Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Z lewej strony napis materiały edukacyjne online, z prawej strony serce w kolorach flagi Ukrainy - niebieskim i żółtym

Ukraina - materiały dla nauczycieli, opiekunów, uczniów / Україна - матеріали для вчителів, опікунів та учнів

Sytuacja związana z wojną w Ukrainie wymaga od dorosłych podejmowania rozmów z dziećmi na bardzo trudne tematy. Młodzi ludzie potrzebują wielokierunkowego wsparcia, między innymi w zakresie zrozumienia swoich uczuć i myśli oraz poznania sposobów radzenia sobie z nimi.

Duże zainteresowanie w różnych grupach wiekowych wzbudza obecnie nauka języka polskiego, jako obcego oraz podstawy języka ukraińskiego. Dlatego też dla nauczycieli, wychowawców, rodziców, opiekunów i dzieci przygotowaliśmy zbiór wybranych bezpłatnych materiałów edukacyjnych, dostępnych online.

Materiały edukacyjne i pomocnicze

Scenariusze zajęć, ćwiczenia

Materiały do nauki języka polskiego i ukraińskiego

Nagrania, filmy

 • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Porozmawiajmy o wojnie w Ukrainie - film dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym
 • Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego, Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie? - nagranie webinarium
 • Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wojna w Ukrainie. Jak rozmawiać o niej z dziećmi i młodzieżą? - nagranie webinarium
 • Centrum Terapii Dialog, Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie? Wskazówki od psychologa dzieci i młodzieży - nagranie webinarium
 • Fundacja Orange, Jak rozmawiać z uczniami i uczennicami o wojnie? Jak wspierać i przywracać poczucie bezpieczeństwa? - nagranie webinarium dla nauczycieli
 • Fundacja Orange, Rodzina. Jak wspierać i przywracać poczucie bezpieczeństwa dzieci i jak rozmawiać o wojnie? - nagranie webinarium dla rodziców, opiekunów
 • Biblioteka w Szkole, Swędrowska Małgorzata, Jak wspierać dzieci w sytuacji wojny w Ukrainie? - nagranie szkolenia online dla nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów
 • Polskie Radio, Katarzyna Stoparczyk, Wojna: trudny temat dla dzieci i rodziców - nagranie audycji z gośćmi z Ukrainy, w tym z siedmioletnią Elą
 • Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi, Lektikon, Dziecko i rodzina wobec wojny - interwencja kryzysowa, wsparcie psychologiczne, mediacje wielokulturowe - nagrania webinarów dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów:
  • część I, II - "Interwencja kryzysowa w momencie konfliktu zbrojnego" Jagna Kazienko ; "Interwencja kryzysowa wobec osób funkcjonujących w traumie” Jakub Rzyman (od 1:02:21)
  • część III, IV - "Czy rozmawiać z dziećmi o wojnie? Jeśli tak, to, w jaki sposób?" Maciej Bennewicz, Anna Jera ; "Narodowością dzieci jest dzieciństwo" Urszula Majcher-Legawiec (od 1:06:21)
  • część V, VI - "Klasa ogólnodostępna czy oddział przygotowawczy?" Urszula Majcher-Legawiec ; "Jak radzić sobie w kryzysie? Jak pomagać dzieciom w kryzysie?" Tomasz Bilicki (od 1:02:41)
  • część VII, VIII - "Całościowy model interwencji w przypadku kryzysu zbrojnego" dr hab. Maciej Pilecki ; "Jak otworzyć oddział przygotowawczy? Prawne i psychologiczne aspekty tej formy nauki" Urszula Majcher-Legawiec (od 01:04:45)
  • część IX - "Wyzwania i wskazówki dotyczące dwujęzycznej klasy wrażliwej na traumę" dr Elizabeth R. Vann
  • część X, XI - "Kultura, sztuka obyczaje oraz system edukacji w Ukrainie" Olga Mykhailovych ; "Język ukraiński bez tajemnic. Krótki kurs podstawowych zwrotów w języku ukraińskim" Olga Mykhailovych (od 01:39:44)
  • część XII, XIII - "To ma sens! Asystentura międzykulturowa w wielokulturowym środowisku edukacyjnym" Urszula Majcher-Legawiec ; "Asystent międzykulturowy w Szkole Podstawowej. Oddział przygotowawczy i jego znaczenie w procesie adaptacji i nauce języka polskiego dla dziecka cudzoziemskiego" Anna Bashak (od 50:24) ; "Asystent międzykulturowy SP 107, SP 55 w wielokulturowym środowisku edukacyjnym" Liudmyla Dubrovska (od 01:39:02)
  • część XIV, XV - "Wpływ doświadczenia wojny na kondycję i odporność psychiczną" dr hab. Maciej Pilecki ; "School Resilience Program" / "Doświadczenia Ośrodka Radzenia Sobie ze Stresem im. Cohena-Harrisa. Jak nauczyć dzieci radzenia sobie w kryzysie – autorski program" Adir Melamed (od 48:30)

Książki i materiały dla dzieci w języku ukraińskim

Tłumacze, aplikacje

 • Google - tłumacz na ponad 100 języków
 • Webtran - tłumacz ukraińsko-polski i polsko-ukraiński
 • Bluebird Languages - aplikacja do nauki języka ukraińskiego po polsku
Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.