Uczniowie siedzący przy stolikach przodem do ekranu oglądają wyświetloną prezentację.

Narodowe Czytanie 2023 - relacja

We wrześniu 2023 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania. Czytaliśmy wspólnie powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

W naszych murach gościliśmy młodzież szkolną wraz z nauczycielami. Odwiedzili nas:

Obecna była także młodzież z Ukrainy, która aktywnie uczestniczyła w czytaniu. To wielkie, czytelnicze święto odbywało się zarówno we wnętrzu biblioteki, jak i pod otwartym niebem w naszej nowej Letniej Czytelni, co dodatkowo podkreśliło wyjątkowość tego dnia.

Honory gospodarza wydarzenia czyniła Pani Anna Piotrowska - Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Po uroczystym powitaniu, Pani Dyrektor rozpoczęła Narodowe Czytanie fragmentem opisu rzeki Niemen, który przeniósł czytelników w nadniemeńskie pejzaże Korczyna i wsi Bohatyrowicze.

Sceneria biblioteki została przygotowana tak, aby oddać atmosferę opisywanych w powieści miejsc. Wśród dekoracji znalazły się elementy nawiązujące do epoki, co pozwoliło czytelnikom poznać realia XIX-wiecznej wsi i poczuć się jak bohaterowie książki.

Nauczyciele bibliotekarze prowadzący spotkanie wystąpili w strojach symbolizujących okres pozytywizmu. Piękne suknie, parasolki, wachlarze, kapelusze, jak i proste lniane ubrania włościan wprowadziły młodzież w nastrój minionego czasu. Uczestnicy zajęć mogli zobaczyć także narzędzia i przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwali się rolnicy w dawnych czasach. Młodzież z dużym zainteresowaniem oglądała gliniane i kamionkowe makutry, blaszaną bańkę na mleko, tarę do prania oraz ozdobne, ręcznie haftowane makatki. Atrakcją były narzędzia polowe takie, jak: sierp, cep, drewniane grabie. Zagadkę stanowiły nosidła na wodę czy wykonana z drewna prasa do formowania serów. Wystawa przedmiotów używanych na polskiej wsi wzbudziła zaciekawienie uczestników wydarzenia.

Prezentacje multimedialne na temat życia i twórczości Elizy Orzeszkowej oraz powieści „Nad Niemnem” w barwny sposób przybliżyły zebranym postać autorki, jej pasje, koleje życia oraz warsztat literacki. Młodzież zapoznała się również z wybranymi publikacjami Elizy Orzeszkowej z naszych zbiorów. Szczególne zainteresowanie wzbudził będący w posiadaniu biblioteki „Tygodnik Ilustrowany” z 1876 roku, na łamach którego zadebiutowała Orzeszkowa.

Po zapoznaniu się z realiami epoki pozytywizmu wszyscy zebrani przeszli do Letniej Czytelni, gdzie przystąpiono do wspólnego czytania fragmentów powieści „Nad Niemnem”.

Po pełnej zaangażowania lekturze utworu, młodzież uczestniczyła w grze edukacyjnej, którą zrealizowano z wykorzystaniem bibliotecznych tabletów. Zabawa i rywalizacja pozwoliła na pogłębienie i utrwalenie zdobytej wiedzy.

Na zakończenie Narodowego Czytania goście otrzymali ozdobne karty z pieczęcią upamiętniającą to niezwykłe wydarzenie, które z dumą kontynuujemy i czekamy na kolejne edycje.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom tej pięknej czytelniczej tradycji!