Udział naszej Biblioteki w Międzynarodowej Konferencji "Biblioteka w czasie przełomu" 19.01.2018

19 stycznia 2018 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Biblioteka w czasie przełomu” zorganizowana przez Bibliotekę Kraków i Miasto Kraków.

Międzynarodowa Konferencja „Biblioteka w czasie przełomu” Uroczystego otwarcia spotkania dokonali Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Biblioteki Kraków dr Stanisław Dziedzic. Celem spotkania była wymiana spostrzeżeń o zmianach zachodzących we współczesnych bibliotekach i integracja środowiska bibliotekarskiego.

Obrady poświęcono zmieniającej się roli bibliotek, które przestały być miejscami wyłącznie gromadzenia i udostępniania książek. To centra, w których zarówno rozwija się życie kulturalne, jak i prowadzona jest różnorodna działalność edukacyjna. Podążając za potrzebami współczesnych odbiorców biblioteki powinny wykorzystywać nowoczesne technologie w codziennej pracy.

Konferencję podzielono na trzy panele:
I „Tradycja i wyzwania nowoczesności” – współczesna rola biblioteki przy jednoczesnej realizacji tradycyjnych usług i zadań; II „Biblioteka blisko czytelnika” – potrzeby odbiorców, a oferta usług bibliotecznych; III „Kulturotwórcza funkcja biblioteki. Praktyka i nadzieja” – kwestie działalności kulturalnoedukacyjnej biblioteki, działalność wydawnicza, rola biblioteki w promocji kultury miasta i regionu oraz współpracy zagranicznej.

 

Mamy zaszczyt poinformować, że Dyrektor naszej Biblioteki Pani Anna Piotrowska została zaproszona przez Organizatorów do przedstawienia referatu w panelu „Biblioteka blisko Czytelnika”.

Międzynarodowa Konferencja „Biblioteka w czasie przełomu” Pani Dyrektor przypomniała kiedy i w jakim celu zaczęto powoływać do życia biblioteki pedagogiczne, a także zaznaczyła, że to biblioteki specjalistyczne o charakterze publicznym (każdy może się do nich zapisać). PBW w Krakowie posiada 10 filii terenowych. To jedyna biblioteka spośród polskich bibliotek pedagogicznych mająca status biblioteki naukowej. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na wykwalifikowaną kadrę, która posiada dwukierunkowe przygotowanie (bibliotekarskie i pedagogiczne). Biblioteka organizuje i prowadzi wspomaganie pracy nauczycieli, szkół i placówek oświatowych, a także autorskie warsztaty i lekcje otwarte.

Prelegentami i uczestnikami konferencji byli dyrektorzy bibliotek naukowych i publicznych, m. in. Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, przedstawiciele miasta Krakowa, pracownicy naukowi, poeci, bibliotekarze. Na szczególną uwagę zasługiwała obecność zagranicznych gości z bibliotek w Opatiji, Norymberdze, Lwowie, Edynburgu, Strasburgu, Ołomuńcu, Bratysławie i Wilnie

Organizatorom Konferencji gratulujemy i dziękujemy za zaproszenie.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.