📣 Szanowni Państwo,
na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie będzie nieczynna do odwołania. Termin zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych zostanie przedłużony.

 

Filia w Nowej Hucie

Kraków, 31-858

os. Kościuszkowskie 2a

12 644 00 09

 

Godziny otwarcia:

poniedzialek, środa, piątek: 11.00–18.00

wtorek, czwartek: 8.30–15.00

sobota: nieczynne

 

Kierownik: mgr Aldona Kruk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Historia

W 1971 roku na terenie największej dzielnicy Krakowa – w Nowej Hucie została powołana jako jedyna w swojej specjalności Dzielnicowa Biblioteka Pedagogiczna, utrzymywana do 1992 roku z funduszy przeznaczonych na rozwój oświaty w Dzielnicy. Od chwili powstania podlega ona merytorycznie – a od 1993 roku również finansowo Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie. W latach 1971 – 1990 biblioteka zajmowała pomieszczenia najpierw w Szkole Podstawowej na osiedlu Handlowym, następnie w Szkole Podstawowej nr 83 na osiedlu Willowym. W latach 1991-2017 biblioteka funkcjonowała w budynku na osiedlu Szkolnym 22, gdzie zajmowała lokal dwupoziomowy o powierzchni około 500 m2. Od października 2017 roku biblioteka działa na os. Kościuszkowskim 2 A, w budynku dawnego Zespołu Szkół Zawodowych "Budostal".

 

Zbiory

Obecnie księgozbiór biblioteki liczy ponad 41 tysięcy woluminów. W doborze księgozbioru szczególny nacisk kładzie się na piśmiennictwo pedagogiczne, literaturę psychologiczną, nauki społeczne, humanistyczne. Z nowych nabytków sporządza się listę nowości, która wywieszona obok okienka w wypożyczalni informuje czytelnika o aktualnie zakupionych pozycjach.
Z księgozbioru podręcznego, czasopism bieżących i archiwalnych zasadniczo korzysta się na miejscu w czytelni, jednak na prośbę czytelników niektóre pozycje wypożyczane są do domu na noc, na weekend oraz na dni świąteczne.
Ważną pozycję w zbiorach biblioteki stanowią czasopisma. Filia jest jedyną placówką oświatową w Nowej Hucie, która posiada duży zbiór archiwalnej prasy pedagogicznej (od lat sześćdziesiątych), jak również prenumeruje i udostępnia wiele tytułów czasopism pedagogicznych, metodycznych, społeczno-politycznych, przeznaczonych dla nauczycieli szkół i przedszkoli (obecnie 37 tytułów).

Jest to biblioteka, gdzie książki wypożyczane są „od ręki”. Czytelnik czeka kilka minut na realizację zamówienia. Zapisywanie do biblioteki, wypożyczanie książek lub przyjmowanie rewersów są okazją do osobistych kontaktów bibliotekarza z czytelnikiem, okazją do rozwijania jego umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji dostępnych w bibliotece. Indywidualna praca z czytelnikiem pozwala mu prawidłowo korzystać z zasobów biblioteki, nabyć wiadomości z organizowania pracy samokształceniowej, z rozwiązywania problemów zarówno w nauce, pracy zawodowej, czy naukowej, uwrażliwia na podstawowe elementy kultury czytelniczej, takie jak potrzeby i motywy czytania, przekonanie o wartości czytania, określone wybory czytelnicze.

 

Działalność informacyjno-bibliograficzna

Warsztat informacyjno-bibliograficzny dostępny w placówce dostosowany jest do potrzeb środowiska oświatowego. Gromadzona na przestrzeni lat kartoteka zagadnieniowa (obecnie 690 haseł) stanowi podstawę dla poszukujących materiałów do prac dyplomowych, magisterskich, czy do referatów na konferencje rad pedagogicznych. Kartoteka zagadnieniowa z czasopism jak i inne składniki warsztatu informacyjno-bibliograficznego cieszą się dużą popularnością wśród czytelników, ułatwiając drogę do poszukiwanych opracowań.
Pracownicy biblioteki otaczają swoich czytelników opieka merytoryczną, udzielają każdemu użytkownikowi niezbędnych wiadomości, jak korzystać z pomocy bibliotecznych, pomagają w doborze odpowiednich materiałów lekturowych, udzielają porad bibliograficznych i bibliotecznych stosownie do potrzeb zainteresowanych. Czytelnicy mogą telefonicznie zamawiać książki, sprawdzać, czy szukane przez nich tytuły znajdują się w księgozbiorze placówki, jak i przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych pozycji.
W gablotach wystawowych usytuowanych na terenie biblioteki pracownicy wykorzystując zasoby biblioteczne przygotowują okolicznościowe, tematyczne wystawy, także wystawki nowości pedagogicznych.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Filia w Krakowie – Nowej Hucie poprzez swój księgozbiór jak i rozbudowany warsztat informacyjno-bibliograficzny stara się zaspokoić potrzeby edukacyjne nie tylko środowiska oświatowego ale także innych grup zawodowych, dla których informacja pedagogiczna jest nieodzownym elementem pracy lub indywidualnych zainteresowań.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.