Oryginalna okładka recenzowanej książki

„Wychowanie przy ekranie : jak przygotować dziecko do życia w sieci?”, Magdalena Bigaj, Wydawnictwo WAB, 2023

Książka „Wychowanie przy ekranie” autorstwa Magdaleny Bigaj to pozycja, która nie tylko wskazuje na współczesne wyzwania związane z wychowywaniem dzieci, ale również oferuje cenne wskazówki i perspektywy na radzenie sobie z nimi. Autorka doskonale uchwyciła istotę problemu, jakim jest wpływ nowych technologii i ekranów na rozwijające się umysły naszych dzieci.

„Wychowanie przy ekranie” składa się z 6 rozdziałów, testu higieny cyfrowej oraz listy lektur dla osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy. Początkowe rozdziały mówią o tym, jakie zagrożenia wiążą się z nadmiernym korzystaniem z urządzeń cyfrowych. Co istotne, dotyczą one nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych. Magdalena Bigaj zwraca uwagę, aby samemu przestrzegać zasad, które narzucamy dzieciom. Następnie autorka proponuje wprowadzenie zasad korzystania z zasobów cyfrowego świata przez dzieci z różnych grup wiekowych.

W dobie powszechnego dostępu do smartfonów, tabletów i komputerów, temat wychowania przy ekranie staje się coraz bardziej palący i ważny dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. Magdalena Bigaj nie tylko identyfikuje ten problem, ale także dostarcza konkretnych wskazówek, które pomagają rodzicom lepiej zrozumieć, jakie konsekwencje niesie za sobą nadmierna ekspozycja dzieci na ekrany oraz jakie strategie można zastosować, aby skutecznie zarządzać czasem spędzanym przez dzieci przed ekranem.

Książka jest napisana w przystępny sposób, co czyni ją dostępną dla rodziców, którzy niekoniecznie są specjalistami w dziedzinie nowych technologii. Autorka używa prostego języka. Co najważniejsze nie karci, nie wytyka błędów, a pomaga zrozumieć mechanizmy wpływu sieci na rozwój dzieci. To połączenie teorii i praktyki czyni ją wartościowym źródłem informacji i inspiracją do działań w dziedzinie wychowania.

Podsumowując, książka "Wychowanie przy ekranie" autorstwa Magdaleny Bigaj to wartościowy przewodnik dla rodziców i opiekunów, którzy chcą lepiej zrozumieć i zarządzać czasem spędzanym przez dzieci przed ekranem. Została napisana jasno i przejrzyście, a czasem z odrobiną humoru. Myślę, że to jedna z ważniejszych pozycji, jaką należy przeczytać.