Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Po lewej stronie na schodach stojące książki o Powstaniu Warszawskim. Po prawej stronie na szarym ceglanym murze napis 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. U dołu czarne logo biblioteki.

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie - patriotyczny zryw Polaków w walce z okupantem - rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 (godzinie „W”) i trwało 63 dni.

 

Powstanie miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

Podczas krwawych walk zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została zrównana z ziemią przez Niemców. Dziennie w obronie stolicy walczyło od 25 tys. do 28 tys. osób. Pomimo dużych strat, w szeregi powstańcze nieustająco wstępowali nowi ochotnicy. W powstaniu, oprócz mężczyzn, brały udział również kobiety (ok 14% wszystkich żołnierzy), które służyły nie tylko jako lekarki, sanitariuszki, pielęgniarki (w służbie sanitarnej - stanowiły około 70-80 proc. personelu) i łączniczki, lecz także trafiały na pierwszą linię frontu.

Pomimo ogromnych niedoborów broni i amunicji, zróżnicowanego przygotowania wojskowego, młodego wieku (65% powstańców miało mniej niż 25 lat) żołnierze wykazali się niezwykłą odwagą, stawiając czoła okupantom, a nie mogąc liczyć na żadną pomoc. Ramię w ramię do walki stanęli robotnicy i intelektualiści, stronnicy niemal wszystkich partii politycznych, ludzie w różnym wieku, różnego pochodzenia i różnych wyznań.

Chociaż motywy uczestnictwa w postaniu były różne i wielu badaczy zastanawia się nad jego sensownością, należy pamiętać, że wielu z nas nie żyło w tamtych czasach i nie wiemy jak my byśmy zachowali się w obliczu okupacji.

 

Trzeba było przeżyć 5 lat okupacji w Warszawie, aby czuć to, co czuła ludność i żołnierze. Trzeba było żyć dzień po dniu, godzina po godzinie przez pięć lat w cieniu więzienia na Pawiaku, trzeba było w ciągu tych miesięcy widzieć, jak znikają przyjaciele jeden po drugim, odczuć za każdym razem skurcz serca w piersi, trzeba było codziennie słyszeć odgłosy salw tak, że się już przestawało je słyszeć, przyzwyczaić się do nich, jak do dzwonów kościelnych, trzeba było milcząco asystować na rogu ulicy w smutny zimowy wieczór lub świetlisty poranek wiosenny, przy egzekucji dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu przyjaciół, braci lub nieznajomych, wziętych przypadkowo z tłumu, spędzonych pod mur, z ustami zaklejonymi gipsem i oczami wyrażającymi rozpacz lub dumę. Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić.

Pułkownik Kazimierz Iranek-­Osmecki,
szef Oddziału II Komendy Głównej AK

 

Zapraszamy do Wypożyczalni, gdzie można obejrzeć i wypożyczyć książki oraz materiały dydaktyczne dotyczące Powstania Warszawskiego

 
 

Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem bibliograficznym książek i artykułów z czasopism na temat Powstania Warszawskiego ze zbiorów Biblioteki oraz zamieszczonymi poniżej propozycjami dostępnymi w Internecie.

Scenariusze warsztatów

Materiały dydaktyczne

Quizy

Materiały audiowizualne

Ciekawostki

 

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.