Wystawa

Zapytaj bibliotekarza

Required *

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (30-119), al. F. Focha 39.
 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych właściwym dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie możliwy jest pod numerem tel. (12) 427 31 98 w. 16 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zadań szkoleniowo edukacyjnych na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą firmy wspierające obsługę informatyczną.
 5. Pana/Pani dane osobowe przechowywane będą przez okres 3 miesięcy.
 6. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych oraz prawo do ich sprostowania.
 7. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania (pod warunkiem, że dane nie są już niezbędne do realizacji celów, w których zostały zebrane i nie występują nadrzędne prawnie uzasadnione podstawy przetwarzania).
 8. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Refresh Captcha  
  
Zapytaj bibliotekarza

pbw iwm logo 101px

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Wystawa "Poetycka podróż Herberta do świata sztuki"

Wystawy
Termin: sobota, 3 listopada 2018

Miejsce: Hol

Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Zbigniewa Herberta. Z tej okazji w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie przygotowana została wystawa poświęcona Poecie.

herbertWystawa składa się z trzech części. Pierwsza nakreśla sylwetkę oraz koleje jego życia i twórczości - akcentując rolę nauczycieli w rozwoju zainteresowań i uzdolnień Herberta. Ilustrowana jest wybranymi zdjęciami oraz książkami ze zbiorów PBW – są to publikacje dotyczące biografii Poety, ale przede wszystkim jego dzieła.

Część druga – najobszerniejsza – skupiona jest wokół głównego tematu wystawy, czyli motywów ze świata sztuki w poezji Zbigniewa Herberta. Z jego dorobku literackiego wybraliśmy te utwory poetyckie, które związane są z konkretnymi dziełami sztuki oraz kilka tekstów poruszających teoretyczne aspekty twórczości artystycznej. Znajdziemy tu „prywatną historię sztuki Herberta” - kilkanaście utworów prowadzących nas od inspiracji sztuką Egiptu, Grecji, Rzymu, poprzez malarstwo średniowieczne, renesansowe, barokowe aż do np. współczesnego Herbertowi Nikifora. Fascynowały go zarówno rzeźba, architektura, malarstwo, ale także rzemiosło artystyczne, sztuka użytkowa. Urzekli go wielcy artyści, jak Leonardo da Vinci, El Greco, Rafael Santi, Wit Stwosz, Pieter Bruegel, Jan Vermeer van Delft, Caravaggio, Fra Angelico, Paul Gauguin, Paul Cezanne, ale oddał też hołd pomniejszym czy zapomnianym, jak Eksekias, Nikifor, Tadeusz Makowski, Niccolò Antonio Colantonio – czy wręcz twórcom całkowicie anonimowym lub skrywającym swą tożsamość pod nazwami „Mistrz Zbioru Manny”, „Mistrz Haftowanego Listowia”. Każdy wiersz prezentowany jest wraz z reprodukcją dzieła sztuki, do którego się odnosi. Taka konstrukcja ekspozycji stanowi zaproszenie dla Czytelników odwiedzających Bibliotekę do niespiesznej lektury tekstu poetyckiego i kontemplacji sztuki... Oprócz tego zamieściliśmy też – w wyborze – publikacje ze zbiorów PBW dotyczące artystów, do których odnosi się Herbert z nadzieją na zainteresowanie lekturą osób oglądających wystawę.

Osobno zaprezentowano wybrane utwory dotyczące „zagadnień teoretycznych” związanych ze sztuką, m. in najważniejsze teksty, jak „Potęga smaku”, „Dlaczego klasycy”, ale także kilka mniej znanych.

Trzecia część naszej ekspozycji to publikacje książkowe ze zbiorów Biblioteki dotyczące twórczości Poety. Towarzyszą im fragmenty wypowiedzi krytyków literackich na temat roli sztuki i piękna w poezji Zbigniewa Herberta, sposobów ich postrzegania, przeżywania i odwzorowania w jego wierszach.

Wystawa prezentowana będzie w holu na parterze do końca grudnia 2018.
Zapraszamy w godzinach pracy Biblioteki.

 

 

Terminy


 • Od poniedziałek, 24 września 2018 do poniedziałek, 31 grudnia 2018
  poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek & sobota

Wspierane przez iCagenda