Drodzy Czytelnicy, Biblioteka w dniach:
2.05 będzie otwarta w godzinach 8.30-14.30,
1.05, 3.05 oraz 4.05 będzie zamknięta.

Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Na zielonym tle otwarta książka, a w niej postać ludzka ubrana na czerwono. po prawej stronie napis: Biblioteka - miejsce na czasie.
Na zieolnym tle otwarta książka, obok po prawej napis: Konferencja online - Czytelnictwo w świecie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Poniżej data: 21.05.2024 (wtorek), godzina 15.00-18.00 na platformie Microsoft Teams.
Otwarta kremowa książka, nad nią ilustracja bajkowego zamku. Po bokach motylki i kwiaty oraz napis: Czytanie na dywanie, 11 maja godzina 10.00.
Na oświetlonej słońcem drewnianej podłodze żółta okładka książki "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens
Na oświetlonej słońcem drewnianej podłodze żółta okładka książki "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens
Na różowym tle żółty kwadrat przypominający przyklejoną notatkę z napisem: Sketchnoting. Myślografia. Myślenie wizualne. Dlaczego warto rysować podczas lekcji?
Akademia Wartości
Baner z logo Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych i tytułem konferencji: Biblioteki Pedagogiczne lokalnie - małe ojczyzny, duże perspektywy. Kraków, 7-8 czerwca 2021 r.
Uchylone drzwi starej, bogato zdobionej szafy, za którymi rozciąga się zimowy krajobraz z latarnią. Po prawej stronie cień lwa. Na środku na bladoniebieskim tle tytuł książki: Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa. W prawym dolnym rogu logotyp PBW w Krakowie.
Na niebieskim tle po lewej stronie kolorowe ikonki symbolizujące naukę: menzurki, książki itd. Po prawej stronie napis: Matura 2024. Materiały edukacyjne. U doły biały logotyp PBW w Krakowie.
Po prawej stronie chłopiec biegnący z latawcem w ręku. Po lewej stronie napis: Małopolska Akademia Rodzica.
Prezentacje z wykładów
Świętujcie z nami Tydzień Bibliotek!
Konferencja online
Czytanie na dywanie
Spotkania klubu „Książka i kawa”
Spotkanie klubu
"Książka i kawa"
8 maja godz. 16.30
Sketchnoting. Myślografia. Myślenie wizualne. Dlaczego warto rysować podczas lekcji?
Akademia Wartości - bezpłatne wykłady online
wykład online
Palec Boży
Turniej eliminacyjny
Mistrzostwa Polski 2024
17 maja 2024, godz. 17:00
Zaproszenie na Ósme Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Ósme Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Skąd się biorą czytelnicy?
13-14 czerwca 2024 r.
Lektury - quizy i ciekawostki
Matura 2024
Małopolska Akademia Rodzica
podcasty i audycje
Kursy Moodle
kursy
online
dla nauczycieli
bez rejestracji
kursy
online
dla nauczycieli
bez rejestracji
Akademia wartości
wsteczwstecz
dalejdalej
Shadow

Sprawozdanie z I Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych


W dniach 13–14 czerwca 2013 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zorganizowały konferencję pt. Miejsce biblioteki pedagogicznej w zmieniającej się przestrzeni edukacji i informacji. Była to pierwsza, inauguracyjna konferencja Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych. Zaplanowano cykl spotkań, które będą się odbywać co rok, w czerwcu w Krakowie.

Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych ma za zadanie prezentować ofertę usług bibliotek pedagogicznych w zmieniającym się środowisku, propagować dobre praktyki oraz nowatorskie sposoby pracy z czytelnikiem. Będzie okazją do wymiany doświadczeń, zacieśniania współpracy oraz wypracowywania wspólnych kierunków działań. I Forum było poświęcone funkcjonowaniu bibliotek pedagogicznych w zmieniającym się środowisku wiedzy i bibliotekarstwa.

Konferencję otworzyła Wanda Dudek, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Starszy wizytator Irena Legutko odczytała list od Małopolskiego Kuratora Oświaty, a następnie głos zabrał Dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Dariusz Styrna z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

mapaIOFBP_132pxPani Dyrektor Biblioteki odczytała list od Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, w którym podkreśla się, że władze samorządowe Województwa Małopolskiego doceniają wkład Bibliotek w rozwój społeczeństwa informacyjnego. Marszałek Marek Sowa wyraził swoją nadzieję, że konferencja będzie okazją do omówienia przemian jakie zachodzą w bibliotekach przekształcających się w centra informacji edukacyjnej, pozwoli pokazać specyfikę pracy tego typu placówek oraz ich medialny i kulturotwórczy charakter. W konferencji wzięło udział 90 osób z 46 miejscowości z całej Polski (zob. mapka).

Konferencja została podzielona na cztery panele. Panel pierwszy moderowany przez dr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, jednocześnie dyrektora Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, Krzysztofa Walczaka, poświęcony był zagadnieniom teoretycznym. Referat na temat biblioteki jako ośrodka pedagogiki informacyjnej wygłosiła dr hab. prof. UP Hanna Batorowska. O bibliotekach jako mentorach edukacji medialnej i informacyjnej mówiła dr Renata Piotrowska z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr Sławomir Iwasiów z Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przedstawił referat na temat biblioteki pedagogicznej wobec przemian kultury czytania w Europie. Interesującą propozycją nawiązującą do czytaniapowyższego zagadnienia było wystąpienie Anny Radoszewskiej, przedstawiciela Wydawnictwa Naukowego PWN, jednego ze sponsorów konferencji, na temat: „IBUK LIBRA – rewolucja w pracy z e-książką”. Pierwszy panel zakończył referat Dyrektora Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie, Sylwii Czacharowskiej, o prowokacyjnym tytule „Czy biblioteka pedagogiczna jest (jeszcze) potrzebna nauczycielom?”.

Drugi panel poprowadziła dr hab. Maria Konopka. Referat o roli biblioteki pedagogicznej w przestrzeni regionalnej i lokalnej wygłosił dr hab. prof. UWr Krzysztof Walczak. Następnie Ewa Obała z Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu opowiedziała o gospodarce magazynowej i konserwacji zbiorów. Dwa kolejne referaty poświęcone zostały zagadnieniom związanym z biblioterapią. Dr Wanda Matras-Mastalerz z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprezentowała referat pt. „Biblioteka pedagogiczna miejscem biblioterapeutycznych inicjatyw twórczych”, a Jolanta Obrzut z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu przedstawiła. działalność Sądeckiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Po wysłuchaniu referatów uczestnicy zwiedzili Klinikę Papieru w Bibliotece Jagiellońskiej oraz wzięli udział w warsztatach biblioterapeutycznych, które poprowadziła dr Lidia Ippoldt – bibliotekarz-biblioterapeuta z wieloletnim doświadczeniem, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Wieczorna kolacja w Oranżerii Pergamin połączona z grillem na otwartym powietrzu była okazją do rozmów i integracji uczestników forum.

Drugi dzień konferencji wypełniły prezentacje działalności poszczególnych bibliotek i ich oferty edukacyjnej. Panel pierwszy poprowadził prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej. O działalności swoich bibliotek opowiedziały: Renata Kozłowska z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie, Elżbieta Mieczkowska z Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, Magdalena Pilińska z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Przedstawiciel sponsora konferencji – firmy E-Libron – Adam Makosz w swojej prezentacji zainteresował uczestników nowoczesnymi technikami zabezpieczania i ewidencji zbiorów bibliotecznych Na zakończenie Robert Karpiński z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Pińczowie zaprezentował referat pt. „Społeczeństwo informacyjne a współczesny bibliotekarz”.

Drugi panel otworzył referat Agnieszki Miśkiewicz prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie na temat współpracy krakowskich bibliotek szkolnych z Pedagogiczna Biblioteką Wojewódzka w Krakowie na przestrzeni ostatnich lat. Po nim Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie i jej działalność zaprezentowała dr Lidia Ippoldt, a Małgorzata Janusz omówiła rolę Filii Gorlice Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu w systemie kształcenia ustawicznego. Panel moderował dr hab. Andrzej Kaliszewski z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po referatach odbyła się krótka dyskusja panelowa, w której uczestnicy podkreślali, jak ważna i cenna jest inicjatywa organizowania spotkań bibliotek pedagogicznych i wzajemnej wymiany doświadczeń, oraz postanowili wspólnie opracować komunikat, który zostanie przesłany do Ministerstwa Edukacji jako tezy wypracowane przez uczestników forum.

Pani dr Agnieszka Fluda-Krokos z IINiB UP, z przyczyn od siebie niezależnych, nie mogła wygłosić referatu – jej prezentacja zostanie opublikowana na stronie Biblioteki. Pani dr Agnieszka Fluda-Krokos jest także autorką wystawy ekslibrisów bibliotek pedagogicznych z kolekcji pana Andrzeja Znamirowskiego, towarzyszącej konferencji.

Podczas konferencji swoją ofertę prezentowały wydawnictwa Epideixis, Impuls, Studio Blok – Bajki Baletowe, Universitas.


Organizatorzy zamierzają opublikować pokonferencyjną monografię z wystąpieniami uczestników.

Komunikat Konferencji Dyrektorów Bibliotek Pedagogicznych z I Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych - czytaj...

 

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.