Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Po lewej stronie kobiety siedzące na krzesłach kobiety spoglądają na ekran z wyświetloną prezentacją. Po prawej stronie stół z materiałami plastycznymi i ręce kobiet

Relacja z seminarium i warsztatów

30 maja 2022 r. odbyło się wydarzenie pt. „Świat ilustracji w bibliotece”. Spotkanie skierowane zarówno do obecnych, jak i przyszłych miłośników ilustracji książkowej podzielone zostało na dwie części: seminaryjną - zrealizowaną przez pracowników naszej Biblioteki oraz warsztatową - przeprowadzoną przez przedstawicielki Biblioteki Kraków.

Wprowadzenie dotyczące teorii ilustracji przygotował Marcin Curzydło. Uczestnicy zapoznali się z krótką historią sztuki w książkach, poznali nazwiska wybitnych twórców, ich prace i źródła inspiracji.

Do zwiedzania wystawy „Chodź pomaluj mój świat, czyli polscy ilustratorzy dzieciom” zaprosiła zgromadzonych Karolina Szubryt-Zaporowska. Ekspozycja prezentuje dzieła m.in. Jana Marcina Szancera, Józefa Wilkonia, Hanny Czajkowskiej, Bohdana Butenki, czy Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

Wykorzystywanie kodów QR do celów edukacyjnych - wystaw, lekcji, zestawień bibliograficznych, promocji placówek - omówiła Klaudia Kierc. Uczestnicy poznali bezpłatne internetowe platformy służące do generowania graficznych form zapisu danych oraz przykłady dobrych praktyk w zakresie ich użytkowania.

Przeglądu pomysłów na projektowanie zajęć związanych z ilustracją i książką dokonała Małgorzata Stachurska. Wskazane zostały ciekawsze materiały metodyczne i pomocnicze on-line oraz przykładowe formy materiałów dydaktycznych opracowywanych do lekcji realizowanych w naszej Bibliotece.

Dopełnieniem spotkania były warsztaty przeprowadzone przez Paulinę Knapik-Lizak oraz Annę Jędrzejowską. Koleżanki z zaprzyjaźnionej Biblioteki zaproponowały kreatywną pracę w grupach, polegającą na wykonaniu kolaży do fragmentów „tajemniczego tekstu”. Na koniec uczestnicy poznali jego źródło, którym okazała się być książka Katarzyny Samosiej pt. „Boso” (2021), z zainteresowaniem obejrzeli oryginalne ilustracje, konfrontując je ze swoimi dziełami.

Wydarzenie prowadziła Anna Walska-Golowska.

 

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział. Liczymy, że zaproponowana forma spotkania dostarczyła Państwu zasobu materiałów oraz inspiracji.

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.