Na zielonym tle jesienny pejzaż górski w drewnianej ramie

„Moja miłość - Karkonosze”: malarstwo Doroty Ferens w cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”

Dorota Ferens urodziła się w Puławach. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie w 1980 roku, Studium Nauczycielskie w Łowiczu, oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Piotrkowie Trybunalskim w 1998 roku.

Praca:

1980-1982 - plastyk w Łomży
1982-2007 - nauczyciel w Przedszkolu Nr 1 w Brzezinach
od 2007 pracuje w DW ZG ZNP „Świteź" w Szklarskiej Porębie.
Jest członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1982 r., za działalność związkową została odznaczona Złotą Odznaką ZNP.

Pracując w brzezińskim przedszkolu, malowała ilustracje dla dzieci, scenografie do bajek, projektowała i wykonywała bajkowe stroje dla dzieci oraz maski, które były eksponowane na wystawach m.in. w Radziejowicach z okazji realizacji programu "Promocja zdrowia" w woj. łódzkim. Projektowała i wykonywała dekoracje placówki, w której pracowała.

Brała udział w licznych imprezach charytatywnych na rzecz chorych dzieci.

Wielkie szczęście mają ludzie posiadający dar tworzenia, pisarze, poeci, malarze.
Do mnie los się uśmiechnął i od dziecka rysowałam i malowałam.
Zakochałam się w Szklarskiej Porębie i Karkonoszach.

W 2007 r. zamieszkała w Szklarskiej Porębie i od tego czasu maluje pejzaże górskie Karkonoszy, Gór Izerskich i Szklarską Porębę w technikach: obraz olejny, piórko i tusz (w kolorze sepii), akwarela, pastel...

Obrazy można zobaczyć w różnych miejscach Szklarskiej Poręby (domach prywatnych, pensjonatach i hotelach), a i w kolekcjach Polski, Niemiec, Irlandii, Anglii i Kanady. Prezentowane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Prace Doroty Ferens eksponowane są również w małej galerii w Domu Wypoczynkowym Zarządu Głównego ZNP „Świteź” w Szklarskiej Porębie.

1 czerwca 2022 odbył się wernisaż wystawy, na którym p. Dyrektor Anna Piotrowska powitała Autorkę - p. Dorotę Ferens, która przyjechała do stolicy Małopolski ze Szklarskiej Poręby. W spotkaniu wzięli także udział goście, m.in.: p. Arkadiusz Boroń, Prezes Okręgu Małopolskiego ZNP, p. Wojciech Szczęsny, Prezes Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP, p. Halina Bryg, Przewodnicząca Okręgowej Małopolskiej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, a także grono miłośników sztuk plastycznych. Pani Dorota Ferens opowiedziała o swojej pracy, o pasji malarskiej, a przede wszystkim - o swoim umiłowaniu Karkonoszy, którą wyraża malując górskie pejzaże.

Dla tych czytelników, którzy nie mogą osobiście obejrzeć obrazów, przygotowaliśmy prezentację z pracami Autorki.

Wystawa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie nosi tytuł „Moja miłość - Karkonosze”, a jej integralną częścią jest wiersz młodej poetki Julii Garnysz.

Obrazy rozmieszczone są w Wypożyczalni (parter) oraz w Czytelni Głównej (I piętro).
Można je oglądać do końca czerwca 2022.

Zapraszamy!