Na błękitnym tle ikona przedstawiająca Maryję trzymającą w dłoniach gołębia

„Niebo i ziemia”: malarstwo Teresy Kowalczyk w cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę obrazów Teresy Kowalczyk w ramach cyklu "Poznawaj z Biblioteką... Pasje Seniorów".

Teresa Kowalczyk

Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. 38-letnią karierę zawodową związała z wychowaniem przedszkolnym. Początkowo jako nauczycielka i dyrektorka przedszkola, kolejno jako metodyk wychowania przedszkolnego oraz wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Przejście na emeryturę w 2008 roku otworzyło jej możliwość realizacji marzeń i fascynacji malarstwem.

W kręgu zainteresowań i inspiracji jest natura, człowiek i malarstwo religijne.

Wystawy:

1. 2013 - wystawa indywidualna w Zelowie
  2. 2014 - wystawa indywidualna w Dobczycach „Moje inspiracje”
  3. Obrazy religijne: 2 „Krzyże św. Franciszka” - na ścianę ołtarzową w kościele w Ugandzie oraz w kościele na wyspie Mauritius
  4. 2014 - indywidualna wystawa malarstwa sakralnego „Pasja” w Bibliotece Publicznej w Myślenicach
  5. 2015 - „Ikony” - wystawa zbiorowa
  6. Udział w kilku wystawach zbiorowych m.in. w restauracji Śląskiej w Krakowie oraz w Bibliotece Publicznej w Myślenicach.

Wystawa „Niebo i ziemia” eksponowana w maju w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ukazuje dwa nurty twórczości Teresy Kowalczyk.

Pierwszym jest tematyka religijna, realizowana głównie poprzez pisanie ikon metodą tradycyjną i z wykorzystaniem naturalnych materiałów (drewno, płótno, żółtko kurze, lewkas, olifa, złoto).

Drugi krąg tematyczny prowadzi na „z nieba na ziemię” - możemy tu podziwiać widoki znad Raby, pejzaże z okolic Myślenic, a także w urokliwe uliczki i wybrane motywy architektoniczne tej miejscowości. Artystka wykorzystuje techniki olejne, pastelowe, akrylowe.

Dla tych czytelników, którzy nie mogą osobiście obejrzeć obrazów, przygotowaliśmy prezentację z pracami Autorki.

Zapraszamy do oglądania wystawy "Niebo i ziemia" w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w dniach 1-31 maja 2022.

Wstęp wolny.