Grafika przedstawiająca na niebiesko-kremowym tle napis u góry: 20 listopada. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. U dołu rysunkowe postaci bawiących się dzieci

20 listopada - Dzień Praw Dziecka

Nieco ponad sześć lat temu - 7 listopada 2014 r. - Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Wybrana data nawiązuje do 1989 r. i przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka.

Inicjatorami i współtwórcami Konwencji o Prawach Dziecka byli prawnicy z Państwowej Akademii Nauk zainspirowani myślą Janusza Korczaka, który jako pierwszy apelował o podmiotowe traktowanie najmłodszych. Jest to najbardziej rozpowszechniony dokument dotyczący praw człowieka; podpisały go wszystkie państwa na świecie i prawie wszystkie ratyfikowały - Polska w 1991 r.

Celem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka jest:

• uświadamianie najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak z nich korzystać,
  • przypominanie dorosłym o konieczności respektowania praw dzieci, stania na ich straży i podejmowania działań wzmacniających ich ochronę,
  • święto to ma zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat.

Źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej