Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Dwie kolorowe głowy, w których tle widoczne kolorowe książki. U góry napis Akademia Wartości.

„Filozofia dialogu i spotkania jako filozofia przyszłości” - relacja z wykładu w ramach „Akademii wartości”

17 stycznia 2022 roku odbył się pierwszy z sześciu zaplanowanych wykładów w ramach „Akademii wartości”.

 

Inauguracji i oficjalnego otwarcia Akademii dokonali: Anna Piotrowska – Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. H. Kołłątaja w Krakowie oraz o. dr Jacek Poznański SJ – Dyrektor Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie.

Pani Dyrektor rozpoczęła spotkanie, przywołując myśl Ryszarda Kapuścińskiego:

Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło.

Celem przedsięwzięcia podjętego w ramach współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz Instytutu Filozofiii Akademii Ignatianum jest uwrażliwienie współczesnego człowieka na kwestie wartości humanistycznych, przybliżenie poglądów wybranych myślicieli z historii filozofii oraz dyskusja nad znaczeniem wartości w życiu człowieka. Inicjatywa wpisuje się w kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022, w których zwraca się uwagę na wychowanie do wrażliwości na prawdę i piękno.
Dyrektor Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie przedstawił tematykę i terminarz zaplanowanych w ramach Akademii wartości wykładów.

Inauguracyjny wykład Filozofia dialogu i spotkania jako filozofia przyszłości zaprezentowała dr Magdalena Kozak z Instytutu Filozofii AIK. Pani Doktor przytoczyła wybrane wątki z filozofii dialogu – najmłodszego prądu w filozofii – i przedstawiła takich myślicieli, jak Martin Buber, Emmanuel Levinas, Józef Tischner. Zwróciła uwagę słuchaczy na uniwersalne prawdy, które współcześnie bywają zapominane. Powszechna „cyfryzacja życia”, prowadzi do osłabienia więzi międzyludzkich w świecie realnym. Człowiek, zgodnie z poglądem M. Bubera, powinien być w relacji Ja-Ty, zwracając większą uwagę na takie cechy, jak bezpośredniość, zwrotność, wzajemność, ulotność. Współcześnie bardziej koncentrujemy uwagę na relacjach wirtualnych. Wpływa na to m.in. sytuacja związana z pandemią, gdzie zarówno z przymusu, jak i ze względów bezpieczeństwa, wiele aktywności odbywa się zdalnie. Prelegentka zainspirowała uczestników do refleksji na temat tego, czym jest relacja z drugim człowiekiem, jak ją budować, jakie znaczenie ma dialog i na czym budować trwałą, dojrzałą więź z drugim człowiekiem.

W wykładzie online wzięło udział ponad stu nauczycieli, bibliotekarzy, studentów, uczniów.

 

Zapraszamy na kolejne wykłady:

21.02.2022 - dr Jacek Poznański SJ: Ekologia: ideologia, moda, konieczność?

14.03.2022 - dr Jarosław Kucharski: Kłamstwa codzienne – spojrzenie etyczne

25.04.2022 - mgr Jakub Pruś: Jak rozpoznawać i oceniać argumenty?

23.05. 2022 - dr hab. Piotr Duchliński, prof. AIK: Transhumanizm  ulepszanie człowieka, fikcja czy rzeczywistości?

06.06. 2022 - dr Robert Grzywacz SJ: Wątły, niebaczny, rozdwojony w sobie człowiek...  O różnych przejawach antropologicznego rozdźwięku między realną a deklarowaną hierarchią wartości

 

 

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.