Ikonki
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Jedna z prac Artystki przedstawiająca pnącze z pomarańczowymi kwiatami na tle geometrycznych kształtów

"Kwiaty, ludzie, pejzaże" : malarstwo Zuzanny Wędzichy w cyklu Poznawaj z Biblioteką... Pasje Seniorów"

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę obrazów Zuzanny Wędzichy w ramach cyklu "Poznawaj z Biblioteką... Pasje Seniorów".

Zuzanna Wędzicha

Pedagog, harcmistrz, artystka-amatorka, autorka wierszy i piosenek, osoba niezwykle aktywna na wielu płaszczyznach. Urodziła się w Szczebrzeszynie, później była związana z Krakowem, a obecnie mieszka w miejscowości Wielkie Drogi w gminie Skawina. Malarstwo pociągało ją od czasów młodości.

Jak sama mówi - zaczęło się od … nudy na lekcjach w szkole, która zaowocowała pierwszymi portretami kolegów i koleżanek ze szkolnej ławy. Jej talent rozwinął się i w następnych latach przyniósł plon w postaci pejzaży, obrazów z motywami architektury, kwiatami. Wśród prac malarskich Artystki znajdziemy też repliki znanych dzieł - np. prezentowane na obecnej wystawie kopie obrazów Stanisława Wyspiańskiego.

Wystawa „Kwiaty, ludzie, pejzaże” eksponowana w marcu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie wzbogacona jest wybranymi publikacjami poezji autorstwa Pani Zuzanny Wędzichy - można je przejrzeć w Wypożyczalni.

Oprócz działań na niwie artystycznej Pani Zuzanna Wędzicha jest aktywnym członkiem społeczności lokalnej i obdziela swoim talentem i energią m.in. Stowarzyszenie „Nasz dom - nasze Wielkie Drogi”, Towarzystwo Przyjaciół Skawiny, Stowarzyszenie Seniorów i Juniorów Królewskiej Wioski Wielkie Drogi. W przeszłości była inicjatorką założenia Izby Regionalnej w Wielkich Drogach, Małej Galerii Roztocze w Szczebrzeszynie, opiekowała się izbą harcerską, a także przez kilkanaście lat była kierowniczką Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach. Wciąż ma wiele pomysłów na promowanie kultury. Niedawno wymyśliła stworzenie stałego miejsca dla artystów na skawińskim Rynku. "Przystań Floriańska" - wzorowana na krakowskiej Bramie Floriańskiej - zainaugurowała swoją działalność w czerwcu 2021 i zaprasza wszystkich artystów do wystawiania swoich prac, niezależnie od miejsca zamieszkania, dotychczasowego dorobku, czy rodzaju twórczości. A dobrym duchem "Przystani" jest Pani Zuzanna!

Dla tych czytelników, którzy nie mogą osobiście obejrzeć obrazów, przygotowaliśmy prezentację z pracami autorki „Kwiaty, ludzie, pejzaże”.

Zapraszamy do oglądania wystawy "Kwiaty, ludzie, pejzaże" w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w dniach 1-31 marca 2022.

Wstęp wolny.

Pozycje