Na pomarańczowym tle po prawej stronie napis Festiwal Literatury dla Dzieci. KRAKÓW 14-19.11.2023. Po lewej poziomo ułożony tort z świeczkami przedstawiającymi liczbę 10.

Relacja z konferencji „O gustach się dyskutuje!” w ramach 10. Festiwalu Literatury dla Dzieci

16 listopada 2023 r. w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie odbyła się konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy poświęcona literaturze dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Burza Mózgów we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie.

W tym roku Festiwal obchodzi już swoje dziesiąte urodziny. Podczas tegorocznej konferencji tematami rozmów były: filozofia  dla dzieci, literatura Young Adult, tworzenie biblioteki z pasją, a także współczesne interpretacje klasycznych baśni.

Konferencję otworzył Pan Łukasz Dębski - prezes Fundacji Burza Mózgów, Dyrektor programowy Festiwalu Literatury dla Dzieci 2023. Przywitał wszystkich zebranych i przekazał głos pierwszemu prelegentowi, filozofowi i publicyście Panu Tomaszowi Stawiszyńskiemu. Podczas wystąpienia Czy istnieje „filozofia dla dzieci”? została zaprezentowana definicja filozofii rozumianej jako poznanie prawdy o świecie. Prelegent zwrócił uwagę na zagrożenie indoktrynacją wśród dzieci. Filozofowanie powinno opierać się na krytycznym myśleniu oraz nie hamowaniu ciekawości dziecka, które pozwala na wychowanie niezależnych, samodzielnie  myślących obywateli.

Kolejne wystąpienie Pani Iwony Pietrzak-Płachty (Nauczycielki Roku 2022), dotyczyło „Biblioteki pasją malowanej”. Autorka książki „Wypożyczalnia Skrzydeł”, zaprezentowała działalność swojej biblioteki w ZSP w Pliszczynie, która jest „sercem szkoły”. Biblioteka szkolna stała się centrum odpoczynku od nowych technologii, miejscem rozwijania talentów i potencjałów a „zmysłoczułe” przerwy pozwalają uczniom na wyciszenie i relaks. Prelegentka podzieliła się własnymi pomysłami na stworzenie biblioteki jako miejsca przyjaznego każdemu uczniowi oraz będącego wsparciem dla edukacji wychowawczej. „Nie myśl o tym co nie możemy zrobić, ale o tym co możemy” to motto przyświecające bibliotekarzowi z pasją.

Następnie głos zabrała Pani Aneta Korycińska (znana pod pseudonimem „Baba od polskiego”).Tematem jej wystąpienia była literatura „Young Adult nie tylko dla młodych!”. Przedstawiła ona najnowszą literaturę młodzieżową oraz kryteria jej doboru do odpowiednich grup wiekowych. Zwróciła uwagę na potrzebę świadomego wyboru literatury poruszającej problemy, które mogą dotyczyć nastolatków.

Tegoroczną konferencję zamknął wykład Pani Joanny Piekarskiej (Polska sekcja IBBY, Biblioteka Narodowa) „O klasycznych baśniach i ich współczesnych interpretacjach”. Prowadząca omówiła współczesne interpretacje baśni ludowych zebranych przez m.in.: Ch. Perrault, braci Grimm, H.Ch Andersena. Zwróciła ona uwagę na znaczenie słów, które mogą mieć zarówno sprawczą jak i niszczycielską moc. Odniosła się  do lektury Bruna Bettelheima „Cudowne i pożyteczne”. Jest to urzekająca książka o cudownym świecie starych baśni i o głębokich prawdach ludzkich.

Bardzo dziękujemy za możliwość udziału w wartościowym wydarzeniu.