Ikonki

k_balos
Termin: wtorek, 1 lutego 2022

Miejsce: Wypożyczalnia

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę obrazów Krystyny Bałos w ramach cyklu "Poznawaj z Biblioteką... Pasje Seniorów".

Krystyna Bałos

Tam gdzie mieszka – w Makowie Podhalańskim – na horyzoncie rozciągają się wzgórza Beskidu Żywieckiego, ale na Jej obrazach prezentowanych obecnie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie obecne są wysokie szczyty Tatr. Umiłowanie gór, pieszych wędrówek i w ogóle podróżowania (odwiedziła 40 krajów!) – to pasje Krystyny Bałos.

Malowanie to dla Niej "pasja oparta na intuicji" – jak sama mówi. Odkryła ją dosyć późno, już po pięćdziesiątce, gdy w ramach obowiązków służbowych przebywała z młodzieżą na praktykach w hotelu na Mazurach. Oglądała tam artystów tworzących obrazy na zamówienie właścicieli hotelu i – zaproszona przez nich – namalowała swój pierwszy obraz (pastel). Ostatnim razem rysowała/malowała coś będąc uczennicą szkoły podstawowej...

Obecnie najczęściej wykorzystuje technikę akrylu, wcześniej tworzyła też obrazy olejne.

Przez 30 lat pracowała jako nauczyciel w szkole w Suchej Beskidzkiej, ucząc przedmiotów związanych z gastronomią i hotelarstwem. Ma także wykształcenie psychologiczne.

Dzisiaj – jako szczęśliwa mama trójki dzieci i babcia siedmiorga wnucząt – cieszy się rodziną i swoją pasją malarską. Inspiruje ją przyroda, a szczególnie góry, woda, krajobrazy Polski i Norwegii, z którą jest też związana rodzinnie.

Poprzednio gościła w naszej Bibliotece na wystawie zbiorowej w 2019 r.

Dla tych czytelników, którzy nie mogą osobiście obejrzeć obrazów, przygotowaliśmy prezentację z pracami autorki „Górskie pejzaże”.

Zapraszamy do oglądania wystawy "Górskie pejzaże" w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w dniach 1-28 lutego 2022.

Wstęp wolny.

• Od wtorek, 1 lutego 2022 do poniedziałek, 28 lutego 2022
    poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek & sobota

Wspierane przez iCagenda