Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA

Eko zakładka

Po prawej stronie na szarym tle napis WIELKI DZIEŃ PSZCZÓŁ oraz szkic plastrów miodu. Po lewej stronie na żółtym tle zdjęcie książek o pszczołach, u dołu ilustracja latającej pszczoły.

Pszczoły pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie. Oprócz wytwarzania miodu, przy okazji zbierania nektaru i pyłku, zapylają rośliny. Dzięki ich pracy warzywa i owoce nie tylko wydają więcej plonów, ale zbiory są większe i ładniejsze. Pszczoły zapewniają żywność nie tylko ludziom, lecz dzięki nim paszę mają również zwierzęta. Pszczoły miodne wykonują ponad 88% całej pracy zapylaczy - gdyby wyginęły, plony niektórych roślin zmniejszyłyby się nawet o 80%.

Bateria typu AA, po prawej stronie napis: niebezpieczna bateria

Jednorazowych baterii używamy właściwie codziennie do wszelkiego rodzaju urządzeń mobilnych wymagających zasilania prądem, takich jak: latarki, światła do roweru, piloty do telewizora, zegary czy zabawki dla dzieci. Jest to dla nas rozwiązanie niezwykle komfortowe, gdyż podczas użytkowania wymienionych urządzeń nie ogranicza nas dostępność gniazdek elektrycznych czy długość kabla.

Po lewej stronie na niebieskim tle okładka książki, po prawej stronie różowy kwiatek z zieloną łodygą.

Gdy nadchodzi wiosna, wiele zwierząt budzi się z zimowego snu - niedźwiedzie, świstaki, jeże, a nawet popielice - gryzonie zamieszkujące lasy liściaste. Jednak, gdy śni ci się kąpiel w torcie czekoladowym, czy latanie nad drzewami, nie tak łatwo opuścić krainę snów. Pewna mała popielica bardzo nie chciała się obudzić - nie skusiła jej nawet wspólna zabawa z wiewiórką, czy smakowite śniadanie.

Zielone wierzchołki drzew, w tle drzewa za mgłą. U góry napis 21 marca Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto zainicjowano w 2012 roku, a jego celem jest zwrócenie uwagi na rolę lasów, jaką pełnią w ekosystemie. Lasy dostarczają m.in. świeże powietrze, bogatą w składniki odżywcze żywność, składowe do produkcji leków, czystą wodę i przestrzeń do rekreacji.

Fragment drewnianego blatu stołu ze zwiniętym obrusem, rozsypanymi laskami cynamonu, suszonymi owocami takimi jak pomarańcze, jabłka, liczi, anyż. Z prawej strony napis: Eko ozdoby.

Grudzień to dla wielu osób miesiąc przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Zachęcamy do tworzenia ekologicznych dekoracji, wykorzystywania materiałów, które znajdziecie w domu. Dobra informacja jest taka, że nie musicie mieć wyjątkowych zdolności manualnych 😊. Nie wierzycie? Przeczytajcie do końca!

Zdjęcie jeża wykonanego z naturalnych materiałów takich jak trawa, liście, kasztany.

Jeże pojawiły się na ziemi około 60 mln lat temu. Są jednymi z pierwszych ssaków, dlatego warto jest je chronić przed wyginięciem. W Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.