Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA

Filia w Nowej Hucie

Kraków, 31-858

os. Kościuszkowskie 2a

12 644 00 09

 

 

Godziny otwarcia:

poniedzialek, środa, piątek: 11.00–18.00

wtorek, czwartek: 8.30–15.00

 

Kierownik: mgr Aldona Kruk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pedagogicznanowahuta.pl

 

 

Historia

Początki Filii sięgają 1971 roku, kiedy to w Nowej Hucie została powołana Dzielnicowa Biblioteka Pedagogiczna, która do 1992 r. utrzymywana była z funduszy przeznaczonych na rozwój oświaty w Dzielnicy. Nadzór merytoryczny nad placówką od początku sprawowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie; od 1993 roku Filia podlega PBW także finansowo.

W ciągu swojego istnienia Biblioteka kilkakrotnie zmieniała siedzibę. W latach 1971–1990 biblioteka zajmowała pomieszczenia w Szkole Podstawowej na osiedlu Handlowym, następnie w Szkole Podstawowej nr 83 na osiedlu Willowym. W latach 1991-2017 biblioteka funkcjonowała w budynku na osiedlu Szkolnym 22, gdzie zajmowała lokal dwupoziomowy o powierzchni około 500 m2. Od października 2017 roku biblioteka działa na os. Kościuszkowskim 2 A, w budynku dawnego Zespołu Szkół Zawodowych "Budostal".

Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać nauczyciele wszystkich typów szkół i przedszkoli, pracownicy placówek oświatowych i wychowawczych, ośrodków doskonalenia nauczycieli, nauczyciele akademiccy, maturzyści i słuchacze szkół pomaturalnych, studenci oraz osoby uczące się i podnoszące kwalifikacje.

Zbiory

Księgozbiór biblioteki liczy ponad 35 tys. woluminów o charakterze naukowym, składający się głównie z piśmiennictwa pedagogicznego, literatury psychologicznej, humanistycznej, książek z nauk społecznych; niewielki procent księgozbioru stanowi literatura piękna. Profil zbiorów jest zgodny ze Statutem Biblioteki i potrzebami środowisk związanych z edukacją.

Placówka posiada duży zbiór czasopism pedagogicznych (ponad 3000 roczników - również archiwalnych, z lat 90-tych), metodycznych, społecznych, skierowanych do nauczycieli szkół i przedszkoli. W bieżącej prenumeracie są: Biblioteka w Szkole, Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, Remedium, Szkoła Specjalna, Wychowanie na Co Dzień, Wychowanie w Przedszkolu, Wychowawca oraz Życie Szkoły.

Biblioteka oferuje również bezpłatny dostęp do wybranych publikacji na platformie IBUK Libra.

Działalność informacyjno-bibliograficzna

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Filia w Nowej Hucie poprzez rozbudowany warsztat informacyjno-bibliograficzny stara się zaspokoić potrzeby edukacyjne środowiska oświatowego jak i równie szerokiej rzeszy studentów i osób dokształcających się.

Warsztat informacyjno-bibliograficzny dostosowany jest do potrzeb użytkowników biblioteki. Tworzona na przestrzeni lat kartoteka zagadnieniowa, która gromadzi artykuły z czasopism z pedagogiki, historii literatury polskiej i obcej, bibliotekoznawstwa, współczesnych zagadnień, scenariusze i montaże, liczy ponad 500 haseł i stanowi podstawę dla poszukujących materiałów do prac dyplomowych, magisterskich, czy do referatów na  onferencje oraz służy nauczycielom pomocą w rozwiązywaniu problemów w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Pracownicy biblioteki w oparciu o własny księgozbiór tworzą zestawienia bibliograficzne, (często również na indywidualne zapotrzebowania czytelników), które pomagają w znalezieniu materiałów do pracy. Obecnie jest opracowanych ok. 80 tematów, będących reakcją na wzrost zainteresowania określonym tematem czy związanych z aktualnymi kierunkami polityki oświatowej państwa.

Kartoteka zagadnieniowa z czasopism jak i inne składniki warsztatu informacyjno-bibliograficznego cieszą się dużą popularnością wśród czytelników, ułatwiając drogę do poszukiwanych opracowań. Pracownicy biblioteki oferują pomoc merytoryczną w pozyskiwaniu książek, artykułów, różnych informacji, pomagają w poszukiwaniu literatury na wybrany temat, w doborze odpowiednich materiałów lekturowych, udzielają porad bibliograficznych i bibliotecznych stosownie do potrzeb zainteresowanych.

Działalność edukacyjna

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - Filia w Nowej Hucie aktywnie uczestniczy w życiu kulturalno-oświatowym Nowej Huty, poprzez udział w obchodach ważnych wydarzeń i rocznic, wspierając istotne dla środowiska inicjatywy oraz wspierając nauczycieli w procesie wychowawczym i dydaktycznym. Głównym zadaniem biblioteki jest nie tylko udostępnianie zbiorów, ale również ich gromadzenie, opracowywanie, działalność informacyjno-bibliograficzna, prowadzenie działalności popularyzatorskiej i dydaktycznej dla nauczycieli, studentów i uczniów oraz współpraca ze szkołami wyższymi i placówkami doskonalenia nauczycieli. Biblioteka prowadzi szeroką działalność edukacyjną, skierowaną głównie do przedszkoli i szkół – są to różnego rodzaju lekcje i zajęcia dla uczniów i przedszkolaków, konkursy, warsztaty oraz praktyki zawodowe dla studentów bibliotekoznawstwa. Dla nauczycieli bibliotekarzy organizowane są spotkania w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli szkół nowohuckich oraz w formie indywidualnego instruktażu, a dla wszystkich nauczycieli różne zajęcia warsztatowe, podczas których zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne w swojej pracy. W bibliotece organizowane są również różnego rodzaju wystawy okolicznościowe, tematyczne, wystawy prac plastycznych a także wystawki nowości pedagogicznych. Pracownicy biblioteki opracowują ankiety, prowadzą prace badawcze, szkolenia dla innych nauczycieli, publikują artykuły na łamach czasopism pedagogicznych i bibliotekarskich, tworzą własne autorskie materiały, które później służą czytelnikom biblioteki.

Biblioteka organizuje cykliczne imprezy:

  • Warsztaty samokształceniowe dla nauczycieli bibliotekarzy według ich pomysłów i zapotrzebowań.
  • Konkursy dla uczniów szkół nowohuckich (plastyczne, literackie, związane z edukacją regionalną, czytelniczą i medialną).
  • Zajęcia dla przedszkoli „Czytam sobie w bibliotece” – 2-letni cykl comiesięcznych spotkań książką.

 

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina   
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.