Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Po prawej stronie w odcieniach pomarańczu krasnoludek czytający książkę, po lewej napis: Magiczny świat opowieści. Lektury - quizy i ciekawostki

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z cyklem "Lektury - quizy i ciekawostki”, w którym publikujemy różnorodne materiały edukacyjne dotyczące wybranej lektury.

 

ZACHĘCAMY DO ZABAWY!

👇

Okładka książki "Afryka Kazika", po bokach kolorowe ilustracje zwierząt afrykańskich.

Kazimierz Nowak - polski podróżnik, korespondent i fotograf, który samotnie przemierzył kontynent Afrykański z północy na południe i z powrotem, głównie na rowerze. Od dziecka marzył aby odwiedzić Afrykę i w 1931 roku jego marzenie się spełniło. Dzięki swojej podróży odkrył bogactwo kulturowe, niezwykłą faunę i florę, a także zwyczaje mieszkańców, które szczegółowo opisał w felietonach na łamach prasy podróżniczej.

O jego wędrówkach pisano niewiele: w 1962 roku wydano album ze zdjęciami z podróży opracowany przez córkę Kazimierza Elżbietę Nowak-Gliszewską[1], w 2000 roku reportaże zebrał Łukasz Wierzbicki[2], w 2011 roku ukazała się książka Jacka Łuczaka[3], w 2014 roku opublikowano pierwszy z czterech tomów listów K. Nowaka do żony Marii[4] oraz książkę Piotra Tomzy[5]. Kolejne tomy listów Kazimierza do żony wydano w 2015[6] i 2016[7] roku.

Najbardziej znaną pozycją opisującą przygody Kazimierza Nowaka jest książka Afryka Kazika[8] Łukasza Wierzbickiego, która znajduje się w kanonie lektur szkolnych. W oparciu o treść książki powstał komiks oraz gra planszowa.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych dostępnych w Internecie na temat publikacji Ł. Wierzbickiego:

Scenariusze warsztatów

 

Książki i artykuły z czasopism

  • Na rowerze przez świat : scenariusz zajęć czytelniczych / Renata Niedźwiecka, Agnieszka Wiśniowska // Biblioteka w Szkole. - 2015, nr 4, s. 31.
  • „Afryka Kazika” : międzyszkolny konkurs czytelniczy / Wioletta Ludwiniak.// Biblioteka w Szkole. - 2013, nr 12, s. 14-15.
  • Jak zostać podróżnikiem? / Małgorzata Małyska.// Życie Szkoły. - 2019, nr 5, s. 11-16.
  • Przekład „Afryki Kazika” na język ukraiński.

 

Quizy

 

Karty pracy

 

Warto zobaczyć

 


[1]Nowak K., Gliszewska E., Przez Czarny Ląd, Warszawa: Wiedza Powszechna, 1962.

[2]Nowak K., Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd : listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936, oprac. Ł. Wierzbicki, Poznań: Sorus Wydawnictwo i Drukarnia Cyfrowa, 2000, ISBN: 9788363768256.

[3]Łuczak J.Y., Polska Kazimierza Nowaka. Przewodnik rowerzysty, Poznań: Sorus Wydawnictwo i Drukarnia Cyfrowa, 2011, ISBN: 978-83-62653-02-7.

[4]Nowak K., Kochana Maryś! : listy z Afryki. T. 1, Libia - Egipt – Sudan, oprac. D. Szmajda, Poznań: Sorus Wydawnictwo i Drukarnia Cyfrowa, 2014, ISBN: 9788363768508.

[5]Tomza P., Afryka Nowaka, czyli rowerem i pieszo po śladach sztafetą, Warszawa: Wydawnictwo W.A.B - Grupa Wydawnicza Foksal, 2014, ISBN: 9788328009509.

[6]Nowak K., Kochana Maryś! : listy z Afryki. T. 2, Kongo Belgijskie - Ruanda - Urundi - Rodezja Północna i Południowa - Związek Południowej Afryki, oprac. D. Szmajda, Poznań: Sorus Wydawnictwo i Drukarnia Cyfrowa, 2015, ISBN: 9788363768812.

[7]Nowak K., Kochana Maryś! : listy z Afryki. T. 3, Związek Południowej Afryki - Afryka Południowo-Zachodnia, Angola, Kongo Belgijskie, oprac. D. Szmajda, Poznań: Sorus Wydawnictwo i Drukarnia Cyfrowa, 2016, ISBN: 9788365419194.

[8]Wierzbicki Ł., Afryka Kazika, il. M. Leśniak, M. Ćwikła, K. Rusinek; rys. B. Kulesza-Damaziak, Warszawa: Wydawnictwo Bis, 2008, ISBN: 9788375510355.

 

 

Po lewej stronie grupa aktorów zwrócona przodem, w strojach teatralnych. Po prawej napis Aleksander Fredro "Zemsta". W tle czerwone cegły

Dwa zwaśnione rody walczą o włości i pozycję. Zakochani Klara i Wacław przez nienawiść rodzin ne mogą się pobrać.Sprzymierzeńcem w miłości okazuje się seria zabawnych i niespodziewanych wydarzeń, które doprowadzają do szczęśliwego zakończenia. 

Komedia Aleksandra Fredry powstała na początku lat. 30 XIX w., a jej pierwsza premiera na deskach teatru odbyła się w 1834 roku. Historia opisana została na podstawie prawdziwego konfliktu na zamku w Odrzykoniu.

Na tle drzew po prawej stronie kamienny posag, po lewej stronie napis Mitologia grecka

Mitologia grecka to zbiór opowieści o bogach i herosach, które wyjaśniają powstanie świata oraz człowieka, a także ich wzajemne oddziaływanie. Z mitologii czerpano wiedzę na temat praw rządzących światem oraz granic, których człowiekowi nie wolno było przekraczać. Wierzenia Greków tworzą fundament współczesnej kultury i sztuki. Ciekawostkę stanowi fakt, że przekazywane opowieści często różniły się od siebie, a nawet były sprzeczne, dlatego ciężko mówić o jednej wersji mitu, która byłaby jedyną ostateczną.

Okładka książki "Asiunia" Joanny Papuzińskiej, w tle szare schody w słońcu

Wydawnictwo Literatura we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego wydało książki z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Książki są skierowane do młodszych czytelników 7+ i mają za zadanie przybliżyć im temat wojny.

Na niebieskim tle leżą dwa egzemplarze książki "Chłopcy z Placu Broni". Powyżej znajdują się czerwono-zielone flagi.

Ojczyzna jest ważna dla każdego człowieka. Dla grupy chłopców pod przywództwem Janosza Boki ojczyzną stał się plac, w obronie którego byli w stanie poświęcić zdrowie, a nawet życie. Opowieść o niezwykłej przyjaźni, oddaniu, honorze, poszanowaniu zasad oraz odwadze bawi i uczy niezmiennie od prawie 120 lat.

 Czerwona okładki książki "Opowieść Wigilijna" na tle 3 zielonych choinek z kart katalogowych

Najbardziej magiczna i klimatyczna lektura szkolna, lubiana i chętnie czytana przez niemal każdego ucznia. Książka jest idealną propozycją na zimowe wieczory, szczególnie w tym świątecznym czasie, kiedy wszyscy na chwilę stajemy się dziećmi.

Front kolorowej okładki książki Dzieci z Bullerbyn na półce z książkami

Opowieść o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników. Książka opisuje codzienne życie małych bohaterów i ich rodziców w małej szwedzkiej wiosce Bullerbyn. Powieść zaliczana do klasyków literatury dziecięcej jest pełna uroku, ciepła i humoru. Idealna pozycja dla młodych czytelników wkraczających w świat lektur szkolnych.

Front okładki książki "Dziadek i Niedźwiadek" na półce z różnokolorowymi książkami stojącymi grzbietem

Miś za służbie w armii. Brzmi niezwykle, ale zdarzyło się naprawdę. Niedźwiedź stał się swoistą maskotką oraz oddanym przyjacielem żołnierzy z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii Wojska Polskiego. O jego losach możecie poczytać w książce Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Pozycja ta została wpisana na listę lektur szkolnych, dlatego zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy w interaktywnym quizie.

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.