„Opowiadania bizarne”, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie 2018

Opowiadania, opowieści, historie. Krótkie, dłuższe, ale wszystkie intrygujące, ciekawe, zapadające w pamięć. Idealne, by uciec od codziennej rzeczywistości i zatopić się w niepojętym literackim świecie.

Bizarre oznacza dziwny, śmieszny, niezwykły. I rzeczywiście, każde z 10 opowiadań Olgi Tokarczuk zaskakuje innością, odmiennością, objawiającą się nie tylko treścią, ale i stylem pisania, snucia opowieści.

Historie nie przystają do siebie, każda jest swoistą perełką, osobną historią. Czytelnik czytając poszczególne opowiadania doświadczy grozy, dziwaczności, ale z dużą dawką groteski i uśmiechu. Poznawaniu świata bohaterów towarzyszy ciągłe zdziwieniei zachwyt nad wyłaniającymi się obrazami, które zaskakują i wytrącają ze strefy komfortu i zwyczajności.

Opowiadania charakteryzują niedopowiedzenia, brak puenty, otwarte „tajemnicze” zakończenia.

Olga Tokarczuk pokazuje, że bizarność jest zarówno w nas samych, jak i w świecie nas otaczającym. Błyskotliwie komentuje to jedna z postaci:

Z nami jest jak ze starymi klepsydrami (…) W takich klepsydrach ziarna piasku od częstego przesypywania robią się bardziej okrągłe, wycierają się i piasek przesypuje się szybciej. Stare klepsydry zawsze spieszą. (…) Tak samo nasz układ nerwowy, on też się zużył, wie pan, zmęczył się, bodźce lecą przez niego jak przez dziurawe sito i dlatego mamy wrażenie, że czas płynie szybciej.

 

Dla wielbicieli Olgi Tokarczuk, opowiadań i fantastyki – literacki rarytas.

Dla każdego – uczta literacka z Mistrzynią Słowa.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.