Robot siedzący na stosie książek i trzymający jedną z nich. Po lewej stronie biały logotyp PBW w Krakowie. Po prawej napis: Czas zmienia nas, czyli cyfryzacja w edukacji. Konferencja metodyczna. Relacja.

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy „Czas zmienia nas, czyli cyfryzacja w edukacji”. Relacja

23 października 2023 r. odbyła się konferencja metodyczna online dla nauczycieli bibliotekarzy

Czas zmienia nas, czyli cyfryzacja w edukacji.

Tegoroczne wydarzenie poświęcone było zagadnieniom związanym z nowymi wyzwaniami w środowisku szkolnym, zmieniającym się pod wpływem cyfryzacji.

Konferencję otworzyła i moderowała Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Pani Anna Piotrowska.

Pierwszy referat wygłosiła Pani dr hab. Katarzyna Sanak-Kosmowska, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Dyrektor Programu KSB MBA, Clark Master, Krakowska Szkoła Biznesu. W swoim wykładzie Wirtualizacja doświadczeń współczesnych konsumentów zwróciła szczególną uwagę na wyzwania edukacyjne, które stoją przed współczesnymi nauczycielami. Omówiła kluczowe kompetencje przyszłości na rok 2030 oraz kompetencje technologiczne pokolenia Alpha, czyli pokolenia które obecnie uczęszcza do szkół.

Pani dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, Dyrektor Centrum Inteligentnych Technologii na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego zaprezentowała referat Chatboty w komunikacji. O czym warto pamiętać. Pani Doktor przedstawiła definicje i rodzaje chatbotów oraz omówiła różnorodne aspekty wykorzystania ich w bibliotece.

Pani Agnieszka Miśkiewicz Prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie przedstawiła plany Towarzystwa na bieżący rok szkolny.

Kolejną prelegentką była Pani Anna Kruk-Gruca, Kierownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW w Krakowie, która zaprezentowała nowości wydawnicze w zbiorach biblioteki, które można wykorzystać w codziennej pracy edukacyjnej.

Pani Klaudia Kierc, przedstawicielka Wydziału Współpracy ze Środowiskiem PBW w Krakowie, podczas wystąpienia Rozwijanie pasji czytelniczej i edukacyjnej: biblioteka dla każdego zaprezentowała propozycje działań Biblioteki na rok szkolny 2023/2024. Zaprosiła uczestników do korzystania z Biblioteki, zarówno w formie online, jak i stacjonarnej.

Konferencja była okazją do refleksji, czy nauczyciele są gotowi na nowe wyzwania i jak radzą sobie z przygotowaniem uczniów do roli świadomych i twórczych użytkowników nowoczesnych technologii.

W konferencji wzięło udział prawie 200 osób z całej Polski.

Bardzo dziękujemy wszystkim Prelegentom za wartościowe wystąpienia oraz uczestnikom za aktywny udział.