Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA

Filia w Olkuszu

Olkusz, 32-300

ul. Króla Kazimierza Wielkiego 43

32 643 13 84

 

 

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa: 8.00–17.00

wtorek, czwartek, piątek: 8.00–15.00

I sobota miesiąca: 9.00–14.00

 

Kierownik: mgr Halina Świtlicka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pedagogiczna.olkusz.pl

 

Trochę historii

Biblioteka Pedagogiczna w Olkuszu została powołana do swej działalności jako jedna z dziewięciu bibliotek w województwie krakowskim w roku 1951. Nadzór merytoryczny przyjęła na siebie Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie.
Jej zalążkiem było 1049 książek Biblioteki Inspektoratu Szkolnego w Olkuszu. W pierwszych latach funkcjonowania biblioteka nie posiadała własnego lokalu, skromny księgozbiór mieścił się w kilku szafach, w jednym pomieszczeniu, w budynku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej.
Po usilnych zabiegach w 1970 roku Biblioteka została przeniesiona do budynku ZNP w Olkuszu. W związku z reformą terenowych organów administracji w 1975 roku ( likwidacja powiatów, zmiana granic województw) Olkusz z częścią powiatu został włączony do woj. Katowickiego, a Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa stała się Filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach.
Rok 1999 to kolejna zmiana województwa – 22 lutego nastąpiło oficjalne przekazanie Filii w Olkuszu Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie.

Zbiory Biblioteki

Księgozbiór Biblioteki to książki wydane po 1945 roku, kompletowane drogą zakupów i darów.
Zgodnie z zadaniami biblioteki pedagogicznej i naukowej, gromadzimy w szczególności dzieła z:
-pedagogiki i nauk pokrewnych
-bibliotekoznawstwa i informacji naukowej
-publikacje naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin
-literaturę piękną i dzieła klasyki światowej
-programy szkolne
-wydawnictwa ogólnoinformacyjne

Ważną pozycję w zbiorach stanowią czasopisma z zakresu pedagogiki ogólnej, pedagogiki specjalnej, metodyki nauczania, bibliotekarstwa, socjologii, kultury, polityki.

Działalność informacyjno-bibliograficzna

  • Biblioteka prowadzi kartotekę zagadnieniową, która gromadzi artykuły z czasopism z następujących dziedzin: pedagogika, historia literatury polskiej i obcej, bibliotekoznawstwo, współczesne zagadnienia, polityczno-gospodarcze, regionalizm, scenariusze i montaże

  • Biblioteka gromadzi oraz sama opracowuje zestawienia bibliograficzne, które są na bieżąco aktualizowane.

  • Pracownicy służą pomocą wszystkim czytelnikom korzystającym z usług Biblioteki w poszukiwaniu literatury na wybrany temat, w sporządzaniu tematycznych zestawień bibliograficznych oraz w organizacji lekcji bibliotecznych.

  • Od 2006 roku działa w Bibliotece Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Są to cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, z którego mogą bezpłatnie korzystać nasi czytelnicy.

Współpraca ze środowiskiem

Od 2001 roku w Bibliotece działa Zespół Samokształceniowy Nauczycieli – Bibliotekarzy Powiatu Olkuskiego. Jego członkowie raz w miesiącu spotykają się na szkoleniu w naszej placówce. Wspólne z z bibliotekarzami działającymi w Zespole, Biblioteka organizuje powiatowe konkursy czytelnicze i wystawy.
Współpracujemy również z Klubem Literackim działającym przy MOK w Olkuszu, organizując spotkania autorskie dla bibliotekarzy. Jest to cykl spotkań pod tytułem „Duety poetyckie”,a zaproszeni goście to rodzimi twórcy, poeci, malarze.

 

 

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina   
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.