Ikonki
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Konferencja dla bibliotekarzy i nauczycieli w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci - relacja

Relacja z konferencji „O gustach się dyskutuje!”

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie była PARTNEREM KONFERENCJI „O gustach się dyskutuje!” organizowanej w ramach 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie

17 listopada 2022 r. w Pałacu Potockich w Krakowie odbyła się konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy poświęcona literaturze dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Burza Mózgów we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie.

Konferencję otworzył Łukasz Dębski - prezes Fundacji Burza Mózgów, Dyrektor programowy Festiwalu Literatury dla Dzieci 2022. Przywitał wszystkich zebranych i przekazał głos pierwszej prelegentce Pani dr Roksanie Jędrzejewskiej-Wróbel. Podczas swojego wystąpienia Lecznicza moc opowieści, czyli książki, które koją serce i umysł Pani doktor przedstawiła serię „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane" i „Stan splątania" jako przykłady literatury dziecięcej i młodzieżowej o potencjale terapeutycznym.

Następnie głos zabrała Pani Urszula Młodnicka - absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorka wielu scenariuszy zajęć oraz warsztatów kreatywnych i rozwojowych dla dzieci oraz serii książek o Pinku. W swoim wystąpieniu Teraz Ty! Jak wykorzystywać książki w rozmowach z dziećmi na tematy związane z psychologią zachęcała do rozmów z dziećmi na wszystkie tematy, nawet te dla nas trudne. Pokazała, że literatura wyzwala emocje, pomaga w nazywaniu ich i radzeniu sobie z nimi poprzez włączenie myślenia w procesy emocjonalne.

Kolejnym prelegentem był dr hab. Tomasz Broda - adiunkt Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Broda do góry! Giganci literatury to tytuł prezentacji Pana doktora podczas którego przedstawił autorską książkę „Bookface. Księga twarzy pisarzy”. W książce podszywa się pod klasyków literatury w mediach społecznościowych.

Wykład zamykający konferencję Mędrzec - wielki nieobecny w książce dla niedorosłych wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński - Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu książek i artykułów na temat literatury dla młodych i najmłodszych odbiorców. Przedmiotem prelekcji była próba odnalezienia postaci literackich, które można uznać za osoby wskazujące dziecięcym bohaterom i czytelnikom drogę życiową. Wspólnie debatowaliśmy nad odpowiedzią na pytanie: Czym jest mądrość?

Serdecznie dziękujemy Fundacji Burza Mózgów za możliwość udziału w wartościowym wydarzeniu.

Pozycje
Jubileusz - 100 lat PBW