Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA

Filia w Nowej Hucie

Kraków, 31-858

os. Kościuszkowskie 2a

12 644 00 09

 

Godziny otwarcia:

poniedzialek, środa, piątek: 11.00–18.00

wtorek, czwartek: 8.30–15.00

 

Kierownik: mgr Aldona Kruk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pedagogicznanowahuta.pl

 

 

Historia

Początki Filii sięgają 1971 roku, kiedy to w Nowej Hucie została powołana Dzielnicowa Biblioteka Pedagogiczna, która do 1992 r. utrzymywana była z funduszy przeznaczonych na rozwój oświaty w Dzielnicy. Nadzór merytoryczny nad placówką od początku sprawowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie; od 1993 roku Filia podlega PBW także finansowo.

W ciągu swojego istnienia Biblioteka kilkakrotnie zmieniała siedzibę. W latach 1971–1990 biblioteka zajmowała pomieszczenia w Szkole Podstawowej na osiedlu Handlowym, następnie w Szkole Podstawowej nr 83 na osiedlu Willowym. W latach 1991-2017 biblioteka funkcjonowała w budynku na osiedlu Szkolnym 22, gdzie zajmowała lokal dwupoziomowy o powierzchni około 500 m2. Od października 2017 roku biblioteka działa na os. Kościuszkowskim 2 A, w budynku dawnego Zespołu Szkół Zawodowych "Budostal".

Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać nauczyciele wszystkich typów szkół i przedszkoli, pracownicy placówek oświatowych i wychowawczych, ośrodków doskonalenia nauczycieli, nauczyciele akademiccy, maturzyści i słuchacze szkół pomaturalnych, studenci oraz osoby uczące się i podnoszące kwalifikacje.

Zbiory

Księgozbiór biblioteki liczy ponad 35 tys. woluminów o charakterze naukowym, składający się głównie z piśmiennictwa pedagogicznego, literatury psychologicznej, humanistycznej, książek z nauk społecznych; niewielki procent księgozbioru stanowi literatura piękna. Profil zbiorów jest zgodny ze Statutem Biblioteki i potrzebami środowisk związanych z edukacją.

Placówka posiada duży zbiór czasopism pedagogicznych (ponad 3000 roczników - również archiwalnych, z lat 90-tych), metodycznych, społecznych, skierowanych do nauczycieli szkół i przedszkoli. W bieżącej prenumeracie są: Biblioteka w Szkole, Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, Remedium, Szkoła Specjalna, Wychowanie na Co Dzień, Wychowanie w Przedszkolu, Wychowawca oraz Życie Szkoły.

Biblioteka oferuje również bezpłatny dostęp do wybranych publikacji na platformie IBUK Libra.

Działalność informacyjno-bibliograficzna

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Filia w Nowej Hucie poprzez rozbudowany warsztat informacyjno-bibliograficzny stara się zaspokoić potrzeby edukacyjne środowiska oświatowego jak i równie szerokiej rzeszy studentów i osób dokształcających się.

Warsztat informacyjno-bibliograficzny dostosowany jest do potrzeb użytkowników biblioteki. Tworzona na przestrzeni lat kartoteka zagadnieniowa, która gromadzi artykuły z czasopism z pedagogiki, historii literatury polskiej i obcej, bibliotekoznawstwa, współczesnych zagadnień, scenariusze i montaże, liczy ponad 500 haseł i stanowi podstawę dla poszukujących materiałów do prac dyplomowych, magisterskich, czy do referatów na  onferencje oraz służy nauczycielom pomocą w rozwiązywaniu problemów w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Pracownicy biblioteki w oparciu o własny księgozbiór tworzą zestawienia bibliograficzne, (często również na indywidualne zapotrzebowania czytelników), które pomagają w znalezieniu materiałów do pracy. Obecnie jest opracowanych ok. 80 tematów, będących reakcją na wzrost zainteresowania określonym tematem czy związanych z aktualnymi kierunkami polityki oświatowej państwa.

Kartoteka zagadnieniowa z czasopism jak i inne składniki warsztatu informacyjno-bibliograficznego cieszą się dużą popularnością wśród czytelników, ułatwiając drogę do poszukiwanych opracowań. Pracownicy biblioteki oferują pomoc merytoryczną w pozyskiwaniu książek, artykułów, różnych informacji, pomagają w poszukiwaniu literatury na wybrany temat, w doborze odpowiednich materiałów lekturowych, udzielają porad bibliograficznych i bibliotecznych stosownie do potrzeb zainteresowanych.

Działalność edukacyjna

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - Filia w Nowej Hucie aktywnie uczestniczy w życiu kulturalno-oświatowym Nowej Huty, poprzez udział w obchodach ważnych wydarzeń i rocznic, wspierając istotne dla środowiska inicjatywy oraz wspierając nauczycieli w procesie wychowawczym i dydaktycznym. Głównym zadaniem biblioteki jest nie tylko udostępnianie zbiorów, ale również ich gromadzenie, opracowywanie, działalność informacyjno-bibliograficzna, prowadzenie działalności popularyzatorskiej i dydaktycznej dla nauczycieli, studentów i uczniów oraz współpraca ze szkołami wyższymi i placówkami doskonalenia nauczycieli. Biblioteka prowadzi szeroką działalność edukacyjną, skierowaną głównie do przedszkoli i szkół – są to różnego rodzaju lekcje i zajęcia dla uczniów i przedszkolaków, konkursy, warsztaty oraz praktyki zawodowe dla studentów bibliotekoznawstwa. Dla nauczycieli bibliotekarzy organizowane są spotkania w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli szkół nowohuckich oraz w formie indywidualnego instruktażu, a dla wszystkich nauczycieli różne zajęcia warsztatowe, podczas których zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne w swojej pracy. W bibliotece organizowane są również różnego rodzaju wystawy okolicznościowe, tematyczne, wystawy prac plastycznych a także wystawki nowości pedagogicznych. Pracownicy biblioteki opracowują ankiety, prowadzą prace badawcze, szkolenia dla innych nauczycieli, publikują artykuły na łamach czasopism pedagogicznych i bibliotekarskich, tworzą własne autorskie materiały, które później służą czytelnikom biblioteki.

Biblioteka organizuje cykliczne imprezy:

  • Warsztaty samokształceniowe dla nauczycieli bibliotekarzy według ich pomysłów i zapotrzebowań.
  • Konkursy dla uczniów szkół nowohuckich (plastyczne, literackie, związane z edukacją regionalną, czytelniczą i medialną).
  • Zajęcia dla przedszkoli „Czytam sobie w bibliotece” – 2-letni cykl comiesięcznych spotkań książką.

 

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Akademia Wartości
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2023 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.