Plakat promujący konferencję dla bibliotekarzy i nauczycieli w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci

„O gustach się dyskutuje!” - konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy

Fundacja Burza Mózgów wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie zapraszają na bezpłatną stacjonarną konferencję dla nauczycieli i bibliotekarzy

„O gustach się dyskutuje!”

Podczas wydarzenia nauczyciele i bibliotekarze z regionu poznają najnowsze trendy w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz wymienią się wiedzą i doświadczeniami.

W tym roku Festiwal Literatury dla Dzieci obchodzi dziesiąte urodziny, można więc powiedzieć, że jest już w wieku nastoletnim. I tak jak nastolatki i nastolatkowie ciągle się zmienia, a wraz z nim rosną też czytelnicy i zmieniają się intrygujące nas tematy. W tym roku porozmawiamy o tym, czy istnieje filozofia dla dzieci, o co chodzi w świecie powieści Young Adult, o tworzeniu biblioteki z pasją, a także o współczesnych interpretacjach klasycznych baśni.

Termin konferencji: 16 listopada 2023 (czwartek), w godz. 9.00-13.30

Miejsce: Okręgowa Izba Lekarska, ul. Krupnicza 11A

Adresaci: bibliotekarze, nauczyciele

Zgłoszenia: poprzez FORMULARZ Rejestracja została zakończona. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia.

Organizator: Fundacja Burza Mózgów

Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Uczestnicy otrzymają zaświadczenie.

9.00-10.00 dr Tomasz Stawiszyński: Czy istnieje „filozofia dla dzieci”?

Jak rozmawiać z dziećmi o filozofii? Jak je filozofii uczyć? Czy te pytania są zasadne? Czy w ogóle trzeba to robić? A może chodzi tutaj o zupełnie coś innego? Jak na filozofię przystało, mamy tu sporo pytań. I – jak na filozofię przystało – spróbujemy poszukać odpowiedzi.

10.00-11.00 Iwona Pietrzak-Płachta: Biblioteka pasją malowana

Opowieść o marzeniu, które zmieniło świat i ludzi wokół. O sercu szkoły. Miejscu, w których wszystko się zaczyna. O przestrzeni biblioteki troszczącej się o dobrostan uczniów. O roli bibliotekarza jako lidera marki i czarodzieja książek. Wszystko przyprawione szczyptą bibliotecznych inspiracji.

11.30-12.30 Aneta Korycińska: Young Adult nie tylko dla młodych!

Booktok, Bookstagram, książkary, bookboye - to tylko kilka z popularnych wśród młodych ludzi tagów, które prowadzą nas do świata książek, ale innego niż ten, do którego przywykliśmy, czytając recenzje. To jest świat życia książkami, zakochiwania się w bohaterach i bohaterkach, rozmawiania o fabule, wyborach i decyzjach postaci w nich występujących, to także świat literackich memów i zabawnych TikToków. Jeśli chcesz dziś zarobić na pisaniu - pisz na Wattpadzie, pisz dla młodych czytelników i czytelniczek, bo każde szanujące się wydawnictwo ma dziś imprint wydający powieści Young Adult. A co wpływa na to, że książki YA są tak atrakcyjne dla młodych czytelników? A przede wszystkim, czy jako dwukrotna osiemnastolatka mam prawo wypowiadać się na temat literatury, której z racji wieku mogę już nie rozumieć? Czy lepsza jest postawa: „nieważne co, ważne, żeby czytać", czy jednak nauczyciele i bibliotekarze nie powinni promować książek, w których mamy ukazane romantyzowanie przemocy, toksyczne relacje i erotyzm, oraz które nie grzeszą zakresem środków językowych? I najważniejsze: jak być trendy i pokazać młodym ludziom, że umiemy polecić im książki, od których nie mogą się oderwać, a na dodatek będą mogli włączyć je do rozprawek?

12.30-13.30 dr Joanna Piekarska: O klasycznych baśniach i ich współczesnych interpretacjach

Celem wykładu jest przybliżenie roli baśni w rozwoju dziecka, jej wpływu na kształtowanie się obrazu świata i rozumienia go. Prowadząca przedstawi historię i kontekst powstania tych niezwykle ważnych tekstów kultury, opowie o ich współczesnych interpretacjach oraz możliwościach wykorzystania w pracy z dzieckiem zarówno w celach ogólnorozwojowych, jak i w celu tworzenia więzi i budowania relacji międzypokoleniowej.

Konferencję sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Oficjalny plakat FLDD 2023