Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Konferencja dla bibliotekarzy i nauczycieli w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci - relacja

Relacja z konferencji „O gustach się dyskutuje!”

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie była PARTNEREM KONFERENCJI „O gustach się dyskutuje!” organizowanej w ramach 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie

17 listopada 2022 r. w Pałacu Potockich w Krakowie odbyła się konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy poświęcona literaturze dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Burza Mózgów we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie.

Konferencję otworzył Łukasz Dębski - prezes Fundacji Burza Mózgów, Dyrektor programowy Festiwalu Literatury dla Dzieci 2022. Przywitał wszystkich zebranych i przekazał głos pierwszej prelegentce Pani dr Roksanie Jędrzejewskiej-Wróbel. Podczas swojego wystąpienia Lecznicza moc opowieści, czyli książki, które koją serce i umysł Pani doktor przedstawiła serię „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane" i „Stan splątania" jako przykłady literatury dziecięcej i młodzieżowej o potencjale terapeutycznym.

Następnie głos zabrała Pani Urszula Młodnicka - absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorka wielu scenariuszy zajęć oraz warsztatów kreatywnych i rozwojowych dla dzieci oraz serii książek o Pinku. W swoim wystąpieniu Teraz Ty! Jak wykorzystywać książki w rozmowach z dziećmi na tematy związane z psychologią zachęcała do rozmów z dziećmi na wszystkie tematy, nawet te dla nas trudne. Pokazała, że literatura wyzwala emocje, pomaga w nazywaniu ich i radzeniu sobie z nimi poprzez włączenie myślenia w procesy emocjonalne.

Kolejnym prelegentem był dr hab. Tomasz Broda - adiunkt Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Broda do góry! Giganci literatury to tytuł prezentacji Pana doktora podczas którego przedstawił autorską książkę „Bookface. Księga twarzy pisarzy”. W książce podszywa się pod klasyków literatury w mediach społecznościowych.

Wykład zamykający konferencję Mędrzec - wielki nieobecny w książce dla niedorosłych wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński - Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu książek i artykułów na temat literatury dla młodych i najmłodszych odbiorców. Przedmiotem prelekcji była próba odnalezienia postaci literackich, które można uznać za osoby wskazujące dziecięcym bohaterom i czytelnikom drogę życiową. Wspólnie debatowaliśmy nad odpowiedzią na pytanie: Czym jest mądrość?

 

Serdecznie dziękujemy Fundacji Burza Mózgów za możliwość udziału w wartościowym wydarzeniu.

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.