Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA

Starodruki

Najcenniejszą częścią kolekcji są starodruki - 1 898, dotyczące szkolnictwa i pedagogiki, podręczniki i książki metodyczne dla nauczycieli. Najstarszym drukiem biblioteki jest inkunabuł zawierający "Heroidy" Owidiusza z komentarzem Antonii Volscii wraz z "Ibisem" Owidiusza komentowanym przez Domicjusza Calderina, wydany w Wenecji w 1488 r.

Z wieku XVI pochodzi ok. 40 druków, z wieku XVII - ponad 100, zaś ogromna większość zbiorów starych druków reprezntuje wiek XVIII - szczególnie okres działalności Komisji Edukacji Narodowej. Są one niewyczerpanym źródłem badań naukowych nad dziejami polskiej edukacji. Udostępnia się je prezencyjnie wyłącznie profesjonalistom. Biblioteka posiada również cenny zbiór czasopism przedwojennych, w tym 144 tytuły czasopism pedagogicznych (1036 roczników).

Na szczególną uwagę zasługuje pierwotny księgozbiór Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie, który zawiera specjalistyczną literaturę źródłową z dziedziny historii wychowania, metod nauczania i organizacji polskiego szkolnictwa.

Na dział starych druków składają się woluminy pochodzące z różnych bibliotek gimnazjalnych i prywatnych, które treściowo tworzą jednolity zespół o przeznaczeniu szkolnym. Są to niemal wyłącznie podręczniki i książki pomocnicze dla nauczycieli.

 

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Akademia Wartości
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2023 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.