Książka "Zgiełk czasu" Juliana Barnesa na tle regału w Czytelni Głównej

„Zgiełk czasu” Julian Barnes – nowa recenzja

Znacie wybitnego kompozytora Dymitra Szostakowicza? Chcecie poznać związek między muzykiem a Szekspirem, i co wspólnego miał z tym Stalin?

Powieść Juliana Barnes’a to fikcyjna (auto)biografia, poruszająca wyobraźnię opowieść o życiu i twórczości tego wybitnego artysty w realiach stalinowskiej Rosji. „Zgiełk czasu" to książka - esej o zniewoleniu i upodleniu człowieka w totalitarnym państwie, o zderzeniu sztuki z władzą. Rosyjski reżim przewidywał „tylko dwa rodzaje kompozytorów: żywi, ale zastraszeni, i martwi”.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak funkcjonował Szostakowicz jako człowiek i artysta w tamtych trudnych czasach, zapraszamy do przeczytania recenzji, a następnie książki.

2020 © PBW Kraków