Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Okładka książki To się nie mieści w głowie / В голові не вкладається

Książka "To się nie mieści w głowie" jest zbiorem opowiadań dla przedszkolaków. Przy tej publikacji można odpocząć, zrelaksować się, pośmiać. Historie poprawiają czytelnikom humor i powodują, że dobre samopoczucie ogarnia nas niemal natychmiast. 

Główna bohaterka - Tosia - ma głowę pełną niesamowitych pomysłów. Świat widziany jej oczami bardzo różni się od tego, który jest znany dorosłym... Bo, czy przyszło Wam kiedyś do głowy, że aby zaprzyjaźnić się z żółwiem trzeba... założyć na plecy miednicę? A ponadto, jeździć na odkurzaczu i karmić go landrynkami?  Wyobraźnia dziewczynki nie ma granic! To, co nam może „nie mieści się w głowie”, dla niej jest oczywiste.

Okładka książki "Ilustratorki, ilustratorzy: motylki z okładki i smoki bez wąsów" Barbara Gawryluk, Wydawnictwo Marginesy, 2019

„Ilustratorki, ilustratorzy” to zbiór niecodziennych portretów ze sztuką w tle, zapis rozmów autorki z twórcami lub ich bliskimi. Ta książka sprawi, że przeniesiecie się do czasów dzieciństwa. Raz jeszcze przyjrzycie się dobrze znanym bajkom i opowiadaniom, a właściwie ich ilustracjom. I choć możliwe, że nazwiska niektórych ilustratorów niewiele Wam powiedzą, to obrazy sprawią, że na twarzach zagości uśmiech. Dla młodszych pokoleń również nie powinny być obce, wiele z nich jest bowiem wznawianych w niezmienionej formie. Kto z nas nie pamięta okładki baśni Andersena, albo serii Poczytaj mi mamo?  Autorka prezentuje mistrzów, o których media pisały, jak i tych kompletnie już dziś zapomnianych.

Okładka książki "Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji". Na białym tle białe piłeczki z namalowanymi oczami i ustami, jedna pomarańczowa uśmiechnięta

Emocje. Każdy z nas doświadcza ich codziennie, nie zastanawiając się skąd tak naprawdę się biorą. Boimy się, popadamy w złość, często jest nam wstyd, mamy poczucie winy, pozwalając, aby to uczucia rządziły naszymi zachowaniami. Później przepraszamy, musimy się tłumaczyć, a wystarczyłoby nauczyć się zarządzać własnymi emocjami. Nie jest to jednak łatwe zadanie.

U góry podane imię i nazwisko autorki Ewa Kempisty-Jeznach, tytuł książki Chorzy ze stresu oraz podtytuł problemy psychosomatyczne. Na środku postać siedzącej kobiety, obejmującej ręką nogę. Na dole napis Lecząc psychikę, możemy leczyć ciało i nazwa Wydawnictwa Prószyński i Spółka.

„Chorzy ze stresu: problemy psychosomatyczne” to poradnik psychologiczny, który utwierdza czytelnika w przekonaniu, że ważne jest rozpatrywanie różnych schorzeń i dolegliwości w kontekście zdrowia psychicznego.

Współczesna rzeczywistość silnie oddziałuje na organizm ludzki. Ciągłe życie w biegu, różne „niedobre” nawyki, spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności… Każda z tych składowych, w jakimś stopniu wpływa na zdrowie. Stres i przemęczenie bywają przyczyną wielu chorób. Dodatkowo, permanentny stres niejednokrotnie prowadzi do pogorszenia się stanu psychicznego człowieka.

Okładka książki Cyfrowe dzieci. Sztuka skutecznego porozumiewania się z dziećmi. Na środku grafika przedstawiająca młodego chłopaka siedzącego przed laptopem, ze słuchawkami na uszach, trzymającego w dłoniach pad do gier, obok laptopa leży smartfon.

 

Wychowanie dzieci zawsze niesie ze sobą wiele wyzwań. We współczesnych przesiąkniętych technologią czasach doszło jeszcze jedno - wirtualna rzeczywistość, w której dzieci i nastolatki czują się jak ryba w wodzie. Czeka tam jednak na nie mnóstwo pułapek, podobnie jak w życiu realnym. Jak uchronić przed nimi dzieci?

Okładka książki Złodzieje snów.

Dzieci zazwyczaj śnią piękne, kolorowe sny, pełne wesołych wróżek, latających jednorożców, dzielnych rycerzy i tajemniczych skarbów. Zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania psychicznego oraz fizycznego. Długotrwała bezsenność powoduje rozdrażnienie, wahania nastrojów, a ignorowanie problemu skutkuje stanami depresyjnymi i nerwicą.

Zielona okładka książki "Pusty las" Moniki Sznajderman Wydawnictwa Czarne. Na zielonej okładce wytłoczone zarysy domów i drzew

Wołowiec. Beskid Niski. Terra incognita o skromnej i cichej urodzie.

Kto Tam choć raz był – od razu sięgnie po tę książkę. Kto nie był, jest jeszcze większym szczęściarzem. Wszystko przed nim. W jednym i drugim przypadku książka Moniki Sznajderman podsyca pragnienie, by tam pojechać lub wrócić…

Okładka recenzowanej książki

Odwieczne pytanie, jak zrecenzować książkę, by za wiele nie zdradzić z fabuły a jednocześnie zachęcić do czytania? Spróbuję od symbolicznego obrazu, który nieustannie towarzyszy mi po lekturze powieści Juliana Barnes’a. Człowiek z papierosem czekający z małą walizką przed windą w środku nocy. Za ścianą korytarza, w mieszkaniu, śpi jego żona i mała córeczka.

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.