Ikonki
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Dwie kolorowe głowy, w których tle widoczne kolorowe książki. U góry napis Akademia Wartości.

„Filozofia dialogu i spotkania jako filozofia przyszłości” - relacja z wykładu w ramach „Akademii wartości”

17 stycznia 2022 roku odbył się pierwszy z sześciu zaplanowanych wykładów w ramach „Akademii wartości”.

Inauguracji i oficjalnego otwarcia Akademii dokonali: Anna Piotrowska – Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. H. Kołłątaja w Krakowie oraz o. dr Jacek Poznański SJ – Dyrektor Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie.

Pani Dyrektor rozpoczęła spotkanie, przywołując myśl Ryszarda Kapuścińskiego:

Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło.

Celem przedsięwzięcia podjętego w ramach współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz Instytutu Filozofiii Akademii Ignatianum jest uwrażliwienie współczesnego człowieka na kwestie wartości humanistycznych, przybliżenie poglądów wybranych myślicieli z historii filozofii oraz dyskusja nad znaczeniem wartości w życiu człowieka. Inicjatywa wpisuje się w kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022, w których zwraca się uwagę na wychowanie do wrażliwości na prawdę i piękno.
Dyrektor Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie przedstawił tematykę i terminarz zaplanowanych w ramach Akademii wartości wykładów.

Inauguracyjny wykład Filozofia dialogu i spotkania jako filozofia przyszłości zaprezentowała dr Magdalena Kozak z Instytutu Filozofii AIK. Pani Doktor przytoczyła wybrane wątki z filozofii dialogu – najmłodszego prądu w filozofii – i przedstawiła takich myślicieli, jak Martin Buber, Emmanuel Levinas, Józef Tischner. Zwróciła uwagę słuchaczy na uniwersalne prawdy, które współcześnie bywają zapominane. Powszechna „cyfryzacja życia”, prowadzi do osłabienia więzi międzyludzkich w świecie realnym. Człowiek, zgodnie z poglądem M. Bubera, powinien być w relacji Ja-Ty, zwracając większą uwagę na takie cechy, jak bezpośredniość, zwrotność, wzajemność, ulotność. Współcześnie bardziej koncentrujemy uwagę na relacjach wirtualnych. Wpływa na to m.in. sytuacja związana z pandemią, gdzie zarówno z przymusu, jak i ze względów bezpieczeństwa, wiele aktywności odbywa się zdalnie. Prelegentka zainspirowała uczestników do refleksji na temat tego, czym jest relacja z drugim człowiekiem, jak ją budować, jakie znaczenie ma dialog i na czym budować trwałą, dojrzałą więź z drugim człowiekiem.

W wykładzie online wzięło udział ponad stu nauczycieli, bibliotekarzy, studentów, uczniów.

Zapraszamy na kolejne wykłady:

21.02.2022 - dr Jacek Poznański SJ: Ekologia: ideologia, moda, konieczność?

14.03.2022 - dr Jarosław Kucharski: Kłamstwa codzienne – spojrzenie etyczne

25.04.2022 - mgr Jakub Pruś: Jak rozpoznawać i oceniać argumenty?

23.05. 2022 - dr hab. Piotr Duchliński, prof. AIK: Transhumanizm  ulepszanie człowieka, fikcja czy rzeczywistości?

06.06. 2022 - dr Robert Grzywacz SJ: Wątły, niebaczny, rozdwojony w sobie człowiek...  O różnych przejawach antropologicznego rozdźwięku między realną a deklarowaną hierarchią wartości

Pozycje
Jubileusz - 100 lat PBW