Na niebieskim tle akwarela przedstawiająca iglasty las w zimowej odsłonie

Wystawa prac Wiesława Śniadeckiego w Wypożyczalni

W grudniu zapraszamy do obejrzenia reprodukcji prac plastycznych, które na co dzień znajdują się w magazynach naszej Biblioteki. Warte są jednak przypomnienia i zachęcają do zwrócenia uwagi na piękno przyrody oglądane oczyma artysty.

Prace eksponowane na wystawie pochodzą z teki Ziemia szczecińska : pomniki przyrody w akwarelach i grafice Wiesława Śniadeckiego, ze wstępem Szymona Kobylińskiego, wydanej w 1976 roku, która znajduje się w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Wiesław Śniadecki (18.04.1926-10.11.1996) - malarz, scenograf teatralny i filmowy. Był żołnierzem AK. Po wojnie ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim (1950), a następnie Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (1959). Był wieloletnim członkiem ZAiKSu, w latach 1984-96 członkiem jego władz.

Wykładał scenografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, był autorem dekoracji i kostiumów do wielu znanych polskich filmów i seriali telewizyjnych m.in.: Wszystko na sprzedaż, Rejs, Znak orła, W pustyni i w puszczy, Czterej pancerni i pies.

Wiesław Śniadecki, oprócz projektów scenograficznych, pozostawił po sobie wiele prac namalowanych podczas licznych podróży krajowych i zagranicznych. Nazywane przez ich autora „notatkami z podróży” prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych za życia artysty. Wraz z pracami powstałymi w atelier zdobyły zarówno uznanie u publiczności, jak i grono chętnych nabywców.

Niewielka część z nich opublikowana została w postaci tek reprodukcji, albumów i katalogów wystaw.

Po śmierci artysty jego dzieła są już tylko sporadycznie prezentowane publicznie (m.in. w 2015 roku we Wrocławiu Lwów w grafice ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Wrocławiu).

Warto przypominać te utwory wykonywane z niezwykłą swobodą i biegłością warsztatową, choćby dla samej przyjemności obcowania z pięknem oraz poznawania miejsc i ludzi, o których artysta tworzył swoją malarską opowieść.