Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA

Wystawy

Na bordowym tle po lewej stronie wizerunek Mikołaja Kopernika autorstwa Jana Marcina Szancera. Po prawej napis: Wystawa w Wypożyczalni. U dołu logotyp PBW w Krakowie.

Rok 2023 obchodzimy jako Rok Mikołaja Kopernika, a luty to miesiąc urodzin wielkiego Astronoma. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia ciekawych obrazów, które w skrócie "opowiadają" historię życia i dokonań Mikołaja Kopernika.

Prezentowane ilustracje pochodzą z teki "Kopernik" zawierającej reprodukcje prac Jana Marcina Szancera, z tekstem Stefana Flukowskiego. Publikacja została wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 1953 r. i znajduje się w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja.

 

JAN MARCIN SZANCER

Jan Marcin Szancer znany jest przede wszystkim z wielobarwnych ilustracji, utrzymanych w baśniowym klimacie, ale jego biografia daleka jest od bajki. Urodził się w 1902 roku w Krakowie. Jego przodkowie wywodzili się ze znanej żydowskiej rodziny, w XIX w. przeszli na katolicyzm. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych.

Był redaktorem i ilustratorem okładek w czasopiśmie dla dzieci "Świerszczyk". Sławę przyniosło mu około 200 zilustrowanych książek, w tym "Trylogia" Henryka Sienkiewicza, "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza i seria "Pan Kleks" Jana Brzechwy.

II wojnę światową Szancer przeżył głównie w Warszawie. Tworzył plakaty propagandowe dla Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego został wywieziony do obozu przejściowego, a następnie do obozu pracy w Makowie Podhalańskim. Mimo wojny Szancer nie zaprzestał rysowania. Najbarwniejsze ilustracje powstawały w najciemniejszych okresach jego życia. Pisał też bajki, tworzył scenografię teatralną i filmową.

Po wojnie został pierwszym dyrektorem artystycznym Telewizji Polskiej. Szancer zmarł w 1973 roku i został pochowany w Warszawie.

Źródło: www.polin.pl/pl/wydarzenie/meet-family-jan-marcin-szancer


Zapraszamy do oglądania wystawy w Wypożyczalni w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Akademia Wartości
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2023 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.