Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Na kremowym tle po lewej stronie kształt głowy z trybikami. Nad nią elementy nawiązujące do nauki. Po prawej stronie napis: Akademia Wartości - relacja.

„Rola autorytetów w relacji rodzic-dziecko w perspektywie filozoficznej” - relacja z trzeciego wykładu w ramach AKADEMII WARTOŚCI

13 marca 2023 roku odbył się trzeci z sześciu zaplanowanych wykładów online w ramach II edycji AKADEMII WARTOŚCI.

Celem przedsięwzięcia podjętego w ramach współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie jest uwrażliwienie współczesnego człowieka na kwestie wartości humanistycznych, przybliżenie poglądów wybranych myślicieli z historii filozofii oraz dyskusja nad znaczeniem wartości w życiu człowieka. Tegoroczne wykłady online prowadzone przez Wykładowców AIK są odpowiedzią na propozycje Słuchaczy zawarte w ankietach ewaluacyjnych po pierwszej edycji.

Marcowy wykład Rola autorytetów w relacji rodzic-dziecko w perspektywie filozoficznej przygotowany przez dr Ewę Odoj był podzielony na 2 części. Na początku wystąpienia Pani Doktor omówiła podstawowe pojęcia epistemologii na konkretnych przykładach oraz przybliżyła pojęcie autorytetu z punktu widzenia epistemologii.

Istotnym przesłaniem Prelegentki było stwierdzenie, że jeżeli chcemy przekazać dziecku odpowiednie wartości - to musimy zbudować z nim mocną więź, opartą na zaufaniu. Warunek zaufania jest niezmiernie istotny, jego rozszerzeniem/dopełnieniem jest autentyczność. My dorośli swoją postawą życiową, wiedzą i doświadczeniem musimy dawać dobry przykład. Zadaniem autorytetu powinna być pomoc dziecku osiągnąć jego własne zrozumienie, a to wymaga od dorosłych pokory i poważnego traktowania podopiecznych. Pani Doktor poruszyła kwestię autorytetu epistemicznego, który nakreśla dwa warunki. Pierwszy to wiedza ekspercka, a drugi bycie godnym zaufania.

Wiedza pochodząca z autorytetu jest nieuniknionym i naturalnym sposobem poznawania świata przez młode pokolenie. Rozwój dziecka powinien iść w kierunku „odrzucenia autorytetu”, co oznacza nie neguję, ale go nie potrzebuję - nie potrzebuję, bo już rozumiem. Zdaniem Pani Doktor autorytet to „przewodnik” na początku drogi. Dziecko jest racjonalnym podmiotem, a my mamy pomóc mu rozwijać jego kompetencje.

Uczestnicy podczas sesji pytań podjęli wiele istotnych tematów - jaka jest różnica między idolem a autorytetem, jak przeciwdziałać erozji autorytetu współczesnych rodziców, kwestia autorytetu z nadania i z wyboru.

Pani Doktor na zakończenie spotkania zarekomendowała Słuchaczom lektury autorstwa Józefa Bocheńskiego oraz Tadeusza Kotarbińskiego, którzy w swoich pracach zajmowali się wątkiem autorytetu.

 

W spotkaniu online wzięło udział 90 nauczycieli, bibliotekarzy, studentów z całej Polski.

 

Relacja z pierwszego wykładu 23.01.2023 - dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK: Czy możemy zaplanować dobre społeczeństwo przyszłości i osiągnąć je biotechnologią?

Relacja z drugiego wykładu 6.02.2023 - dr hab. Anna Zhyrkova, prof. AIK: Mądrość - w ujęciu starożytnych myślicieli, czyli imperatyw poznania samego siebie

Prezentacje z ubiegłorocznych wykładów znaleźć można TUTAJ

 

17.04.2023, godz. 15:00

prof. Piotr Mazur
Wychowanie intelektualne młodego człowieka - współczesne wyzwania, szanse, zagrożenia

 

8.05.2023, godz. 15:00

dr Szczepan Urbaniak SJ
Prawda? Czym jest, jak ją rozpoznać i jak ją zrozumieć.

 

5.06.2023 , godz. 15:00

dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK
Patriotyzm wczoraj i dziś

 

Logotyp Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Akademia Wartości
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2023 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.