Na niebieskim tle zdjęcie stoiska Biblioteki, na stolikach rozstawione książki, kolorowe balony oraz kody QR.

Biblioteka na Przeglądzie Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera 📸 fotorelacja

W dniach 9-11 grudnia w kinie MIKRO w Krakowie odbył się jubileuszowy 10. Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera, zorganizowany przez Fundację Atypowa we współpracy z Ośrodkiem dla Osób z Autyzmem „Effatha”.

Biblioteka po raz kolejny była partnerem wydarzenia i mogła zaprezentować swoje zbiory przeznaczone dla osób ze spektrum Autyzmu, ich rodzin, nauczycieli i wychowawców.

W naszym kąciku czytelniczym każdy znalazł coś dla siebie - przygotowaliśmy najnowsze książki z zbiorów Biblioteki na temat autyzmu i zespołu Aspergera, gry planszowe, które można wypożyczyć, zbiory specjalne, a wśród nich książki nietypowe (rozkładanki, książki przestrzenne).

Podczas Przeglądu uczestnicy nie tylko mieli możliwość obejrzenia znakomitych filmów, ale również spotkania się z wyjątkowymi postaciami. Gośćmi byli Przemysław Kossakowski - polski dziennikarz, dokumentalista i podróżnik, Luke Jackson - autor książek „Świry, dziwadła i Zespół Aspergera. Przewodnik użytkownika dorastania „ oraz „Seks, prochy i zespół Aspergera. Przewodnik po dorosłości dla osób z zespołem Aspergera”, który sam jest osobą w spektrum. Otrzymaliśmy specjalną dedykację od pisarza w bibliotecznych egzemplarzach książek. Wydarzenie zaszczyciła również dr Anna Bieganowska-Skóra - badaczka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, autorka książki "And the winner is... Model niepełnosprawności w oskarowych produkcjach" i Piotr Głowacki - aktor, odtwórca w serialu "Nieobecni" roli Filipa Zachary, policyjnego specjalisty w sprawach zaginięć, który ma zespół Aspergera (wywiad pt. „Wizerunek medialny osób z autyzmem i zespołem Aspergera” z Panią dr Anną Bieganowską-Skórą oraz Piotrem Głowackim dostępny jest na stronie Radia Kraków.

Przeglądowi Filmów towarzyszyła wystawa przygotowywana przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Autyzmem "Zacisze". W tym roku nosiła tytuł: "Nie jestem bohaterem. Moje codzienne życie" i przedstawiała zdjęcia z codziennego życia osób w spektrum i ich zmagania z powszednimi czynnościami.

Jesteśmy zaszczyceni, że byliśmy częścią tak ważnego wydarzenia. Dziękujemy za wszystkie miłe słowa, które usłyszeliśmy od odwiedzających stoisko Biblioteki.

Gratulujemy organizatorom cennej inicjatywy i do zobaczenia za rok!