
 • Kalendarium obchodów Jubileuszu w Krakowie
 • Oferta w naszej Bibliotece
  • WARSZTATY EDUKACYJNE – dla uczniów kl. 1-2 SP „Edukacja patriotyczna”, dla uczniów kl. 1-3 SP „Polska niepodległa”,
  • GRY MIEJSKIE – dla uczniów kl. 3-7 SP oraz 2-3 gimnazjum „100 lat temu w Krakowie… odkrywamy tajemnice”, dla uczniów kl. 7 SP „Jak przeżyć I wojnę światową w Krakowie?”,
  • KONKURS PATRIOTYCZNY – dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych (objętych działaniem KM NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty Kraków-Krowodrza) „Małopolanie w walce o niepodległość - 1914-1922”,
  • KONKURSY PATRIOTYCZNE W FORMIE GIER MIEJSKICH – dla uczniów kl. 3 oraz 6-7 krakowskich szkół podstawowych dzielnicy Podgórze „100 lat temu w Krakowie... - odkrywamy tajemnice”,
  • LITERATURA – książki i artykuły z czasopism z zakresu edukacji patriotycznej,
  • MATERIAŁY POMOCNICZE – scenariusze (zajęć, akademii, inscenizacji), filmy,
  • GRY PLANSZOWE – dla dzieci i młodzieży z zakresu edukacji patriotycznej i historycznej, np. „Polak Mały : gra edukacyjna”, „Ale historia! : 966-2016”, „Znaj Znak : gra edukacyjna”.

 

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Dla Niepodległej" otrzymaliśmy materiały, które wykorzystamy do swoich zajęć.Materiały "Dla Niepodległej"

Warto zwrócić uwagę, że biblioteki nauczycielskie, z których wywodzą się biblioteki pedagogiczne, zaczęto tworzyć wkrótce po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Wieloletni brak niepodległości pozostawił ogromne braki w dziedzinie oświaty. Władze niepodległej Polski podjęły uchwały mające na celu organizowanie bibliotek pedagogicznych, aby polepszyć warunki pracy nauczycieli, pomóc im w zdobywaniu i pogłębieniu wiedzy ogólnej i zawodowej.

 Stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę