Okładka książki Cyfrowe dzieci. Sztuka skutecznego porozumiewania się z dziećmi. Na środku grafika przedstawiająca młodego chłopaka siedzącego przed laptopem, ze słuchawkami na uszach, trzymającego w dłoniach pad do gier, obok laptopa leży smartfon.

 

Wychowanie dzieci zawsze niesie ze sobą wiele wyzwań. We współczesnych przesiąkniętych technologią czasach doszło jeszcze jedno - wirtualna rzeczywistość, w której dzieci i nastolatki czują się jak ryba w wodzie. Czeka tam jednak na nie mnóstwo pułapek, podobnie jak w życiu realnym. Jak uchronić przed nimi dzieci?

Okładka książki Złodzieje snów.

Dzieci zazwyczaj śnią piękne, kolorowe sny, pełne wesołych wróżek, latających jednorożców, dzielnych rycerzy i tajemniczych skarbów. Zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania psychicznego oraz fizycznego. Długotrwała bezsenność powoduje rozdrażnienie, wahania nastrojów, a ignorowanie problemu skutkuje stanami depresyjnymi i nerwicą.

Zielona okładka książki "Pusty las" Moniki Sznajderman Wydawnictwa Czarne. Na zielonej okładce wytłoczone zarysy domów i drzew

Wołowiec. Beskid Niski. Terra incognita o skromnej i cichej urodzie.

Kto Tam choć raz był – od razu sięgnie po tę książkę. Kto nie był, jest jeszcze większym szczęściarzem. Wszystko przed nim. W jednym i drugim przypadku książka Moniki Sznajderman podsyca pragnienie, by tam pojechać lub wrócić…

Okładka recenzowanej książki

Odwieczne pytanie, jak zrecenzować książkę, by za wiele nie zdradzić z fabuły a jednocześnie zachęcić do czytania? Spróbuję od symbolicznego obrazu, który nieustannie towarzyszy mi po lekturze powieści Juliana Barnes’a. Człowiek z papierosem czekający z małą walizką przed windą w środku nocy. Za ścianą korytarza, w mieszkaniu, śpi jego żona i mała córeczka.

Twoje życie wydaje się być całkiem normalne, lecz pewnego dnia znikasz w czeluściach własnego umysłu, nie wiedząc jak się wydostać. Przemierzasz zakamarki swojej psychiki próbując zrozumieć samego siebie…

Owen Suskind do trzeciego roku życia rozwijał się jak zwyczajny chłopiec. Po przeprowadzce w nowe miejsce nagle przestał mówić. Diagnoza - autyzm. Rodzice chłopca podjęli wieloletnią, heroiczną walkę o każdy nowy dzień, o każde nowe słowo. Ogromną rolę w życiu Owena i jego bliskich odegrały bajki i filmy wytwórni The Walt Disney Company, które chłopiec oglądał wielokrotnie. Filmowi bohaterowie byli dla Owena najlepszymi przyjaciółmi, dzięki nim mógł się rozwijać, dawali mu wsparcie, dialogi stanowiły swego rodzaju przestrzeń komunikacyjną.

Przyznam się od razu, że kocham miłością wielką książkową serię o Puciu nie mniej niż moja 20-miesięczna córka, która zaczyna i kończy dzień przeglądając obrazki z życia sympatycznego bohatera i jego rodzinki. Powodów jest mnóstwo, ale napiszę o najważniejszych.

Zastanawialiście się kiedyś, czy potraficie pobyć w samotności dłużej niż 24 godziny?

Wraz z rozwojem technicznym lawinowo narasta ciągła wymiana informacji pomiędzy ludźmi. Sięgamy po swoje telefony średnio co 15 minut, sprawdzając, czy świat zewnętrzny o nas nie zapomniał, a on niestrudzenie dopomina się o naszą uwagę wysyłając nowe powiadomienia, wyskakujące komunikaty i nowe posty na portalach społecznościowych. Internet Wszechrzeczy zabiera nam cenny czas, który moglibyśmy poświęcić kształtowaniu samych siebie. Z drugiej strony, jako osoby społeczne potrzebujemy atencji, dzielenia się naszym życiem z innymi ludźmi, potrzebujemy iskania.

Opowiadania, opowieści, historie. Krótkie, dłuższe, ale wszystkie intrygujące, ciekawe, zapadające w pamięć. Idealne, by uciec od codziennej rzeczywistości i zatopić się w niepojętym literackim świecie.

Bizarre oznacza dziwny, śmieszny, niezwykły. I rzeczywiście, każde z 10 opowiadań Olgi Tokarczuk zaskakuje innością, odmiennością, objawiającą się nie tylko treścią, ale i stylem pisania, snucia opowieści.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.