Po lewej stronie zdjęcie materiałów bibliotecznych związanych z Narodowym Świętem Niepodległości, po prawej stronie 2 flagi Polski oraz napis "104. rocznica Odzyskania Niepodległości".

Narodowe Święto Niepodległości - materiały edukacyjne

Wielka Wojna, czyli pierwsza wojna światowa, przywróciła do istnienia państwo polskie. W wyniku jej rozstrzygnięć, upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po 123 latach powróciła na mapy Europy.

104 lata temu, 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, następnie władzę cywilną i został mianowany naczelnym dowódcą. Ze względu na te doniosłe wydarzenia dzień 11 listopada uznano za datę symbolizującą powrót Polski do grona niepodległych państw. Święto zostało wprowadzone ustawowo w okresie II Rzeczypospolitej w 1937 roku, ale II wojna światowa i ustrój polityczny sprawiły, że Święto przywrócono dopiero w 1989 roku.

Dzień 11 listopada obchodzony jest jako Narodowe Święto Niepodległości.

W związku ze zbliżająca się104. rocznicą odzyskania niepodległości zachęcamy do zapoznania się z propozycją książek na ten temat ze zbiorów naszej Biblioteki oraz zamieszczonymi poniżej materiałami edukacyjnymi dostępnymi w Internecie.

Propozycje książek ze zbiorów PBW

Literatura dla dzieci

Gry edukacyjne

• Ale historia! [Gra] : 966-2016 / zasady gry: Filip Miłuński ; autor pytań: Zbigniew Pawłowski ; oprac. graf.: Gerard Lepianko. - Warszawa : Granna, 2016,.
  • Polak mały [Gra] : gra edukacyjna / Karol Madaj. - Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, cop. 2014.

Literatura dla dorosłych

Zasoby edukacyjne dla nauczycieli dostępne w Internecie

Materiały audiowizualne

• Odzyskanie niepodległości - Wydawnictwo Nowa Era przygotowało materiały dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pozwalające na uczczenie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nauczyciele mogą skorzystać ze scenariuszy i kart pracy do języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego, muzyki i plastyki.
  • Pakiet edukacyjny #BarwyWspólne - to zestaw narzędzi dla nauczycieli, edukatorów, animatorów przeznaczony do pracy z dziećmi i młodzieżą.
  • Źródła historyczne i materiały edukacyjne - strona programu Niepodległa.
  • „Blog z wąsem” - materiały, zdjęcia o Józefie Piłsudskim, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
  • „Z wizytą u Dziadka” - gra edukacyjna dla uczniów klas 1-3 z cyklu „Godność, wolność i niepodległość”.
  • „Memory z Józefem Piłsudskim” - gra edukacyjna dla klas 4-8 z cyklu „Godność, wolność i niepodległość”.
  • „Zjednocz Polskę” - gra edukacyjna dla szkół ponadpodstawowych z cyklu „Godność, wolność i niepodległość”.
  • „Bohaterowie Niepodległej” - seria IPN „ O niepodległość i granice Polski odrodzonej”, upamiętniająca postacie, które uczestniczyły w zmaganiach o niepodległość Polski w różnych okresach jej najnowszych dziejów.
  • Materiały edukacyjne IPN - materiały źródłowe, plakaty historyczne, gry, komiksy, infografiki.

Scenariusze lekcji i akademii

Quizy