Zapewne niejeden z Was będąc dzieckiem marzył, aby jego ulubione zabawki stały się prawdziwe. Chcieliśmy pogalopować w dal na koniku na biegunach i tulić do snu kudłatego, a nie pluszowego misia. Pragnęliśmy zatrzymać przy sobie nasze zabawki na zawsze i nie wyobrażaliśmy sobie, aby mogło ich zabraknąć.

Opowiadanie Margery Williams „Aksamitny królik czyli jak zabawki stają się Prawdziwe” doskonale odzwierciedla dziecięce marzenia o Prawdziwym przyjacielu.

Pewien grubiutki i puchaty Aksamitny Królik zapragnął aby ktoś go pokochał całym sercem, dzięki czemu mógłby stać się Prawdziwym Królikiem. To marzenie było jednak trudne do zrealizowania, ponieważ w pokoju Chłopca, w którym mieszkał Królik, było wiele ciekawych i nowoczesnych zabawek.

 

Czy wiecie, że móżdżek odpowiada za to, żebyśmy nie rozlali kakao, pamięć można porównać do finansów, uszkodzenie wzgórza mózgu powoduje nieodwracalną śpiączkę, a ptaki potrafią rozpoznawać ludzi po wyglądzie? Te oraz inne ciekawostki zostały zawarte w ostatniej i jedynej książce przeznaczonej dla dzieci autorstwa między innymi profesora Jerzego Vetulaniego.

Profesor Vetulani dla wielu był i zawsze pozostanie autorytetem w dziedzinie neurobiologii. Oprócz olbrzymiej wiedzy posiadał również niezwykły dar opowiadania o trudnych i skomplikowanych sekretach nauki w interesujący sposób.

(…) Odmienność jest nie tylko fajna, jest wyzwalająca.

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera, często postrzegane są jako inne, dziwne, odmienne. Rzadko kiedy wnikamy w ich sposób myślenia, „wchodzimy w ich skórę” i staramy się zrozumieć jakie uczucia nimi kierują. Zdarza się również tak, że nie wiemy o problemach osób, z którymi rozmawiamy.

Luke Jackson to młody mężczyzna z zespołem Aspergera, który nie zamyka się w szklanej bańce swoich zaburzeń, ale wychodzi naprzeciw wyzwaniom, czekającym na niego podczas życiowej drogi. W drugiej już książce „Seks, prochy i zespół Aspergera. Przewodnik po dorosłości dla osób z zespołem Aspergera” (kontynuacji książki „Świry, dziwadła i zespół Aspergera”) przedstawia uroki dorosłego życia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Genialna przyjaciółka to pierwszy tom cyklu Eleny Ferrante o niezwykłej przyjaźni dwóch wyjątkowych kobiet.

Elena i Lili były przyjaciółkami od najmłodszych lat. Gdy jedna z nich znika, druga postanawia opisać ich niezwykłą przyjaźń.
Sześćdziesięcioletnia Lili znika bez śladu. Elena odkrywa, że przyjaciółka z dzieciństwa wcieliła w życie swój odwieczny plan zniknięcia ze świata, nie pozostawiwszy żadnego świadectwa swojego istnienia. Aby poznać powód nagłego zniknięcia przyjaciółki, Elena postanawia opisać historię więzi dwóch diametralnie różnych dziewczynek, której początek przypada na lata pięćdziesiąte XX wieku.

„Arka czasu” to magiczna opowieść o sile miłości i przyjaźni, o strachu, dziecięcych marzeniach i niezliczonych przygodach. Najważniejszym przesłaniem, które niesie, jest pamięć o przeszłości, która ma wpływ na teraźniejszość i przyszłość. Warto pamiętać o tym co wydarzyło się kiedyś, żeby w przyszłości nie popełniać tych samych błędów...

Publikacja Recepcja mediów przez dzieci w wieku szkolnym jest trzecim tomem cyklu Recepcja mediów. Poprzednie prace z tej serii odnosiły się do odbioru treści masowego przekazu przez dzieci w wieku przedszkolnym oraz wpływu sytuacji medialnych na komunikowanie się przedszkolaków.

Tom trzeci porusza problemy recepcji mediów przez uczniów szkoły podstawowej i składa się z czterech części: Recepcja mediów tradycyjnych, Recepcja nowych mediów, Medialna świadomość nadawczo-odbiorcza oraz Recepcja mediów a edukacja medialna w praktyce.

Kiedy umiera bliska osoba, nawet dorosłemu człowiekowi nie jest łatwo się z tym pogodzić, a co dopiero dziecku. Małej Andzi pół roku temu umarł tata, a jej mama nie jest w stanie poradzić sobie ze stratą męża. Potrafi cały dzień leżeć przykryta kocem w kratę lub stale robić porządki. Dziewczynka nie za bardzo wie, jak ma się zachować po śmierci taty. Brakuje jej wspólnych rozmów, gry w chińczyka, brzoskwiniowego sernika, który leczył nawet największy smutek, ale najbardziej brakuje jej wycieczek do parku, w którym tata uczył ją jak rozpoznawać piękno przyrody. Na duchu podtrzymuje ją fakt, że gdy zatęskni za nim, to wystarczy, że wiosną odnajdzie ich ulubionego ptaka, kowalika, a tata będzie przy niej.

Jak to jest, że przed praniem wkładamy do pralki dwie skarpetki, a po praniu wyjmujemy tylko jedną? Na pewno wszystkie dzieci zastanawiają się, co się dzieje z zagubionymi w czasie prania skarpetami. Justyna Bednarek w swojej książce Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) bardzo zręcznie i w wyczerpujący sposób wyjaśnia tę zagadkę. Z domu małej Basi, pieszczotliwie zwanej Be, notorycznie giną skarpetki, a dziewczynka wraz z mamą zastanawiają się, gdzie też mogły się one podziać. Skarpetki czują się samotne, nieszczęśliwe, smutne, mają dość przebywania w koszu z brudną bielizną, więc postanawiają odmienić swoje życie...

Autorką książki pt. Jak być matką swojej córki? Czyli jak wychować dziewczynkę, by wyrosła na silną, pewną siebie i odważną kobietę jest Marta Pociecha - ekonomistka, dziennikarka, trenerka językowa, psycholożka i psychoterapeutka. Do napisania publikacji zainspirowały ją osobiste doświadczenia oraz tematy wynikające z prowadzonych przez nią spotkań terapeutycznych.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

© 2018 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje OK