Zastanawialiście się kiedyś, czy potraficie pobyć w samotności dłużej niż 24 godziny?

Wraz z rozwojem technicznym lawinowo narasta ciągła wymiana informacji pomiędzy ludźmi. Sięgamy po swoje telefony średnio co 15 minut, sprawdzając, czy świat zewnętrzny o nas nie zapomniał, a on niestrudzenie dopomina się o naszą uwagę wysyłając nowe powiadomienia, wyskakujące komunikaty i nowe posty na portalach społecznościowych. Internet Wszechrzeczy zabiera nam cenny czas, który moglibyśmy poświęcić kształtowaniu samych siebie. Z drugiej strony, jako osoby społeczne potrzebujemy atencji, dzielenia się naszym życiem z innymi ludźmi, potrzebujemy iskania.

Opowiadania, opowieści, historie. Krótkie, dłuższe, ale wszystkie intrygujące, ciekawe, zapadające w pamięć. Idealne, by uciec od codziennej rzeczywistości i zatopić się w niepojętym literackim świecie.

Bizarre oznacza dziwny, śmieszny, niezwykły. I rzeczywiście, każde z 10 opowiadań Olgi Tokarczuk zaskakuje innością, odmiennością, objawiającą się nie tylko treścią, ale i stylem pisania, snucia opowieści.

Kraków to piękne, zabytkowe miasto, ale trudno zachwycać się jego urokiem, kiedy przydarzają ci się same nieszczęścia… Przyjaciele z Olsztyna, Kama, Zuza, Krzysiek i Wojtek, przyjechali do Krakowa wraz z dziadkiem Kamili - Jankiem. Planowali poznać miasto królów, zwiedzić Wawel, nakarmić gołębie, posmakować słynnych krakowskich zapiekanek i obwarzanków oraz posłuchać hejnału z wieży mariackiej. Wieczorem mieli zamiar udać się na przyjęcie urodzinowe przyjaciela dziadka.

Nikt w rodzinie nie zasługuje na przemoc (…). Przemoc upokarza, powoduje cierpienie i nieobliczalne szkody, rodzi nienawiść i pragnienie odwetu, tworzy błędne koło w stosunkach międzyludzkich i wcześniej czy później odbija się negatywnie1.

Problem przemocy w rodzinie jest powszechnie znany, ale nadal stanowi temat tabu. Ofiary przemocy (nie tylko dzieci i kobiety, ale także mężczyźni) często nie mają możliwości podjęcia walki z oprawcą, dlatego tak ważne jest, aby mówić głośno o zjawisku agresji i znęcania się nad bliskimi.

Zapewne niejeden z Was będąc dzieckiem marzył, aby jego ulubione zabawki stały się prawdziwe. Chcieliśmy pogalopować w dal na koniku na biegunach i tulić do snu kudłatego, a nie pluszowego misia. Pragnęliśmy zatrzymać przy sobie nasze zabawki na zawsze i nie wyobrażaliśmy sobie, aby mogło ich zabraknąć.

Opowiadanie Margery Williams „Aksamitny królik czyli jak zabawki stają się Prawdziwe” doskonale odzwierciedla dziecięce marzenia o Prawdziwym przyjacielu.

Pewien grubiutki i puchaty Aksamitny Królik zapragnął aby ktoś go pokochał całym sercem, dzięki czemu mógłby stać się Prawdziwym Królikiem. To marzenie było jednak trudne do zrealizowania, ponieważ w pokoju Chłopca, w którym mieszkał Królik, było wiele ciekawych i nowoczesnych zabawek.

 

Czy wiecie, że móżdżek odpowiada za to, żebyśmy nie rozlali kakao, pamięć można porównać do finansów, uszkodzenie wzgórza mózgu powoduje nieodwracalną śpiączkę, a ptaki potrafią rozpoznawać ludzi po wyglądzie? Te oraz inne ciekawostki zostały zawarte w ostatniej i jedynej książce przeznaczonej dla dzieci autorstwa między innymi profesora Jerzego Vetulaniego.

Profesor Vetulani dla wielu był i zawsze pozostanie autorytetem w dziedzinie neurobiologii. Oprócz olbrzymiej wiedzy posiadał również niezwykły dar opowiadania o trudnych i skomplikowanych sekretach nauki w interesujący sposób.

(…) Odmienność jest nie tylko fajna, jest wyzwalająca.

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera, często postrzegane są jako inne, dziwne, odmienne. Rzadko kiedy wnikamy w ich sposób myślenia, „wchodzimy w ich skórę” i staramy się zrozumieć jakie uczucia nimi kierują. Zdarza się również tak, że nie wiemy o problemach osób, z którymi rozmawiamy.

Luke Jackson to młody mężczyzna z zespołem Aspergera, który nie zamyka się w szklanej bańce swoich zaburzeń, ale wychodzi naprzeciw wyzwaniom, czekającym na niego podczas życiowej drogi. W drugiej już książce „Seks, prochy i zespół Aspergera. Przewodnik po dorosłości dla osób z zespołem Aspergera” (kontynuacji książki „Świry, dziwadła i zespół Aspergera”) przedstawia uroki dorosłego życia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Genialna przyjaciółka to pierwszy tom cyklu Eleny Ferrante o niezwykłej przyjaźni dwóch wyjątkowych kobiet.

Elena i Lili były przyjaciółkami od najmłodszych lat. Gdy jedna z nich znika, druga postanawia opisać ich niezwykłą przyjaźń.
Sześćdziesięcioletnia Lili znika bez śladu. Elena odkrywa, że przyjaciółka z dzieciństwa wcieliła w życie swój odwieczny plan zniknięcia ze świata, nie pozostawiwszy żadnego świadectwa swojego istnienia. Aby poznać powód nagłego zniknięcia przyjaciółki, Elena postanawia opisać historię więzi dwóch diametralnie różnych dziewczynek, której początek przypada na lata pięćdziesiąte XX wieku.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2019 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje OK