Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Oficjalny baner Kosmicznego Pikniku z książką z dopiskiem fotorelacja
Po lewej stronie zdjęciowe klocków. Po prawej stronie napis: System Edukacji PUS. Warsztaty dla nauczycieli. 22.05 (środa). 17.00-19.00. Pod spodem logotypy PBW w Krakowie oraz Wydawnictwa Epideixis.
Po prawej stronie postacie królewny i chłopca przebranego za żabę, po lewej stronie napis: Konkurs na najciekawszą zaczarowaną postać. U dołu po lewej logotyp PBW w Krakowie.
Na zielonym tle otwarta książka, a w niej postać ludzka ubrana na czerwono. po prawej stronie napis: Biblioteka - miejsce na czasie.
Uśmiechnięty pionek do gry z blond włosami
Na zieolnym tle otwarta książka, obok po prawej napis: Konferencja online - Czytelnictwo w świecie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Poniżej data: 21.05.2024 (wtorek), godzina 15.00-18.00 na platformie Microsoft Teams.
Baner z logo Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych i tytułem konferencji: Biblioteki Pedagogiczne lokalnie - małe ojczyzny, duże perspektywy. Kraków, 7-8 czerwca 2021 r.
Po prawej stronie chłopiec biegnący z latawcem w ręku. Po lewej stronie napis: Małopolska Akademia Rodzica.
Prezentacje z wykładów
Zaczarowany Piknik z książką!
System Edukacji PUS
Najciekawsza zaczarowana postać
Świętujcie z nami Tydzień Bibliotek!
Palec Boży
Turniej eliminacyjny
Mistrzostwa Polski 2024
17 maja 2024, godz. 17:00
Zgrane Pionki zapraszają na rozgrywki
Konferencja online
Zaproszenie na Ósme Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Ósme Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Skąd się biorą czytelnicy?
13-14 czerwca 2024 r.
Małopolska Akademia Rodzica
podcasty i audycje
Kursy Moodle
kursy
online
dla nauczycieli
bez rejestracji
kursy
online
dla nauczycieli
bez rejestracji
Akademia wartości
wsteczwstecz
dalejdalej
Shadow

"Widok z Castle Rock" Alice Munro, Wydawnictwo Literackie 2012

Alice Munro z wrażliwością, sympatią i empatią snuje opowieści o zwykłych ludziach, o ich codziennym, prostym życiu, wypełnionym obowiązkami i powinnościami wynikającymi z różnorakich relacji wewnątrzrodzinnych i społecznych. W ciszy i z szacunkiem pochyla się nad człowiekiem i etosem pracy.

Lektura opowiadań noblistki jest lekturą spokojną, wyważoną, poukładaną i harmonijną. Uprzedzam czytelników poszukujących w książkach nagłych zwrotów akcji lub sensacyjnych wątków trzymających w napięciu (chyba, że uzna się za sensację chodzenie przez kobiety w spodniach i zakładanie okularów przeciwsłonecznych). Munro hołduje Codzienności i jeśli podczas czytania pragniecie zapomnieć o codziennym życiu, oderwać się od rzeczywistości – ta książka nie da Wam oczekiwanego wytchnienia i zapomnienia.

Ogromną siłą prozy Munro jest banalność sytuacji, gdzie pozornie nic się nie dzieje, a przecież...  dzieje się Życie. Leżenie pod konarami jabłoni, spacery z dziadkiem, jazda na rowerze, pakowanie rzeczy do pamiątkowego kufra...

Alice Munro nazywana jest "kanadyjskim Czechowem", myślę, że bez tych porównań (i wielkich słów, których sama autorka unika w twórczości) Czytelnik doceni spokój i piękno tchnące z kart książki-sagi "Widok z Castle Rock".

Jestem przekonana, że Ci, którzy jeszcze nie docenili kunsztu opowiadania Munro, a raczej snucia przestrzeni między obrazowaniem małych rzeczy i spraw – docenią je może wraz z wiekiem.

 

Niemniej... książka mnie nie zachwyciła, tak jak tego oczekiwałam (Nobel!). Alice Munro posługuje się bogatym słownictwem, posiada dobry styl, widać wyraźnie, że mamy do czynienia z autorką doświadczoną, obytą z rzemiosłem pisarskim. Po zamknięciu książki brakuje mi poczucia pewności, że wrócę do niej, że kupię, że polecę innym urzeczona i olśniona.

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates