„Inna Samotność. Życie w pojedynkę w zatłoczonym świecie”, Michael Harris, Prószyński i S-ka, 2019

Zastanawialiście się kiedyś, czy potraficie pobyć w samotności dłużej niż 24 godziny?

Wraz z rozwojem technicznym lawinowo narasta ciągła wymiana informacji pomiędzy ludźmi. Sięgamy po swoje telefony średnio co 15 minut, sprawdzając, czy świat zewnętrzny o nas nie zapomniał, a on niestrudzenie dopomina się o naszą uwagę wysyłając nowe powiadomienia, wyskakujące komunikaty i nowe posty na portalach społecznościowych. Internet Wszechrzeczy zabiera nam cenny czas, który moglibyśmy poświęcić kształtowaniu samych siebie. Z drugiej strony, jako osoby społeczne potrzebujemy atencji, dzielenia się naszym życiem z innymi ludźmi, potrzebujemy iskania.

Życie bez mediów społecznościowych, e-maili, wiadomości ze świata jest bardzo trudne, a my boimy się zostać sami ze sobą, bez telefonu i bodźców z zewnątrz. Większość z nas pozostawiona we własnym towarzystwie traci panowanie nad sobą po około 10 minutach, nie zdając sobie sprawy, jak wiele korzyści może przynieść nam odrobina osamotnienia.

Michael Harris w swojej najnowszej publikacji „Inna samotność. Życie w pojedynkę w zatłoczonym świecie” poruszył bardzo ważne aspekty samotności i jej braku. Opowiada o pętlach przyjemności, samośledzeniu, spacerach po bezdrożach, dywaguje nad pisarstwem społecznościowym, czy pisaniem listów.

Autor podpowiada nam jak na nowo nauczyć się bycia samemu ze sobą, czerpać radość z ciszy, odkryć niezakłócony spokój w środku miasta, w tłumie, pośród zabieganego życia. Michael Harris snuje prawdziwe, porywające opowieści, opatrzone doniesieniami na temat najnowszych badań naukowych dotyczących mózgu, z dziedziny psychologii i nowinek technicznych. Na koniec sam podejmuje walkę z własną samotnością. Efekty są zaskakujące...

Być może podczas tegorocznych wakacji uda się Wam poświęcić czas tylko sobie?

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.